Muslimský supermarket ve Francii do inzerátu napsal, že nezaměstnává ženy a nemuslimy

Muslimský supermarket ve Francii do inzerátu napsal, že nezaměstnává ženy a nemuslimy

Umíte si představit, co by se stalo, kdyby někdo napsal inzerát, kde by požadoval zaměstnat výhradně muže? A nyní nemám na mysli práci kopáče nebo zedníka (ale v dnešní době i takový inzerát musí být genderově neutrální), ale práci prodavače (prodavačky). Normálně by to samozřejmě jen tak neprošlo, jenže co dělat, když má podobný požadavek muslimský obchod?

Francouzská média potvrzují, že inzerát porušuje zákon, který zakazuje diskriminaci při náboru, zejména na základě pohlaví nebo náboženství. Pracovní nabídka také uváděla, že kandidáti musí být muslimové.

Muslimský supermarket ve Francii vyvolal hněv poté, co zveřejnil diskriminační pracovní nabídku. Oznámení, které bylo zveřejněno na Facebooku ve skupině “Muslimové z Perpignanu a okolí”, zní takto:

“Supermarket Ibrahim brzy otevře své dveře. Hledáme pět zaměstnanců: pro pokladnu a pro správu oddělení. Nepřijímáme žádné ženy.”

Nabídka práce nejen rozzlobila uživatele sociálních médií, ale také upoutala pozornost aktivistů za lidská práva a dokonce i starosty Perpignanu Louise Aliota, který naléhal na vysoce postavené úředníky, aby jednali a vysvětlili, že ve Francii je rovnost mezi ženami a muži.

“Ibrahim Market nabírá … ale nepřijímá žádné ženy. Budou pánové Gerald Darmanin (francouzský ministr vnitra) a Jean Castex (francouzský premiér) konečně jednat na toto téma, místo aby se hádali?” napsal starosta.

Facebooková skupina “Muslimové z Perpignanu a okolí” smazala pracovní nabídku po silném odporu. Její správci se omluvili s tím, že oznámení zveřejnili, aniž by zkontrolovali všechny podrobnosti.

“Tato stránka je stránka, která sdílí reklamy všeho druhu. Naším posláním je pomáhat muslimům a nemuslimům. Kromě této stránky se můžete rozhlédnout po stránce a zjistit, že v okolí charity je spousta oznámení,” stojí v prohlášení.

Skupina poznamenala, že lidé, kteří chtějí vyjádřit svou nespokojenost, tak mohou učinit, ale nedoporučuje urážlivé komentáře.

“Několik lidí, kteří nemají na stránce co dělat, přichází a zbytečně komentuje. Chceme jim říci, že mohou svobodně vyjádřit svou nespokojenost, ale urážlivé komentáře budou smazány, jejich autoři zablokováni, takže nemá smysl plýtvat časem psaním věcí, které by mohly být smazány,” uvádí se v prohlášení.

Předpokládám, že případem se již nikdo nebude zabývat. To by bylo nakonec celkem jedno, ale pokud by napsal nějaký nemuslim, že nezaměstnává ženy a muslimy, pak by možná skončil ve vězení hezky “natvrdo”, jako nedávno našinec, který za pár slov v diskuzi “vyfasoval” šest let…

 

[Celkem: 7   Průměr: 5/5]
Share

One thought on “Muslimský supermarket ve Francii do inzerátu napsal, že nezaměstnává ženy a nemuslimy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.