ISIS se opět aktivuje, bude ještě silnější, než předtím?

ISIS se opět aktivuje, bude ještě silnější, než předtím?

Z Iráku nyní přichází zprávy o znovuobnovení činnosti ISIS. Islámský stát kdysi ovládal rozsáhlé území v Iráku a Sýrii. Toto území bylo v roce 2014 zabráno při děsivé ofenzívě, která vyvrcholila vyhlášením islámského chalífátu v mosulské mešitě jeho vůdcem Abú Bakrem al-Bagdádím. Krvežízniví džihádisté vládli s extrémní brutalitou, než je koalice kurdských sil podporovaných západní koalicí v roce 2018 zdánlivě zatlačila na menší oblast v syrském Baghúzu.

Od této zdánlivé porážky se však pomalu jejich síly obnovují, navzdory smrti Bagdádího. Sirwan Barzani, velitel kurdských pešmergů umístěných poblíž severního města Erbíl, řekl deníku The Times, že teroristé využili klidu při operacích proti nim. “Vynořili se z úkrytu mezi civilisty a reformovali se pod vedením působícím v horských oblastech autonomní kurdské oblasti Iráku,” řekl. Padesátiletý Barzani prohlásil, že ISIS je stále velkou hrozbou pro celý svět a že bojovníci se budou dál pokoušet o ovládnutí dalších území.

území opětovně obsazené ISIS, část vojáků je ovšem i v Evropě

“Když začalo osvobození celé oblasti, oholili si vousy a vydávali se za civilisty, ale čekali na příležitost a pomalu se k ISIS vrátili,” řekl. Kvůli pandemii se reorganizovali rychleji, neboť koaličních operací bylo méně. To bylo něco, co jim velmi pomohlo, ale samozřejmě to je na druhou stranu špatné pro zbytek světa, který chce ISIS obsadit.” V loňském roce se spící buňky přeskupily pod novým vůdcem Abú Ibrahimem al-Hashimim al-Quraishim a využívaly epidemie Covid-19 v regionu. ISIS v loňském roce údajně získal kontrolu nad územím v poušti asi 25 kilometrů od centra města Dér Ezzor – první země, kterou drží od konce chalífátu.

V lednu zabil sebevražedný útok ISIS na bagdádském trhu nejméně 32 lidí. Pešmergové odhadují, že v oblasti poblíž města Bayi se nyní nachází kolem 7000 bojovníků ISIS, ale Úřad OSN pro boj proti terorismu (UNOCT) toto číslo uvádí ještě výše.

Šéf UNOCT Vladimir Voronkov řekl, že asi 10 000 bojovníků ISIS v Iráku a Sýrii usiluje o vleklé povstání, což představuje významnou, dlouhodobou a globální hrozbu. “Jsou organizováni v malých buňkách, které se skrývají v pouštních a venkovských oblastech a pohybují se přes hranice mezi oběma zeměmi a vedou útoky,” řekl.

V poslední době navíc dochází k odhalování jedné buňky ISIS za druhou na území Evropy, jen za poslední týden došlo k zátahu na dvě buňky ISIS v Německu, přičemž jedna z nich byla napojená i na dánskou buňku, další objevili na Ukrajině či v Rakousku.

V Africe v poslední době také přebírá ISIS jedno území za druhým, část dobývají jiné islámském bojůvky, spřátelené s ISIS. COVID-19 je skvělým způsobem, jak odvádět pozornost drtivé většiny lidí po celém světě. V tichosti se muslimští vojáci usazují po celé planetě, což se dokonce děje i za spoluúčasti některých podvratných organizací a neziskovek.

Toto téma je natolik závažné, že se mu ještě budu průběžně věnovat. Rozmisťování vojáků ISIS po celém světě je – podle mého názoru – tím nejzávažnějším problémem do budoucna. Problémem, který se jen tak sám neztratí a to obzvlášť v situaci, kdy se pod pláštíkem falešné pseudohumanity islamizují i prozatím neislamizované země.

V dalším článku se tak budeme více věnovat činnosti UNHCR, což je organizace, která v současné době na základě jakýchsi “kvót” (pozor, tyto kvóty nemají souvislost s kvótami EU, neboť UNHCR je globální organizace), přerozděluje džihádisty po celém světě.

[Celkem: 3   Průměr: 5/5]
Share

3 thoughts on “ISIS se opět aktivuje, bude ještě silnější, než předtím?

 1. ISIS se samozřejmě porazit nedá, je to myšlenka na svobodu, na svobodný stát, kde by muslimové žili bez vměšování Západu.
  To Spojené státy nikdy nepřipustí, zatím se jim “ utrhnul ze řetězu” jenom Írán, a tomu zlostně okopávají kotníky.
  Ve zbytku zemí s islámským obyvatelstvem vládnou zkorumpované vlády, které to hrají na obě strany, svou provázanost se západními mocnostmi zdařile, někdy méně zdařile, tají.
  Když v Egyptě omylem proběhly svobodné volby, vyhrál člen Muslimského bratrstva, který se Západu pranic nelíbil.
  V krátkém čase byl nahrazen “ hodným pučistou” Sísím, který má pro zájmy Spojených států dobré pochopení.
  ( V zájmu pravdy je poctivé dodat, že muslimští bratříci se často chovali jako bigoti, čímž znechutili sekularizovanou část obyvatelstva, která jim původně fandila. Bohužel, neměli čas korigovat svou razantní politiku, protože PUČ. )
  Slovanko, pronásledováním a vražděním toho asi Západ moc nezíská. Spíš vyrábí další a další džihádisty a posiluje myšlenku na Islámský stát.
  😰

  1. Tak u nich doma ať si dělají co libo. Ty okupační mise jsou samozřejmě účelové v mnoha ohledech, včetně toho, že se vytváří záminka pro útoky v Evropě. Ostatně, nebýt války v Iráku, nejspíš by nevznikl ISIS, tedy ISIS je dítětem NATO. Na druhou stranu se to nějak musí hlídat v Evropě, protože je to tady samá buňka ISIS a je jen otázka času, než to bouchne.
   On ISIS sám je dost silně radikální, je tam ta pravá šaría, středověk hadra… A třeba v Sýrii jim vadí Asadova sekularita, takže paradoxně v Sýrii jde proti vládě jak ISIS, tak NATO (tedy můžeme říct, že tam jsou spojenci). V Sýrii se dává k ISIS protiasadovská opozice, ale tam jde i k Al Nusře a dalším bojůvkám, které se ale v zásadě od ISIS nijak neliší.
   Ostatně, i v Africe už ty muslimské bojůvky pomalu fúzují…

 2. Jinak samozřejmě islám do Evropy nepatří, je to tak zvláštní náboženství, že jeho špecifiká nejsou s evropskými zvyklostmi kompatibilní.
  VŮBEC.
  💣💀😰😬
  Zvát do Evropy nas*ané muslimy, po tom všem co jim křižáci udělali, ( Afghánistán, Irák, Sýrie, Lybie, Mali) , může je ŠÍLENEC.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.