Austrálie zavádí digitální identifikační systém s plány pro sledování uhlíku a sociální kreditní skóre

Austrálie zavádí digitální identifikační systém s plány pro sledování uhlíku a sociální kreditní skóre

Austrálie v poslední době velmi výrazně urychluje zavádění digitální diktatury, v čemž může jít příkladem dalším totalitním režimům, včetně EU, která zatím každý digitální nástroj zavádí zvlášť.

Důležité jsou i plány na zavádění systémů sociálních kreditů ve formě měření uhlíkové, které se již roky testuje i v několika zemích EU. Lze tedy očekávat, že přesně to, co nyní zavádí Austrálie, brzy zavede také Brusel.

Australská vláda dělá významné kroky směrem k úplnému digitálnímu dohledu a kontrole pomocí zákona o digitálním ID, který spojuje 128 osobních dokumentů a „ukazatelů“ do centralizovaného vládního systému.

Tento systém je navržen tak, aby zjednodušil identifikaci v různých sektorech, jako je bankovnictví a úvěrování a v budoucnu se potenciálně rozšířil na sledování spotřeby uhlíku a skóre sociálního kreditu.

Začátkem tohoto týdne australská vláda také zavedla přísná nařízení týkající se přístupu k sociálním médiím. Dětem mladším 16 let bude nyní zakázán přístup k sociálním médiím, což mnozí považují za předchůdce rozšířenějších zákazů pro uživatele všech věkových kategorií.

Kritici varují, že by to mohlo sloužit jako prostředek k další kontrole online diskurzu tím, že by to vládě umožnilo omezit přístup k platformám sociálních médií podle vlastního uvážení.

Sociální kreditní skóre

Rozšířený australský vládní digitální identifikační systém (AGDIS) bude v nadcházejícím roce zaváděn ve čtyřech fázích, které se mohou překrývat nebo jim mohou předcházet pilotní projekty.

Návrh zákona o digitálním ID prošel australským Senátem letos v dubnu a kritici varují, že rostoucí tlak na sledování emisí uhlíku a skóre sociálních kreditů v Austrálii představuje významnou hrozbu pro občanské svobody a soukromí.

Sociální kreditní skóre, které sleduje chování jednotlivců v různých aspektech života – včetně finančních transakcí, sociálních interakcí a online přítomnosti – představuje zjevnou hrozbu pro svobodu projevu a soukromí.

Systém funguje tak, že vyhodnocuje občany na základě jejich aktivit, online i offline a potenciálně trestá ty, jejichž činy nebo názory nejsou v souladu se státem schválenými standardy.

V některých oblastech Číny již byl zaveden systém sociálních kreditů a široce se diskutuje o jeho potenciálu zneužití. Tamní občané čelí následkům, pokud jejich skóre klesne příliš nízko.

Rizikem je, že podobná opatření by mohla být použita v Austrálii, kde by vláda mohla omezit přístup ke službám, cestování nebo dokonce zaměstnání na základě sociálního kreditního skóre jednotlivce, které porušuje osobní soukromí, protože každá akce a interakce se stává datovým bodem používaným k posouzení „hodnoty“ jednotlivce v očích státu.

Sledování uhlíku

Sledování uhlíkové stopy představuje další vrstvu potenciální vládní kontroly.

Pokud vláda dokáže sledovat a omezovat emise uhlíku jednotlivce, může začít regulovat osobní chování způsoby, které ovlivňují každodenní život.

Mohla by například uvalit sankce nebo omezení na množství energie, kterou doma spotřebováváte, na druh dopravy, kterou jezdíte, nebo dokonce na vaše stravování – to vše na základě toho, kolik uhlíku podle výsledků měření vypouštíte.

To by mohlo vést k „sociálnímu kreditnímu skóre“ spojenému nejen s chováním, ale také s dopadem na životní prostředí, kde by jednotlivci, kteří překročí určitou uhlíkovou hranici, mohli čelit omezením nebo sankcím.

Implementace takových opatření by účinně donutila jednotlivce změnit svůj životní styl, aby splnili vládou uložené ekologické kvóty, a podkopala by tak osobní autonomii.

Pokud tato opatření nebudou zpochybněna, radikálně omezí osobní svobody, potlačí nesouhlas a nakonec povedou ke společnosti, kde je individuální autonomie podrobena autoritářské vládní kontrole.

Jak se tyto systémy zavádějí v Austrálii, představují mrazivou připomínku toho, že rovnováha mezi společenskými výhodami a osobními svobodami musí být pečlivě udržována, jinak riskujeme, že budeme žít v budoucnosti, kde bude každý náš čin sledován, hodnocen a regulován státem.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 17 Průměrně: 4.9]

4 thoughts on “Austrálie zavádí digitální identifikační systém s plány pro sledování uhlíku a sociální kreditní skóre

  1. Koukám, že globální hegemon to rozjíždí ve zrychleném tempu (Rumunsko, Sýrie, EK, Austrálie). Člověk se nestačí divit. Ale kádrově to mají zajištěné, to je fakt. (Rumunsko: volby – soud volby schválil – výtka z USA – soud volby zrušil.)

  2. Ještě musí zavést tu trubičku do prdele, která bude monitorovat počet a objem jednotlivých prdů .A zavedla bych cisterny na třídění exkrementů pro každou rodinu .A udržitelně třídit a nešvindlovat! Nazvala bych to akcí SERE CELÁ RODINA. Vyhrává nejnižší skore. Nejlepší rodina mrtvá rodina…Výherce – pohřeb žehem s rozptýlením do udržitelné oblasti – zdarma.

  3. Sledování uhlíkové stopy….pak uhlík na příděl…..připomíná mi to film Vyměřený čas…taky nám vyměří uhlík a pak nás popraví (páč technologicky to ještě nezvádnou jak v tom filmu).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *