Nadace Gatesových testuje v Africe globální digitální ID a platební systém

Nadace Gatesových testuje v Africe globální digitální ID a platební systém

Jeden svět, jedna vláda, jedna banka a jedna měna. Zdá se, že se tento plán den za dnem naplňuje.

Bill Gates s podporou Master card nyní tento systém testuje na relativně malém vzorku několika milionů lidí z různých zemí. Zřejmě právě propojení systému na mezinárodní úrovni má za cíl otestovat systém propojení digitální ID a měny v globálnějším rámci.

Zároveň se systém testuje na vzorku chudých zemí, protože dosud byla neochota přijímat ID a CBDC se současným rušením hotovosti  zdůvodňována tím, že zrušení hotovosti povede k větší chudobě, protože mnoho chudších lidí se k CBDC (závislé na chytrém mobilu a internetu) nedostane.

V tomto případě jde zřejmě i o plánovaný test nepodmíněného základního příjmu a sociálních kreditů (příjem bude zřejmě vázán na jisté chování daného jedince).

Proč jsou do testu zahrnuti farmáři si lze lehce domyslet, pokud se podíváme na plošnou likvidaci zemědělství nejen v západních zemích, ale třeba i na Srí Lance.

A kde je nejlepší si něco takového „otestovat“, než s těmi, kteří kvůli své ekonomické situaci nemají moc co říct – jako řada afrických zemí.

Nečekejte ale, že ti, kteří za tím stojí, giganti jako Mastercard nebo  Gatesova nadace, to někdy řeknou jasně.

Ale co tedy aktuálně dělají?

Říkají si „stakeholders“ a jejich cílem – kromě údajné snahy udržet „globální jih“ na uzdě – je zajistit, aby projekty digitální veřejné infrastruktury, včetně digitálních ID (zpočátku) při vývoji země byly dovedeny co nejdále.

Cílem je samozřejmě propojit ID a digitální peněženku, zřejmě i test systému sociálních kreditů a nepodmíněného základního příjmu.

Mastercard i Gates Foundation nám říkají, že je to součást jejich nezištného globálního boje proti chudobě a dalším neduhům lidstva.

Tento jejich příběh za posledních pár let/dekád však mluví jiným jazykem.

Právě teď přišel Mastercard s něčím, co se nazývá Community Pass. „Farm Pass“ – zřejmě „podprojekt“ – je další termín, o kterém se mluví.

Zprávy říkají, že je to „platforma pro digitální ID zaměřená na jednotlivce, jako jsou majitelé firem a farmáři.“

A kdo by to byl řekl, jde o projekt, který se testuje v afrických zemích.

Ambice samozřejmě nechybí: Mastercard chce do roku 2027 registrovat v Africe 15 milionů lidí. A asijsko-pacifický region by také neměl usnout na vavřínech nezávislosti nebo sebeurčení. 

I zde má Mastercard na mysli cíl: stanoveným cílem je stejný počet lidí ve stejnou dobu.

V Africe – Ugandě, Keni, Tanzanii, Mauretánii – je prý již v tento moment „na palubě“ 2,5 milionu lidí a Ghana a Etiopie by mohly být snadno další, protože globální platební gigant testuje finanční zoufalství těchto farmářů.

Zde chtějí testovat komplexní digitální ID pro celý svět.

Jste z toho nadšení? Michael Wiegand, ředitel finančních služeb pro chudé v Nadaci Billa a Melindy Gatesových, tvrdí, že ano.

„Je čas na nový přístup k finančnímu začlenění, který přesahuje základní bankovní služby. Jedním z nejvíce vzrušujících pokroků v globálním rozvoji je expanze finančních služeb.“

Zde vstupuje do hry „Digital Public Infrastructure (DPI)“, říká Wiegand.

„Tento koncept tvoří základ pro inkluzivní finanční systémy. Základní DPI je založeno na třech základních, interoperabilních komponentách: digitální identita (ID), platby a výměna dat.

V praxi to znamená, že země a lidé budou moci digitálně ověřovat identitu, posílat a přijímat peníze bezpečně a okamžitě a bezpečně si vyměňovat informace.“

K uvedenému jen dodávám, že paralelně probíhají podobné projekty i jinde ve světě, včetně EU (digitální EU ID se již testuje, přičemž příští rok začne jeho plošné vydávání a digitální euro bylo představeno letos v červnu).

Jde tedy o testování různých systémů, z nichž by pak měl vzejít jeden, který bude zahrnovat (téměř) celý svět. Zda to ovšem mohou stihnout do roku 2030 je otázka, stejně jako to, kolik zemí bude ochotných se do globální digitální diktatury nakonec začlenit…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 17 Průměrně: 4.9]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *