Američané z pobřeží Mexického zálivu si stěžují: LNG pro země EU ničí naše zdraví

Američané z pobřeží Mexického zálivu si stěžují: LNG pro země EU ničí naše zdraví

Evropa do nedávné doby žádný LNG z USA nepotřebovala. Vše se změnilo počínaje rokem 2022, kdy se postupně téměř úplně ukončily dodávky zemního plynu z Ruska, což bylo nakonec stvrzeno útokem na Nord Stream.

Záměrná snaha vést útoky k nějaké imaginární ukrajinské skupině byla jen úmyslným odvedením pozornosti od skutečných pachatelů, o nichž nepochybuje mnoho lidí dokonce i v zemi, jejíž vedení vše podle důkazů podaných novinářem Seymourem Hershem zorganizovalo.

Možná však ti, kdo si nyní v samotných USA stěžují na frakování plynu v okolí jejich domovů, mnohdy ani netuší, kde hledat příčinu jejich problémů.

A netuší také, že Evropané za jejich předražený plyn platí jen proto, aby byly uspokojeny ideologické proklamace evropských politiků.

A v Evropě pak možná mnoho lidí ani netuší, co z USA dovážený LNG způsobuje tamnímu obyvatelstvu. Odklon od levného ruského zemního plynu tak nepoškozuje pouze evropské obyvatelstvo a firmy, ale dokonce i Američany, kteří se tak stávají stejnou obětí jejich vládců.

Na mizernou energetickou politiku EU tedy doplácí jak Evropané, tak Američané…

Pobřeží Mexického zálivu v USA se potýká s následky frakování plynu. Ve státě Louisiana má být postaven nový závod, který má uspokojit hlad EU po energii. Aktivisté přijeli do Bruselu, aby vypověděli o svých potížích.

Letos v zimě má být v německém Wilhelmshavenu postaven druhý terminál pro dovoz zkapalněného plynu. Aby se lépe přepravoval, chce provozovatel plynárenské sítě vybudovat 150 kilometrů dlouhé potrubí, které se povine severozápadem Dolního Saska. 

Všude se o něm mluví: o zkapalněném zemním plynu (LNG). Jde o zkapalněný zemní plyn, který chce Evropa využít k překonání energetické krize. Ale zatímco tady na to politici sází, ve Spojených státech, odkud LNG často pochází, to mnoho lidí stojí život.

Vzestup pro výrobce LNG začal ruskou invazí na Ukrajinu 24. února 2022. V týdnech po válce Evropská unie připravila cestu pro všechny možné alternativy množstvím sankčních balíčků proti Rusku. 

S ohledem na hrozící energetickou krizi (která se nyní stala trvalou) politici na úrovni EU a států vyloučili ze svých úvah etické otázky. Pokud bude plyn „neruský,“ je dobrý. Na Rujáně je velký aktivismus proti LNG terminálům plánovaným vládou semaforu.

Spolková vláda investuje miliardy eur do terminálů v Severním a Baltském moři, 200 milionů eur jen do přístavu Mukran na Rujáně.  Nyní vyvstává otázka: Je LNG skutečně dobrou alternativou „ideologicky závadného“ ruského plynu?

Na tiskové konferenci 12. října poskytli různí aktivisté z komunit podél amerického pobřeží Mexického zálivu špinavý pohled na těžbu LNG z USA. 

Na tiskové akci v Bruselu, kterou uspořádala zájmová skupina EU Food & Water Action Europe, aktivisté z pobřežní Louisiany a regionu Corpus Christi v Texasu emotivně vyzvali evropské voliče před volbami do Evropského parlamentu v roce 2024.

Vyzvali je, aby nepodporovali plány jejich vlád na rozšíření kapacity LNG – a aby podle toho i hlasovali.

Enrico Donda, aktivista skupiny, nejprve účastníkům připomněl, že Evropská unie zůstává největším dovozcem fosilních paliv na světě.  Donda zdůraznil, že téměř veškerý LNG, který již byl odeslán z USA, je vyroben z frakovaného plynu, což je jeden z nejšpinavějších a nejvíce znečišťujících typů výroby plynu, které jsou k dispozici. 

Rostoucí poptávka z Evropy však znamená, že se frakování rozšiřuje v jižních státech USA, kde neexistují žádné právní limity pro tuto praxi. To se děje v době, kdy je to již zakázáno v EU i ve Spojeném království.

Frakování, metoda těžby břidlicového plynu těsně pod povrchem, využívá k extrakci plynu písek a velké množství vody. To je hlavním přispěvatelem ke znečištění ovzduší, vody a potravin na pobřeží Mexického zálivu a v jeho okolí. 

Jeden aktivista, Michael Esealuka z New Orleans, poukázal v Bruselu na to, že pro jejich komunitu je to otázka života a smrti: „Moje oblast se nazývá Cancer Alley,“ říká, „jsme obětováni.“

S Cancer Alley („Rakovinová alej“) odkazuje konkrétně na oblast v Louisianě, která se táhne podél Mississippi od East Baton Rouge až po Plaquemines Parish, kde se řeka vlévá do Mexického zálivu.

Eselakua vysvětluje, že v tomto regionu je 150 petrochemických závodů – více než kdekoli jinde ve Spojených státech. Ale také je domovem desetitisíců lidí.

Obyvatelé, kteří žijí v blízkosti frakování, jsou postiženi rakovinou, vrozenými vadami, CHOPN, onemocněním srdce a plic. Některé z těchto onemocnění vznikají ze znečištění zemědělské půdy, ovzduší a vody.

To je způsobeno chemickými procesy potřebnými při frakování k těžbě zemního plynu. The Guardian v roce 2019 uvedl, že jen v Plaquemines  Parish  „někdo téměř v každé domácnosti zemřel na rakovinu.“  V regionu je ale ještě jeden problém: sucho.

Podle místních aktivistů frakování způsobilo, že Plaquemines Parish během několika let ztratil 50 procent své pevniny. Před několika lety zasáhlo Louisianu, historickou oblast mokřadů bohatých na vodu, velké sucho. 

„Když jsem se odsud vrátil domů, nevěděl jsem, jestli budeme mít ještě čistou vodu k pití,“ vzpomíná Eselakua. Když se podíváte na “ Dought Monitor “ University of Nebraska-Lincoln z 26. října, uvidíte, že většina Louisiany i dnes zažívá velké sucho. 

To je ještě horší kvůli masivnímu pronikání mořské vody do zdrojů pitné vody v jižních oblastech.

Hlavním problémem frakování je, že obvykle postihuje bažinaté oblasti v bezprostřední blízkosti moře. Po opakovaných explozích s cílem získat plyn ze země moře napadne sladkovodní zásoby a kontaminuje je nepitnou slanou vodou. 

Tato mořská voda se poté dostává po řece Mississippi a ovlivňuje vodní systém ještě sušší severní Louisiany a ohrožuje zásobování vodou velké části jižního pobřeží USA. Tak vypadá ďábelská dohoda americké vlády: způsobovat lidem nemoci, aby mohli rychle a výhodně vyrábět plyn. 

Největší nadnárodní společností, která těží z uvolněných federálních a státních předpisů Louisiany, je Venture Global, která v současné době buduje továrnu na LNG ve farnosti Plaquemines, aby primárně uspokojila potřeby EU v oblasti plynu. 

„Ráj pro supy,“ nazval Eselakua toto místo na konferenci v Bruselu. „Tato elektrárna odhaluje všechny rozpory průmyslu fosilních paliv.“

Poloostrov, kde se jednoho dne bude nacházet frakovací zařízení Plaquemines Parish, se nachází poblíž pobřeží Mexického zálivu. Většina obyvatel této oblasti zažila velkou devastaci během hurikánu Ida v roce 2021.

Katastrofa byla dosud největší zkouškou pro místní organizované skupiny, které byly často jedinou pomocí, na kterou se obyvatelé mohli spolehnout kvůli pomalému a neadekvátnímu státnímu a federálnímu úsilí o pomoc při katastrofáchAktivismus však Idou neskončil.

Michael Eselakua a jeho skupina pokračovali ve své kampani za zastavení plánovaného rozsáhlého rozšíření zařízení na frakování LNG společnosti Venture Global. Jejich aktivismus však zastavila válka na Ukrajině a zvýšená poptávka Evropy po zkapalněném zemním plynu. 

V návaznosti na plány EU výrazně zvýšit dovoz LNG, zejména z USA a Kataru, společnost Venture Global oznámila bezprecedentní expanzi Plaquemines Parish v regionu. 

To je hlavní důvod, proč se místní aktivisté rozhodli vyslat k evropské veřejnosti emisara, aby nahlásil, jak vážné škody to způsobuje komunitám v USA.

Podle amerického sčítání lidu je Plaquemines Parish sedmým regionem s největším výskytem rakoviny ve Spojených státech. Může to Evropa stále ignorovat?

Tolik zajímavá zpráva, která ukazuje, že snaha o získání „ideologicky čistého“ plynu neškodí pouze Evropanům, ale dokonce i Američanům.

To ještě víc odhaluje pokrytectví bruselské politiky, která nám na jedné straně vnucuje drakonickou politiku Green dealu, aby na druhé straně způsobovala rozsáhlé škody na životním prostředí i zdraví lidí.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 25 Průměrně: 5]

One thought on “Američané z pobřeží Mexického zálivu si stěžují: LNG pro země EU ničí naše zdraví

  1. vzhladom na to ze som v americkom lng znacne zainvestovany tak mozem s kludom prehlasit ze 99% toho co tu bolo napisane su aktivisticke dristy vypatlanych zelenych mozockov. navyse eu sa nehrnie podpisovat dlhodobe kontrakty pre dovoz lng, napriek tomu co si bezni ludia mozu mysliet. prave naopak, europa sa tomu vyhyba z nejakeho podivneho dovodu. lenze quatar uz ide na plne obratky a teda okrem usa nejestvuje ziadna ina alternativa. hovorilo sa o africkom plyne ale tomu bola dana stopka prevratom v nigerii, tusim, pred dvoma mesiacmi, na co sa vraj eu spoliehala. otazne je ci sa eu nezobudi a neposle usa do a neobnovi dobre vztahy s ruskom, co moze byt dovod preco sa eu vyhyba kontraktom a stale kupuje priamo na trhu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout