Gaza: Útok na starobylý kostel potvrdil a odsoudil i Jeruzalémský patriarchát (video)

Gaza: Útok na starobylý kostel potvrdil a odsoudil i Jeruzalémský patriarchát (video)

Zatímco mnoho záběrů z útoku na křesťanskou nemocnici dokazuje, že bylo zasaženo především parkoviště, takže počet mrtvých kolem 500, jak je běžně udáváno, se zdá být velmi silně nadnesený (a zatím je nejisté, kdo parkoviště trefil), ortodoxní kostel byl skutečně zasažen.

A zde je již také celkem jasné, že za zásahem stojí izraelské síly. Útok již odsoudil i tamní patriarcha. Zveřejněné satelitní snímky v tomto případě skutečně naznačují, že byla zničena minimálně přilehlá budova.

Jde tak o několikátý útok v řadě na křesťanské cíle, což je docela zvláštní, protože v Gaze je mnohem víc islámských objektů, které byly ušetřeny. Nicméně zničeny měly být i další křesťanské objekty, jak uvádí v prohlášení místní patriarcha.

Co se týká starobylého kostela, tak již před týdnem se objevila zpráva, že byl zničen, ta byla záhy přímo patriarchátem dementována. Tentokrát právě potvrzení ze strany Jeruzalémského patriarchy lze považovat za potvrzení, že nejde o „fake news.“

Zde by měly být záběry z kostela:

Podle některých informací bylo zabito několik lidí (tedy max. do 10), na jiných zdrojích se lze dočíst až o 40 mrtvých, takže skutečný počet se asi zjistit hned tak nepodaří.

Zničena prý byla i samotná budova kostela, která patří k nejstarším na světě. Původní kostel byl postaven již v roce 425.

Izraelské obranné síly (IDF) uvedly, že incident vyšetřují, ale vše zatím napovídá tomu, že tentokrát velmi pravděpodobně Izraelci za útokem stojí.

Jeruzalémský patriarcha Alexios z Tiberiady tento týden řekl, že neopustí Gazu, dokud v oblasti zůstanou křesťané.

Vyjádření Jeruzalémského patriarchátu (řecká ortodoxní církev):

„Ortodoxní patriarchát v Jeruzalémě vyjadřuje své nejdůraznější odsouzení izraelského náletu, který zasáhl jeho církevní komplex ve městě Gaza.

Patriarchát zdůrazňuje, že útoky na kostely a jejich instituce, spolu s přístřešky, které poskytují na ochranu nevinných občanů, zejména dětí a žen, které přišly o své domovy v důsledku izraelských náletů na obytné oblasti v posledních třinácti dnech, představují válečný zločin, který nelze ignorovat.

Navzdory zjevnému zaměření na zařízení a přístřešky Pravoslavného patriarchátu v Jeruzalémě a dalších církví – včetně nemocnice Episkopální církve v Jeruzalémě, dalších škol a sociálních institucí – zůstává patriarchát spolu s ostatními církvemi odhodlán plnit svou náboženskou a morální povinnost poskytovat pomoc, podporu a útočiště těm, kteří to potřebují – a to uprostřed neustálých izraelských požadavků na evakuaci těchto institucí civilistů a tlaku, který je v tomto ohledu vyvíjen na církve.

Patriarchát zdůrazňuje, že se nezřekne své náboženské a humanitární povinnosti, zakořeněné v křesťanských hodnotách, poskytovat vše, co je nezbytné v době války i míru.“

Nakonec  připomínám, že křesťané jsou v oblasti dlouhodobě vystaveni útokům fanatiků jak ze strany ortodoxních židů, tak islámských fundamentalistů.

Nedávno jste si o tamní protikřesťanské politice, která se dostala až na úroveň vlády, mohli přečíst zde.

Nakonec bych ráda upozornila na to, že Izraelci, kteří působí dlouhodobě v tamních alternativních médiích, jsou nyní přísně cenzurováni a nesmí se vyjadřovat k situaci v zemi pod hrozbou vězení.

Ti, kdo nám tedy sdělovali svá oprávněná podezření, že je jejich vlastní vláda obětovala, jsou nyní umlčováni.

Informaci podrobněji rozvedu v dalším článku.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Gaza: Útok na starobylý kostel potvrdil a odsoudil i Jeruzalémský patriarchát (video)

  1. Liberálni fašisti rôzneho druhu – od politikov cez novinárov a blogerov po mimovládkarov – samozrejme potichu schvaľujú aj útlak a vraždenie palestínskych kresťanov a likvidáciu ich kostolov, aj keď to nahlas nepovedia. Určite aj Jan Ziegler sa z tejto správy potešil a možno ho doteraz bolí ruka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout