Další důkaz neefektivity větrníků: Dánský gigant poskytující větrnou energii má vážné potíže

Další důkaz neefektivity větrníků: Dánský gigant poskytující větrnou energii má vážné potíže

Dlouhodobě zde upozorňuji nejen na neekologičnost, ale také na neefektivnost tzv. „obnovitelných zdrojů energie“ – což se týká zejména větrných elektráren.

V době, kdy se u nás plánuje hned několik větrných parků jsou informace o jejich neekologičnosti i neefektivitě velmi důležité.

Větrníky jsou neekologické od výroby, přes provoz a skladování až po jejich likvidaci. Podporovatelé výstavby těchto monster tím zároveň přispívají k devastaci přírody – ať už jde o miliony vykácených stromů nebo zničené populace ptactva či hmyzu.

Jak se stále častěji ukazuje, tak jejich provoz ani není příliš efektivní – bez mohutných dotací se tyto elektrárny neobjedou.

Uměle nafouknutá bublina tzv. „zelených energií“ začíná pomalu, ale jistě praskat. Ukazují to i nejnovější čísla dánského giganta pro větrnou energii na moři Orsted A/S.

Společnost si kvůli problémům ve svém podnikání v USA zapsala miliardové ztráty. Jak dlouho ještě tato podívaná potrvá?

Je stále jasnější, že takzvané „zelené energie“ jsou bez masivních státních dotací prostě naprosto nerentabilní a nehospodárné.

To se ještě umocňuje v prostředí rostoucích úrokových sazeb a problémů s dodavatelským řetězcem, stejně jako rostoucích nákladů na materiál a práci v důsledku vysokých cen energií.

Dánský gigant v pobřežních větrných turbínách, Orsted A/S, se nedávno musel smířit s poklesem cen zhruba o čtvrtinu. Protože čísla jsou špatná, velmi špatná.

Za jediný den klesla hodnota společnosti na akciovém trhu zhruba o 16 miliard dánských korun (asi 50 miliard Kč). 

Důvod: Tři velké projekty (Ocean Wind 1, Sunrise Wind a Revolution Wind) ve Spojených státech se potýkají s problémy s dodávkami, které znamenají odpisy ve výši 5 miliard dánských korun (15 miliard Kč). 

Rostoucí úrokové náklady zvyšují celkové náklady o dalších 5 miliard dánských korun. A dohody o daňových úlevách ve výši 6 miliard korun s americkými úřady pokulhávají.

Je zřejmé, že bez levných úvěrů a vládních dotací (nebo daňových úlev) tyto masivní větrné turbíny nejsou konkurenceschopné. 

S nižšími úrokovými sazbami se však v dohledné době nepočítá a také dlouhodobé dotování dříve či později skončí. Pokud jsou věci již nyní obtížné, jak dlouho bude trvat, než se celým větrným průmyslem prožene vážná vlna bankrotů?

Je třeba připomenout, že ve Velké Británii mimo jiné mizí první projekty větrných elektráren, protože investoři pochybují o jejich ziskovosti. 

Není divu, protože bez státních dotací tyto elektrárny prostě nejsou konkurenceschopné a dokonce i profesor z CERNu nedávno prohlásil, že větrná energetika (na současné technické úrovni) je naprostý propadák.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 19 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Další důkaz neefektivity větrníků: Dánský gigant poskytující větrnou energii má vážné potíže

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout