Ve skutečnosti vlastně není návrh této demokratické Senátorky nic nového. Se stejným návrhem přišly již před časem i některé republikánské státy pro případ, že by vyhráli opět demokraté.
Po ničivých 4 letech pod administrativou Bidena a Harrisové se chtěly v případě výhry Harrisové pokusit zejména jižní republikánské státy sužované invazí odtrhnout od USA a založit vlastní stát.
Nicméně v případě New Yorku je to poprvé, kdy tamní zástupce něco podobného žádá. Ve skutečnosti nepředpokládám, že by k tomu došlo, spíš jde jen o plané výkřiky naštvané demokratické političky.
Navíc je třeba si uvědomit, že Trudeau, který je ze stejného „těsta“ jako američtí demokraté, už poměrně brzy půjde od válu. V dalších volbách čeká jeho stranu totální debakl, všechny průzkumy ukazují, že v Kanadě nastoupí po volbách příští rok konzervativní opozice.
A ta prosazuje politiku ve velmi podobném stylu jako Trump. Zarážející je tedy právě neznalost tohoto faktu od političky, která je na poměrně vysokém postu.
Paradoxně by se po připojení ke Kanadě musel New York podřídit zákonům, které budou velmi podobné těm americkým, včetně plánovaných masových deportací.
Než by se odpojení od USA a připojení ke Kanadě administrativně připravilo, Trudeau už by byl v Kanadě minulostí…
Senátorka státu New York je připravena podpořit drastická opatření, aby se stát vyhnul návratu Donalda Trumpa do úřadu.
Státní senátorka Liz Kruegerová, která předsedá mocnému senátnímu finančnímu výboru zákonodárného sboru, chce, aby její stát zadržel federální daně a pokusil se připojit ke Kanadě, aby unikl plánům Donalda Trumpa na masové deportace.
Státní senátorka Liz Kruegerová ví, že její nápady, jak čelit nastupující Trumpově administrativě – zadržet více než 300 miliard dolarů na federálních daních nebo povzbudit blok liberálních severovýchodních států, aby se připojily ke Kanadě – jsou extrémní (přinejmenším).
Demokratka z Manhattanu se však domnívá, že Trumpovy vlastní plány, jako je masová deportace ilegálních přistěhovalců a hrozby potrestáním států, které se proti tomuto kroku postaví, jsou dostatečně závažné, aby si zasloužily trochu rozbíjení norem.
„Není nerozumné myslet mimo rámec,“ řekla Kruegerová, která předsedá mocnému senátnímu finančnímu výboru.
Newyorští demokraté mají jen několik týdnů na to, aby posílili svůj modrý stát proti Trumpovi 2.0. Levicově orientovaní zákonodárci neúspěšně usilovali o prosincové mimořádné zasedání, které by schválilo opatření, která jsou zaměřena na ochranu lidí bez dokladů a LGBTQ+ Newyorčanů.
New York má v současné době roční rozpočet 239 miliard dolarů. Dostává také kolem 85 miliard dolarů z Washingtonu, jejichž ztráta, pokud by byly odříznuty, by mohla být pro místní ekonomiku zničující.
Myšlenka odtržení států od USA se v posledních letech stala populárnější, přičemž kampaně v Texasu a Kalifornii získala větší pozornost než kdykoli předtím.
V roce 2022 obsahovala platforma Texaské republikánské strany výzvu k referendu o odtržení, což odráželo rostoucí podporu této myšlenky mezi konzervativci.
V Kalifornii se hnutí Yes California snaží povzbudit Kaliforňany, aby podpořili odtržení od USA, aby krajně levicová liberální agenda státu přestala být vnucována zbytku země.