Texas žaluje BlackRock, Vanguard a State Street za spiknutí s cílem potlačit uhlí a vyhnat ceny energií nahoru

Texas žaluje BlackRock, Vanguard a State Street za spiknutí s cílem potlačit uhlí a vyhnat ceny energií nahoru

Tři v titulku uvedené investiční giganty bez jakékoli nadsázky skutečně ovládají svět. Nicméně v USA již některé republikánské státy proti nekalým praktikám těchto korporací bojují u soudu, případně zakazují, aby na jejich území působily.

Tedy zatímco Evropa se před oněmi globalistickými korporacemi, v jejichž pozadí stojí jména těch, kteří skutečně ovládají svět, doslova plazí, v USA se již najdou státy, které zahájily boj proti jejich neuvěřitelné moci.

Žaloby by mohly mít o to větší význam, že se již velmi brzy Bidenem zavedená politika Green Dealu zcela zruší a uvedenými korporacemi prosazovaná zelená agenda zůstane jako varovné memento aktivní jen v krachující Evropě.

Tajná dohoda mezi těmito největšími světovými investičními giganty není náhodná. Vždyť za všemi stojí tytéž síly, ve skutečnosti se tedy nejedná o žádnou konkurenci.

Lze předpokládat, že právě zde můžeme hledat budoucí „majitele Země,“ tedy ty, kdo by měli všechno vlastnit, zatímco my dole nic vlastnit nebudeme, jak říká WEF.

Texas vede  spolu s dalšími 10 červenými státy  nový soudní spor proti BlackRocku, Vanguardu a State Street za  porušení antimonopolního zákona tajnou dohodou za účelem potlačení uhlí, což způsobilo prudký nárůst cen elektřiny.

„Konkurenční trhy – nikoli diktát vzdálených správců aktiv – by měly určovat cenu, kterou Američané platí za elektřinu,“ napsal texaský generální prokurátor Ken Paxton ve stížnosti.

Státy vedené republikány, včetně Západní Virginie a Montany, žádají soud, aby zakázal třem největším americkým investičním firmám používat své akcie v uhelných společnostech k hlasování o usneseních akcionářů a podnikat další kroky způsobem, který omezuje produkci a omezuje tržní konkurenci. 

Stížnost, podaná v Tyleru v Texasu, je jednou z nejsledovanějších žalob zaměřených na společnosti, které prosazují environmentální, sociální a správní cíle neboli ESG.

„Během několika let tito tři správci aktiv získali podstatné podíly ve všech významných veřejně vlastněných producentech uhlí ve Spojených státechčímž získali moc kontrolovat politiku uhelných společností.

Investiční kartel využil jejich společného vlivu na uhelnou marku a v roce 2021 kolektivně oznámil svůj závazek využít své akcie jako zbraň k tlaku na uhelné společnosti, aby se přizpůsobily cílům „zelené energie,“ uvádí se ve stížnosti.

„Společnosti Blackrock, Vanguard a State Street využily iniciativy Climate Action 100 a Net Zero Asset Managers Initiative, aby signalizovaly svůj společný záměr snížit produkci energetického uhlí, což předvídatelně zvýšilo náklady na elektřinu pro Američany v celých Spojených státech.“

„Kartel je obviňován z úmyslného a umělého omezování nabídky, což zvýšilo ceny a umožnilo investičním společnostem produkovat mimořádné zisky“.

Dalšími státy zapojenými do soudního sporu jsou Alabama, Arkansas, Indiana, Iowa, Kansas, Missouri, Montana, Nebraska, Západní Virginie a Wyoming.

„Texas nebude tolerovat nezákonné vyzbrojování finančního průmyslu ve službách destruktivní, zpolitizované environmentální agendy.

BlackRock, Vanguard a State Street vytvořily kartel, aby zmanipulovaly trh s uhlím, uměle snížily dodávky energie a zvýšily ceny,“ uvedl Paxton v prohlášení.

Jejich spiknutí poškodilo americkou produkci energie a poškodilo spotřebitele. To je ohromující porušení státních a federálních zákonů.“

Žaloba následuje po letech vyšetřování republikánských úředníků, kteří se zaměřili na snahy Wall Street prosadit zelenou agendu.

Žaloba konkrétně obviňuje společnosti BlackRock, Vanguard a State Street z využívání svých podílů ve společnostech Peabody Energy Corp, Arch Resources, Inc. a dalších k tlaku na management, aby od roku 2021 – na vrcholu boomu ESG – snížil své emise uhlíku.

Firmy se také připojily k aktivistickým skupinám, jako jsou Climate Action 100+ a Net Zero Asset Managers Initiative, v nichž vytvořily syndikát a dohodly se na využití svých kolektivních podílů veřejně obchodovaných uhelných společností k vyvolání snížení produkce v celém odvětví.

V poslední době však poněkud obrátily kurz, možná právě v souvislosti s měnícím se politickým klimatem. Společnost State Street v únoru oznámila, že odchází z Climate Action 100+, protože její požadavky byly v rozporu s „nezávislým přístupem“ firmy k hlasování akcionářů.

Společnost Vanguard opustila iniciativu Net Zero Asset Managers Initiative v roce 2022, nicméně BlackRock a State Street zůstávají členy skupiny.

Žalobci v texaském soudním sporu uznávají tyto odchody, ale říkají, že  to nic nemění na skutečnosti, že činnost žalovaných hrozí podstatným omezením hospodářské soutěže v rozporu s oddílem 7 Claytonova zákona.“

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 12 Průměrně: 5]

One thought on “Texas žaluje BlackRock, Vanguard a State Street za spiknutí s cílem potlačit uhlí a vyhnat ceny energií nahoru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *