Evropský parlament schválil cenzurní výbor pro boj s dezinformacemi, který bude sledovat online platformy pomocí AI

Evropský parlament schválil cenzurní výbor pro boj s dezinformacemi, který bude sledovat online platformy pomocí AI

Na konci se samozřejmě dozvíte, jak kdo hlasoval, nicméně již nyní mohu prozradit, že i přesto, že byl tento cenzurní výbor, který začne fungovat už příští rok, schválen, většina z našich europoslanců hlasovala proti.

Bizarní je, že orwellovská EU nazývá tento tvrdě cenzurní nástroj, jehož cílem je šíření jediného povoleného názoru, „štítem demokracie.“ Zdá se, že v Bruselu si skutečně vzali román 1984 jako návod.

Evropský parlament učinil další krok ve svém pokračujícím úsilí o kontrolu toku informací online a schválil vytvoření nového výboru, jehož úkolem je bojovat proti tomu, co popisuje jako zahraniční vměšování a dezinformace.

Iniciativa přezdívaná Evropský štít demokracie je prezentována jako záruka demokratických procesů, ale vyvolává značné obavy z cenzury a přehnaného dosahu.

Zřízení výboru je v souladu s agendou politiky Evropské komise na období 2024–2029 a očekává se, že začne fungovat v příštím roce.

Na plenárním zasedání ve Štrasburku získalo rozhodnutí silnou podporu, 441 europoslanců hlasovalo pro, 178 bylo proti a 34 se zdrželo hlasování.

Tyto tvrdě cenzurní nástroje jsou prezentovány jako opatření na ochranu demokracie, kritici však právem upozorňují na to, že zákon povede k potlačení odlišných názorů pod rouškou boje proti dezinformacím.

Mandát výboru se rozšiřuje na kontrolu online platforem, obsahu generovaného umělou inteligencí a takzvaných „hybridních“ hrozeb – širokých kategorií, které by mohly potenciálně zahrnovat legitimní politické projevy nebo alternativní narativy.

Ad hoc výbor pro Evropský štít demokracie, který má 33 členů, bude fungovat 12 měsíců. Jeho složení, které určí politické skupiny, bude oznámeno koncem ledna.

Rozsah jeho odpovědností zahrnuje přezkoumání stávajících zákonů z hlediska potenciálních nedostatků, kterých by bylo možné využít, a doporučování reforem.

Tento přístup by mohl vést ke zvýšené regulační zátěži digitálních platforem, což vyvolává otázky o svobodě projevu a transparentnosti při rozhodování…

A jak kdo hlasoval?

Čeští europoslanci:

Pro cenzurní výbor hlasovali: Farský (STAN), Nerudová (STAN), Niedermayer (TOP09), Zdechovský (KDU), Gregorová (Piráti)

Proti hlasovali: Krutílek (ODS), Vrecionová (ODS), Vondra (ODS), David (SPD), Dostál (Stačilo), Konečná (Stačilo), Bartůšek (Přísaha), Bžoch (ANO), Knotek (ANO), kovařík (ANO), Pokorná Jermanová (ANO), Nagyová (ANO), Dostálová (ANO), Turek (Motoristé)

Nikdo se nezdržel.

Slovenští europoslanci:

Pro cenzurní výbor hlasovali: Lexmann, Cifrová Ostrihoňová, Hojsík, Karvašová, Ódor, Wiezik, Yar

Proti hlasovali: Uhrík, Blaha, Kaliňák, Laššáková, Mazurek, Ondruš, Roth Nevedaľová

Nikdo se nezdržel.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 15 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *