EU plánuje omezení rychlosti a řidičských průkazů

EU plánuje omezení rychlosti a řidičských průkazů

A časem by samozřejmě podle plánů neměl auto vlastnit téměř nikdo, o což se postarají jak vysoké ceny pro mnohé nedostupných  elektromobilů, které budou od roku 2035 jediné přípustné, tak výrazně zvýšené daně na pohonné hmoty a další finanční zátěž pro vlastníky aut na fosilní paliva.

Vždyť již brzy se počítá se speciální „uhlíkovou daní,“ která bude zahrnuta do cen pohonných hmot, ale bude uvalena i na majitele nemovitostí.

Dalším bičem na řidiče – zejména seniory – mají být také nová nařízení EU, která již nepočítají pouze se zdravotními prohlídkami, ale od 60 let bude mít každý po určité době povinnost projít opět testy – včetně testovacích jízd – a to samozřejmě i za patřičný poplatek.

Nové nařízení však myslí i na řidiče – začátečníky, u nichž se také počítá s jistými omezeními.

Jak tedy vypadá návrh, který by měl být zřejmě ještě během příštího roku schválen?

Evropský parlament chystá zavedení celoevropských omezení automobilů pro začínající řidiče a seniory. Podle návrhu nové směrnice o řidičských průkazech mají být rychlostní limity rozloženy podle věkových skupin.

Pro začínající řidiče je tedy 90 km/h zamýšleno jako limit. Kromě toho by členské státy mohly v budoucnu stanovit zvláštní pravidla pro držitele nových řidičských průkazů, aby „omezily řízení v noci, od půlnoci do šesti hodin,“ uvádí se v dokumentu.

Kromě toho budou existovat přísnější podmínky pro starší držitele řidičských průkazů. Dokument stanoví, že platnost řidičského průkazu vyprší po sedmi letech od dosažení věku 60 let.

U lidí nad 70 let vyprší platnost po pěti letech, u 80letých a starších po dvou letech. Po konci platnosti bude muset být řidičský průkaz  vždy obnovován na vlastní náklady. Řidič tak bude muset projít řidičskou zkouškou a také povinným lékařským a psychologickým vyšetřením.

Řidič – začátečník dostane zkušební řidičský průkaz a na konci zkušební doby bude muset složit novou řidičskou zkoušku, kteoru si samozřejmě opět zaplatí. Tato zkušební doba má být dva roky v celé EU.

Plánuje se také hmotnostní limit 1,8 tuny pro všechny řidičské průkazy skupiny B a s tím spojený rychlostní limit 110 km/h. Podle návrhu by měla být v budoucnu zavedena „třída B+“ pro všechny vozy nad hmotnostním limitem.

Navíc by bylo řidičské oprávnění na B+ přístupné pouze od věku 21 let. Podle zpráv z médií je opatření zaměřeno především na řidiče SUV.

Mnoho elektromobilů však má nenaloženou hmotnost přes 1,8 tuny kvůli těžkým bateriím, takže řidičský průkaz skupiny B by pro ně nebyl dostatečný, jejich majitelé by si pak museli udělat řidičský průkaz skupiny B+.

Zůstává nejasné, kdy vstoupí reforma směrnice o řidičských průkazech v platnost. Pokud příslušný Výbor Evropského parlamentu pro dopravu a cestovní ruch bude nyní hlasovat pro návrh, rozhodne nejprve o jeho přijetí celý Evropský parlament, po němž bude následovat hlasování Rady Evropské unie.

Lze tedy předpokládat, že ke konečnému schválení by došlo během příštího roku. Pak by mohl zákon začít na území EU platit někdy v letech 2025-26.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 37 Průměrně: 4.6]

9 thoughts on “EU plánuje omezení rychlosti a řidičských průkazů

  1. před lety tady v ČR nějaci politici od Pirátu mluvili že by chtěli rušit řidičak pro duchodce a EU to realizuje už pro všechny stále jdou Globalisti kupředu 🤮🤮🤮🤮

  2. Tak si strčte ty řidičáky do řiti! My umíme jezdit i bez nich. A já jsem přijal také opatření, že jako OSVČ státu nezaplatím pokud možno ani korunu. Většinu prací provedu BUS /bez účasti státu/. Když stát ojebává mne, kde si vzpomene, budu to opětovat. Drtivá většina zákazníku fakturu nechce, protože nemusí platit DPH za práci. A myslím, že kdejaký řemeslník mi rozumí.

      1. Pokud je mi známo, vláda je složena z pětikoaličních politických stran, a politické strany nemají právo zřizovat ozbrojené či vojenské složky. Je na to zákon.
        Zákon dále stanovuje, že politické strany ani hnutí nesmí být ozbrojeny a nesmí zřizovat ozbrojené složky. Tedy pokud vás zastaví jakkoli ozbrojený policista, dopustil se protizákonného jednání.

  3. Všechny vlády, které realizují plány globalistů a WEF se defacto přiznávají k jejich úplatné podřízenosti. V budoucnu se tak nemohou zříci odpovědnosti při zahájení stíhání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout