Polsko zvažuje, že si vyžádá vydání nacisty, kterému tleskala kanadská Sněmovna (video)

Polsko zvažuje, že si vyžádá vydání nacisty, kterému tleskala kanadská Sněmovna (video)

Na Ukrajinu záhy po válce uprchly tisíce ukrajinských nacistů. Němci se pro změnu vydali zejména do jihoamerických zemí a část do USA v rámci operace Paperclip.

Mnoho aktivních nacistů dokonce zůstalo v Německu, aby se záhy vyšvihli do vysokých funkcí. Vysoko postavení němečtí nacisté pak zaujímali posty v čele EU, NATO či ve vládách zejména v západním Německu, jejich potomci jsou vlivní dosud.

Nacisty byla velmi silně infiltrována i CDU-CSU a velmi rád se nacistickými pohlaváry obklopoval i otec současné šéfky EK Ursuly von der Leyen v době, kdy byl aktivní v zemské politice v 70. a 80. letech (on sám nebyl nacista, protože v roce 1945 byl ještě dítě).

V podstatě se zdá, že v reálu nebyl nacismus nikdy poražen a Norimberský proces byl pouhým divadlem pro masy, při němž byl odsouzen jen zlomek nacistických zločinců. 3. říše tak zřejmě jen pomalu přešla do té čtvrté a mírně se ideologicky přeměnila.

V samotném Německu byli až do konce 90. let považováni za zločince ti, kdo odmítli bojovat v řadách Wehrmachtu, tedy ti, kdo zločinný Hitlerův režim odmítli podporovat a ze země utekli nebo se skrývali, aby nemuseli bojovat za zájmy 3. říše. Rehabilitováni byli až na přelomu tisíciletí, kdy již většina nežila.

Tedy dosud se drtivá většina aktivních nacistů nedočkala žádného trestu (trestáni byli jen jejich odpůrci), přičemž – vzhledem k jejich věku –  jich dnes žije již jen malý zlomek, většině je kolem stovky. Má vůbec cenu se ještě těmito starci zabývat? A proč nebylo Polsko v tomto směru aktivnější už dřív?

Proč si od Kanady nevyžádalo vydání tisíců ukrajinských nacistů, kteří si velmi pohodlně žili v Kanadě, již dřív? Třeba záhy po pádu železné opony?

Kanadská vláda trvá na tom, že dvě kola potlesku ve stoje pro 98letého dobrovolníka Waffen-SS byla chybou zrozenou z nevědomosti, mezitím Polsko podniká kroky k vydání starého vojáka kvůli potenciálním obviněním z válečných zločinů.

Polská vláda podniká kroky k prošetření případu vydání 98letého bývalého vojáka SS z Kanady, uvedla v dopise Komisi pro stíhání zločinů proti polskému národu.

Ministr školství a vědy Przemysław Czarnek napsal předsedovi komise, aby prozkoumala, zda má Komise dokumenty naznačující, že kanadský rezident Jaroslav Hunka byl hledán pro zločiny proti Polákům a Židům související s dobou kdy sloužil jako voják s Waffen-SS za druhé světové války.

Obraz

Pokud existují důkazy proti Hunkovi, napsal Czarnek, bude to pro Polsko důvodem k tomu, aby požádalo kanadskou vládu o vydání muže k trestnímu stíhání.

Jaroslav Hunka, Ukrajinec, který se – podobně jako tisíce dalších nacistů – přestěhoval do Kanady po druhé světové válce, se minulý týden dostal do povědomí veřejnosti poté, co byl představen kanadskému parlamentu během zvláštního zasedání, kterého se zúčastnil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj jako „ukrajinský hrdina, kanadský hrdina“, který „bojoval za ukrajinskou nezávislost proti Rusům.“

Tento vřelý úvod vedl k tomu, že si Hunka užil dvakrát ovace ve stoje, včetně výkřiků a jásotu z pléna.

V té době však nebylo zmíněno, že Hunka bojoval „proti Rusům“ jako součást nacistické jednotky ve Waffen-SS rekrutované z etnických Ukrajinců.

Kritici však poukazovali na to, že tyto informace byly dostupné z jednoduchého vyhledávání na Googlu, a že je všeobecně známo, že ti, kteří bojovali proti Sovětům ve východní Evropě na konci druhé světové války, tak obecně činili ve spolupráci s nacistickým Německem.

Nacistická ideologie považovala Poláky za podlidi a válečné zločiny SS a německé okupace v Polsku, včetně etnických čistek a německého tábora smrti Osvětim u Krakova, jsou dobře zdokumentovány.

14. divize granátníků Waffen-SS, se kterou Hunka údajně bojoval, byla obviněna z několika zvěrstev, včetně masakrů civilistů.

Předseda kanadského parlamentu trval na tom, že páteční incident byl náhodným přehlédnutím, a že on sám byl zodpovědný za chybu, což může být pokus očistit Trudeauovu vládu od odpovědnosti za uvedení ukrajinského prezidenta Zelenského do pozice, kdy se ocitl v situaci, kdy tleskal bývalému členovi Waffen-SS.

Kanadští opoziční politici tuto verzi zpochybnili a uvedli, že je nepředstavitelné, že by Trudeauova kancelář nevěděla o plánu představit Hunku na zvláštním parlamentním zasedání předem.

Karina Gouldová, liberální předsedkyně Sněmovny reprezentantů, která byla vyfotografována, jak se drží za ruce s Hunkou a usmívá se, včera také hodila vinu přímo na ramena předsedy Sněmovny reprezentantů a řekla, že ztratil podporu poslanců a měl by „udělat čestnou věc“ a rezignovat.

Trudeau se také pokusil omezit diskusi o hluboce trapné epizodě, když tvrdil, že šlo o „ruskou dezinformaci.“

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 18 Průměrně: 4.8]

7 thoughts on “Polsko zvažuje, že si vyžádá vydání nacisty, kterému tleskala kanadská Sněmovna (video)

  1. Fašizácia a rusofóbny fanatizmus dosahuje v posledných 2 rokoch až obludné rozmery v celej Európe. Už som spomínal,že zločiny v mene nacizmu – pokiaľ sa netýkali Židov – sú bežne bagatelizované či dokonca nepriamo schvaľované. Keby napríklad Česká televízia nakrútila v koprodukcii s niektorou nemeckou výpravný seriál o K. H. Frankovi ako „ochrancovi českého národa“ a jeho zločiny proti ľudskosti – napríklad vypálenie Lidíc – by sa nespomenuli ani slovom, nečudoval by som sa.

  2. Najviac zo všetkých povojnových kancelárov chránil bývalých nacistov fašistický diktátor, likvidátor Juhoslávie a dovŕšiteľ Hitlerových plánov na ovládnutie celej Európy Helmut Kohl.Napr. o vyhadzovaní z práce či inom krutom prenasledovaní odporcov jeho neľudského režimu /patrili sem aj tí, čo odmietali ožobračovanie chudobných či vyzbrojovanie Západného Nemecka/ sa ešte pred zjednotením veľa písalo v našich novinách a časopisoch. Bohužiaľ sa ho nikdy nikto nepokúsil zabiť, podobne ako krvilačnú psychopatku Thatcherovú. Keby niet prevratov na jeseň 1989, Západné Nemecko sa zrúti do pár mesiacov… aj teraz sa snaží svoj krach a zánik oddialiť vycicaním Ruska v prípade jeho porážky.

    1. Áno, Kohlova tyrania bezohľadne prenasledovala aj tých, ktorí upozorňovali na beztrestný život bývalých nacistov a neonacistické provokácie /napr. kladenie kvetov na hroby esesákov/.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout