Nový Zéland: Strana Jacindy Ardernové prohrála ve volbách a jde do opozice

Nový Zéland: Strana Jacindy Ardernové prohrála ve volbách a jde do opozice

Pokud jste sledovali covidovou politiku v jiných zemích, jistě vám neušlo, že právě Nový Zéland patřil za premiérky Ardernové k tomu nejhoršímu.

V zemi bylo covid „očkování“ víceméně povinné, bez něj mohl kdokoli přijít o práci – samozřejmě vyjma jistých na vládu napojených „elit,“ jimž byla jako jediným vydána výjimka.

Ovšem Ardernová byla i v mnoha dalších ohledech podporovatelkou politiky, kterou razí její „mentoři“ z WEF. Nový Zéland si může zapsat dvě vskutku šílená prvenství.

Jako první na světě přijala země zákony, podle nichž je možný potrat až do porodu, tedy zabito může být i zdravé, plně vyvinuté dítě – třeba 5 minut před porodem.

Další šíleností z pera vlády Ardernové, v níž si země zapsala své světové prvenství, bylo například zdanění kravských prdů, což je samozřejmě počin klimaalarmistický.

V dalších příkladech šílené politiky vládní strany, kterou ke konci převzal kolega Ardernové, Chris Hipkins, bychom mohli pokračovat, bylo toho samozřejmě víc.

Nová vláda má tedy skutečně co napravovat.

A jak tedy dopadly dnešní volby, v nichž už jsou téměř všechny hlasy sečtené (vzhledem k časovému posunu jsou již samozřejmě předběžné výsledky známy)?

Všeobecné volby na Novém Zélandu vykazují známky silného posunu doprava. Po sečtení téměř všech hlasů jsou jasnými vítězi pravicové strany, zejména Národní strana. Premiér Chris Hipkins (Labouristická strana) přiznal porážku své strany.

Hipkins je u moci teprve devět měsíců od překvapivé rezignaci levicové premiérky Jacindy Ardernové, která byla celosvětově považována za miláčka levicově liberálních a levicových stran, ale doma byla stále nenáviděnější kvůli svému ultratvrdému režimu „nulového covidu.“

V průzkumech veřejného mínění byla stále neoblíbenější. Nyní se její strana ve volbách propadla o téměř 23 procentních bodů.

Podle předběžných výsledků po sečtení hlasů dosáhla středopravicová Národní strana přibližně 39 procent – o dobrých 13 procentních bodů více než ve volbách v roce 2020. Vůdce strany NP Christopher Luxon, bývalý šéf letecké společnosti Air New Zealand, se pravděpodobně stane příštím premiérem ostrova.

„Dnes jste nám dali mandát posunout Nový Zéland kupředu,“ řekl třiapadesátiletý Luxon svým příznivcům. Labouristé klesli na necelých 27 %. Hipkins řekl, že udělal vše, co mohl, aby „příběh obrátil k lepšímu, ale nestačilo to.“ Kromě následků covidové politiky ovlivnila přibližně 3,8 milionu voličů vysoká inflace a hospodářská krize.

Konzervativci  z Národní strany budou muset vytvořit koalici, jak je zvykem na Novém Zélandu. Koaličním partnerem bude zřejmě pravicová strana „Nový Zéland na prvním místě“ pod vedením svého lídra Winstona Peterse.

NZ First si v těchto volbách polepšil z 2,6 na 6,5 procenta hlasů.  Luxon bude navíc potřebovat podporu pravicově liberální strany Act, která si mírně polepšila na 9 procent hlasů.

Strana zelených získala 10,8 procenta. Malá domorodá strana Te Pati Maori získala 2,6 procenta hlasů.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 22 Průměrně: 5]

11 thoughts on “Nový Zéland: Strana Jacindy Ardernové prohrála ve volbách a jde do opozice

  1. A co teraz s tym, ked je skoro cela populacia otravena mnamky a dlzka ich zivota je otazna? Svoju genocidnu ulohu splnili, uz len cakaju na ovocie skazy! Co teraz urobia vitazi volieb?

  2. Chasinta má koňskej ksicht, cení odporné kelčáky i s dásní a vypadá jak můůůmie Ramsese II. Odporné stvoření s IQ imbecila. Bléééé!

  3. Misto do opozice by mela jit Jacinda Ardernova prinejmensim do konce zivota za mrize, nejlepe podle stredovekych receptu. A kanadsky Trudeau, Valek (a dalsi ti covid-experti) nebo Lejnova by meli jit s ni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout