Obléhání Paříže: Zemědělci zcela zablokovali vjezd do francouzské metropole (video)

Obléhání Paříže: Zemědělci zcela zablokovali vjezd do francouzské metropole (video)

Vyhladovění Paříže bylo počátečním plánem naštvaných francouzských zemědělců, ke kterým se včera přidali i ti Belgičtí, kteří se chystají k témuž ve vztahu k Bruselu.

Problém ovšem je, že požadavky, které mají, je možné splnit právě jedině v Bruselu, který zavádí ničivou politiku Green Dealu.

Tisíce farmářů, kteří v pondělí zahájili „obléhání Paříže“, se chopily svých traktorů v koordinovaném pokusu zablokovat vjezdy do francouzského hlavního města na protest proti globalistické zelené politice, o které říkají, že ničí jejich schopnost udržet se v podnikání.

V rámci eskalace nejnovějšího příkladu lidových povstání, která definovala funkční období prezidenta Macrona v úřadu, se zemědělci v pondělí – po týdnu podobných protestů po celé zemi – sjeli na svých traktorech, aby uzavřeli hlavní dálnice vedoucí do Paříže.

Figurína s podobiznou francouzského prezidenta Emmanuela Macrona visí vedle traktorů během blokády dálnice A6 poblíž Villabe jižně od Paříže 29. ledna 2024 uprostřed celostátních protestů svolaných několika zemědělskými odbory proti platům, daním a předpisům. Místní pobočky hlavních zemědělských svazů FNSEA a Jeunes Agriculteurs oznámily 27. ledna 2024 "obléhání hlavního města na dobu neurčitou" od 14 hodin 29. ledna 2024, protože někteří zemědělci považují vládní prohlášení ve prospěch sektoru za nedostatečná. (Foto: Emmanuel Dunand / AFP) (Foto: EMMANUEL DUNAND / AFP prostřednictvím Getty Images)

Podle deníku Le Figaro zemědělci úspěšně zablokovali osm hlavních dálnic, přičemž traktory stály desítky kilometrů kolem obchvatu Paříže. Pondělní demonstrace zasáhly celkem 16 dálnic a 30 správních úřadů po celém městě, zatímco povstání zemědělců pokračovala na nejméně 40 dalších místech po celé zemi.

Prezident Emmanuel Macron se údajně v pondělí v Elysejském paláci sejde na mimořádné schůzce s ministry své vlády, aby byl informován o přehledu situace v zemědělství.

Mezitím Gabriel Attal, který byl začátkem tohoto měsíce Macronem dosazen jako nejmladší francouzský premiér v historii, údajně vedl v pondělí večer kritická jednání s vůdcem zemědělského svazu FNSEA Arnaudem Rousseauem a šéfem Mladých zemědělců Arnaudem Gaillotem.

„Obléhání Paříže“ bylo vyhlášeno o víkendu poté, co pokusy premiéra Attala potlačit hněv farmářů několika „ústupky“ byly odmítnuty, protože nezacházely dostatečně daleko.

Není jasné, kolik ze 140 požadavků farmářů může francouzská vláda skutečně splnit, vzhledem k tomu, že mnoho ničivých nařízení o zelené agendě bylo uvaleno EU. Skupiny zemědělců a opoziční politici však poznamenali, že Macronova strana byla v Bruselu hlavním podporovatelem změny klimatu, a proto je stále na vině.

Předseda svazu farmářů FDSEA v Yvelines Luc Janottin v pondělí z blokády u Paříže řekl: „Chceme panu Attalovi říct, že musí pracovat pro své poddané, a ne chodit na procházky po farmách. Francie by mohla přes noc zrušit všechny ekologické normy, které nám komplikují život, a my očekáváme, že tak učiní!“

Janottin řekl, že účelem protestů nebylo obtěžovat motoristy, a že zemědělci umožní lidem pohybovat se přes blokády: „Pařížská blokáda je jen obraz. Nehodláme úplně zabránit lidem v pohybu. Především chceme ukázat naši přítomnost, říct, že jsme unaveni papírováním spíše než naší prací.“

Kromě útoků na Paříž nejméně 80 traktorů zablokovalo dálnici A7 a další místa u Lyonu, kde místní zemědělci také hovořili o „obléhání“ města.

„Obléhání obvykle trvá dlouho, nejsme specialisté na blokování, ale budeme ho udržovat tak dlouho, jak bude potřeba,“ řekl šéf regionální pobočky odborového svazu FNSEA Michel Joux. „Je tu hmatatelné napětí a výjimečná motivace.“

Kritické silnice vedoucí do Marseille, včetně dálnic A7 a A55, byly podrobeny „hlemýždím operacím,“ uvedli místní úředníci a dodali, že A50 je v současné době zcela zastavena.

Bitva mezi zastánci zemědělství a zelené agendy se stane klíčovým tématem nadcházejících červnových voleb do Evropského parlamentu, kdy zemědělci a venkovské komunity ve Francii, Německu, Polsku, Rumunsku a dříve i v Nizozemsku povstaly kvůli zeleným regulacím, které likvidují evropské zemědělství.

Hlavním kamenem úrazu bylo také rozhodnutí Bruselu umožnit bezcelní přístup k zemědělským produktům z Ukrajiny. I když tento krok mohl snížit náklady na bagety v Paříži, zemědělci se potýkali s dovozem, který srážel jejich ceny.

Zatímco EU se aktivně pokouší zcela začlenit Ukrajinu do bloku jako členský stát, eurokraté se jen málo zamýšlejí nad dopadem, který by takový krok měl na evropské zemědělce.

V pondělí šéf FNSEA Arnaud Rousseau poukázal na cukrovarnický průmysl jako na klíčový příklad a řekl, že prudký nárůst dovozu do Evropy po ruské invazi učinil podnikání neudržitelným pro zemědělce na celém kontinentu.

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 17 Průměrně: 5]

One thought on “Obléhání Paříže: Zemědělci zcela zablokovali vjezd do francouzské metropole (video)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout