Kanada: Perzekuovaní řidiči kamionů se chystají žalovat vládu, policii a banky

Kanada: Perzekuovaní řidiči kamionů se chystají žalovat vládu, policii a banky

Nedávno dal kanadský soud za pravdu řidičům kamionů, kteří byli nespravedlivě potrestáni za oprávněné a zcela legální protesty proti covidové diktatuře a nařizovanému povinnému covid očkování. A nebyli potrestáni jen oni, účty byly zablokovány všem jejich příznivcům, kteří kamioňáky podporovali finančně.

Nyní se na základě tohoto rozsudku chystají všichni poškození žalovat ty, kteří se dopustili těchto nezákonných kroků.

Několik demonstrantů z Konvoje svobody, povzbuzených nedávným vítězstvím u kanadského federálního soudu, uvedlo, že se chystají žalovat federální vládu, banky a policii, které protesty v roce 2022 ostře ukončily.

„Myslím, že je to druhá fáze toho, co se odehrálo u federálního soudu,“ řekl vojenský veterán a žalobce Eddie Cornell.

„Musíme zdolat velký kopec, ale je to něco, co je nezbytné. Musí se to udělat.“

Soudce Federálního soudu Richard Mosley vydal 23. ledna rozhodnutí proti federální vládě, která se odvolávala na zákon o mimořádných událostech v reakci na protesty a blokády, které na několik týdnů zablokovaly kanadské hlavní město Ottawu.

„Způsob, jakým vláda použila tento zákon, nenesl znaky přiměřenosti – ospravedlnění, transparentnosti a srozumitelnosti – a nebyl ospravedlněn ve vztahu k relevantním faktickým a právním omezením, která bylo třeba vzít v úvahu,“ napsal soudce Mosley ve svém rozhodnutí.

Policejní veterán a žalobce Vincent Gircys, jehož bankovní účet byl zmrazen na více než týden podle zákona o mimořádných událostech, řekl, že i když byl zpočátku „velmi zklamán naším soudním systémem – pracoval v něm 32 let – je potěšen, když vidí, že určitá úroveň spravedlnosti je obnovena“.

Albertský dodavatel Jeremiah Jost, který spolu se svou ženou jel do Ottawy jako součást konvoje, řekl, že byl neuvěřitelně povzbuzen rozhodnutím soudce Mosleyho a jeho odvahou nasadit krk.

„Rozhodnutí pravděpodobně dalo naději Kanaďanům, kteří jsou naštvaní na soudní systém země,“ řekl.

Konvoj svobody, protestní reakce na federální nařízení vyžadující očkování proti COVID-19 pro řidiče kamionů překračující kanadsko-americkou hranici, vyústil na začátku roku 2022 v protest velkých kamionů v hlavním městě země.

Původní protestní akce, která začala v lednu 2022, se rychle vyvinula v širší a rozsáhlejší hnutí proti pandemickým nařízením a omezením, přičemž podobné demonstrace se konaly na několika kanadsko-amerických hraničních přechodech.

Federální vláda uplatnila zákon o mimořádných událostech 14. února 2022 – poprvé od jeho vzniku v roce 1988. Zákon dal orgánům činným v trestním řízení rozšířené pravomoci při zatýkání demonstrantů a požadoval po odtahových společnostech, aby odstranily vozidla demonstrantů z centra Ottawy (z nichž některé to odmítly).

Mimořádné opatření také umožnilo národním policejním silám – Královské kanadské jízdní policii (RCMP) – poskytnout bankám a dalším finančním institucím seznam jednotlivců a subjektů zapojených do protestů a požádat je o zmrazení účtů osob na seznamu.

Soudce Mosley rozhodl, že odvolávání se na tento zákon porušuje paragraf 2(b), který se zabývá „svobodou myšlení, přesvědčení, názoru a projevu“, a oddíl 8, který se zabývá „právem být v bezpečí před bezdůvodným zabavením při prohlídce.“

Opatření ke zmrazení bankovních účtů bylo nepřiměřené, řekl soudce, protože opatření platilo všude v Kanadě – včetně oblastí, kde se nekonaly žádné protesty.

Několik hodin po vynesení rozsudku místopředsedkyně vlády Chrystia Freelandová uvedla, že liberální vláda má v úmyslu proti němu bojovat.

Velmi respektujeme nezávislé kanadské soudnictví. S tímto rozhodnutím však nesouhlasíme. A při vší úctě se proti tomu odvoláme,“ řekla 23. ledna.

Rozhodnutí soudce Mosleyho bylo nakonec výsledkem soudní žaloby pěti žalobců, kteří se protestu zúčastnili, přičemž dvěma z nich byly zmrazeny bankovní účty.

Tři ze žalobců – Jost, Gircys a Cornell – 29. ledna uvedli, že plánují podniknout další právní kroky proti „těm ve vládě, finančním institucím, které zmrazily bankovní účty lidí, a policistům, kteří bili a zraňovali nevinné Kanaďany.“

Cornell, spoluzakladatel organizace Veterans 4 Freedom, řekl, že jeho právní tým dosáhl „velkého úspěchu“ v rozhodnutí federálního soudu. Jeho bankovní účet byl jedním z těch, které byly zmrazeny.

Řekl, že jeho tým založil iniciativu nazvanou „The Accountability Project,“ aby získal finanční prostředky pro plánovanou žalobu. Právní tým, který se v současné době sestavuje, rozhodne, zda bude mít soudní spor formu hromadné žaloby nebo žaloby na občanskoprávní delikty.

Chtějí se ujistit, že to dělají správně. Máme v tým naprostou důvěru, protože to jsou kluci, kteří byli úspěšní v této výzvě u federálního soudu,“ řekl Cornell.

„Jen doufám, že Kanaďané povstanou a podpoří tuto iniciativu.“

Jost řekl, že je potěšen, že má stále k dispozici video a důkazy z první ruky.

„Mohl jsem tam být a dosvědčit, že nás všechny natáčeli. Na střeše byli odstřelovači. Měli pušky, obušky, gumové projektily, pepřový sprej a všechny tyhle věci. A oni chytali lidi a bili je,“ řekl.

„Takže jsem vděčný, že jsem mohl být dalším hlasem pravdy v tomto případu. To byl opravdu můj cíl.“

Gircys, který pomáhal s logistikou a koordinací protestu v Ottawě, řekl, že bylo neuvěřitelné, když městská policie zasáhla, aby vystěhovala protestující z centra města.

„Akce byla pokojná a nikdy bych nevěřil, že naše policejní orgány zakročí proti pokojným demonstrantům,“ řekl.

Bývalý forenzní vyšetřovatel ontarijské provinční policie, pan Gircys, řekl, že pozoroval, co se děje v souvislosti s povinným očkováním a cestovními omezeními, a když se konvoj kamionů blížil k hlavnímu městu země, cítil, že se na to musí jít podívat na vlastní oči.

Myslel jsem si, že by to mohlo být něco historického,“ řekl.

„Když jsme přijeli – a mým záměrem bylo zůstat jen jednu noc a vrátit se zpět – nemohl jsem uvěřit, jak je to velké, kolik tam bylo lidí, jak obrovská to byla událost a jak neuvěřitelně šťastní a žoviální všichni byli, že se sjeli z jednoho konce země na druhý.“

Gircys, který žije v oblasti Toronta a cestoval do Ottawy se svým synem, řekl, že musel svého syna odvézt zpět do Toronta, ale pak se vrátil do hlavního města a zůstal na protest.

Řekl, že občané se „organicky“ spojili, aby zajistili nezbytné služby, jako jsou toalety, stanice první pomoci a přístup k pohonným hmotám.

„U všech, se kterými jsem jednal, jsem si všiml, že to byla velmi mírumilovná událost,“ řekl.

„Nikdy jsem v naší zemi neviděl takovou jednotu, protože jsem nikdy neviděl tak velkou skupinu lidí, kteří by byli tak šťastní, jak byli. A přesto neustále, každý večer, sleduji ve zprávách, že to byla násilná, nenávistná skupina.

Ale nic nemůže být dále od pravdy. To byla naprostá propaganda.“

Pan Gircys řekl, že poté, co byl uplatněn zákon o mimořádných událostech, slyšel, že bankovní účty některých jednotlivců byly zmrazeny. Pak se to stalo jemu.

Řekl, že se mu podařilo získat nějaké peníze díky dobrotě a laskavosti lidí kolem něho, aby mohl natankovat palivo do svého vozidla, aby se dostal domů.

„Porušují práva v masivním měřítku mnoha způsoby a nakonec se znovu hromadně spojili s policií,“ řekl.

„Vzhledem k tomu, že jsem bývalým policistou s 32letou praxí a strávil jsem nějaký čas v krizovém řízení jako člen týmu reakce na mimořádné události, jsem si velmi dobře vědom toho, co se mělo stát ze strany policie.

Nevěřil jsem, že se to skutečně stane, protože akce byla pokojná,“ řekl.

Pan Gircys řekl, že je potěšen, že soud shledal uplatnění zákona o mimořádných událostech neoprávněným, a těší se na podání občanskoprávní žaloby s panem Jostem a panem Cornellem.

Chris Barber, jeden z hlavních organizátorů Konvoje svobody, řekl, že rozhodnutí soudce Mosleyho je krokem správným směrem a pomůže mnoha Kanaďanům vidět, jak „nás vláda během protestů pošlapávala.“

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 13 Průměrně: 5]

One thought on “Kanada: Perzekuovaní řidiči kamionů se chystají žalovat vládu, policii a banky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout