Jak Bill Gates ovlivňuje i za vaše peníze klimatickou politiku EU

Jak Bill Gates ovlivňuje i za vaše peníze klimatickou politiku EU

EU je velmi (po)slušnou dojnou krávou pro Billa Gatese a jemu podobné multimiliardáře. Zkorumpovaní bruselští politici zpravidla jednají podle příkazů svých páníčků z megakorporací – a platíte to vy.

Nedávno si již šéfka EK na kšeftu s genovými injekcemi vyzkoušela, že v Bruselu lze krást zcela beztrestně – a ve velkém – a zdá se, že klimatický kšeft bude ještě lepší než ten vakcinační.

Škodný tak nezůstane nejen Gates, BlackRock či Bezos, ale jistě ani sami bruselští papaláši. To nyní dokázalo i nezávislé vyšetřování, které odhalilo, kam jde nemalá část peněz evropských daňových poplatníků.

Nizozemská platforma „ Follow the Money “ zkoumala vliv Billa Gatese na klimatickou politiku a odpovídající investice EU. 

Gates pro uplatnění svého vlivu v EU vytvořil speciální prostředek: takzvaný klimatický projekt Breakthrough Energy (BE), do kterého se jako investoři zapojila řada velkých společností.

Výbušné: Spolupráce BE s EU umožňuje těmto společnostem podporovat vývoj nových technologií, které jsou pro ně ziskové, na úkor daňových poplatníků Evropské unie – a ovlivňovat politiku.

Již v roce 2015 Bill Gates na pařížské klimatické konferenci oznámil svůj miliardový investiční projekt „Breakthrough Energy Ventures“, skládající se ze tří fondů.

Kapitál pro tyto fondy poskytl Gates a bohatí generální ředitelé, které naverboval – Jeff Bezos ( Amazon), Jack Ma (Alibaba), Reid Hoffman (LinkedIn), Richard Branson (Virgin Group), Mukesh Ambani (Reliance Industries, ropný, plynárenský, telekomunikační a mediální konglomerát se sídlem v Indii) a princ Al Waleed bin Talal Al Saud ( ropný, realitní, mediální a pohostinský magnát ze Saúdské Arábie). 

Od té doby do BE Ventures přitekly nejen další milionové investice, ale také se vybudovala koalice více než stovky společností.

Investice mají sloužit výlučně k práci na všemožných projektech, které mají zachránit svět před blížící se klimatickou apokalypsou.

Pravděpodobně nejkurióznějším příkladem, který „Follow the Money“ uvádí, je vývoj takzvaných vakcín ke snížení emisí metanu z krav.

Bill Gates si však také zajistil podporu EU: Breaktrough Energy Catalyst  (BEC) je název pochybného partnerství, které vytvořil s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

„Follow the Money“ viděl dopis, ve kterém Gates Von der Leyen v listopadu 2020 slíbil, že „Breakthrough Energy“ pomůže uskutečnit Zelenou dohodu. 

Partnerství bylo poté představeno v červnu 2021. Celkem má být v letech 2023 až 2027 investováno do údajně klimaticky úsporných technologií 820 milionů eur – polovina peněz pochází z EU, tedy od evropských daňových poplatníků.

Dohoda se zaměří zejména na investice do čistého vodíku, udržitelných leteckých paliv, zachycování uhlíku a skladování energie. Proč by mělo být do těchto čtyř technologií investováno 820 milionů eur, zůstává nejasné. 

Možná slibují největší zisky. Podle mluvčího Evropské komise je výběr kompromisem mezi partnery.

Každý, kdo zná Gatesovy pochybné klimatické projekty, by si měl vzpomenout na jeho investice do „Climeworks“, pokud jde o zachycování CO2, které provedl mimo jiné proto, aby ospravedlnil své létání soukromým tryskáčem po celém světě

Společnost chce „vysávat“ CO2 ze vzduchu pomocí speciálních strojů za horentní náklady a s kolosální spotřebou energie a podle kritiků je neefektivní a jednoduše nesmyslná.

O továrně na odsávání CO2, která má začít fungovat ve Švédsku, jste si již mohli přečíst zde. I tato šílenost zřejmě bude jeden z Gatesových projektů.

Gates je dobře známý tím, že ovlivňuje politiku, aby prosadil své investiční projekty – bez ohledu na to, zda dávají smysl, a bez ohledu na to, zda škodí lidem a životnímu prostředí.

Nejen, že tomu tak bylo od plandemie, ale ukázalo se to již příliš jasně, když se podílel na rozvojové pomoci, kde primárně jednal ve prospěch ziskových zájmů zemědělských společností a masivně vedl kampaň za potenciálně škodlivé genetické inženýrství

Do „Breakthrough Energy Catalyst“ se jako investoři samozřejmě zapojuje také řada velkých společností. Ocelářský gigant ArcelorMittal, společnost pro správu aktiv BlackRock, automobilky General Motors a Mitsubishi a Gatesova společnost Microsoft investují do nových technologií stovky milionů. 

American Airlines také investovaly 100 milionů dolarů do výzkumu udržitelných tryskových paliv. Spolupráce s EU však také přináší obrovské výhody pro všechny zúčastněné.

Evropská komise prý pro tyto účely rezervovala stovky milionů eur ve dvou fondech: Evropském inovačním fondu a Horizontu pro výzkum a inovace. 

Evropská investiční banka (EIB) může tyto peníze investovat do projektů předložených BE Catalyst. Tyto veřejné prostředky dávají novým technologickým společnostem přístup k úvěrům, které komerční banky stále považují za příliš riskantní, tvrdí expert EIB. 

Ale co to znamená?

BEC tak v konečném důsledku umožňuje soukromým investorům přístup ke Komisi EU – a k veřejným fondům – díky jejich účasti v tomto partnerství veřejného a soukromého sektoru. 

Mohou tak přenést část svého investičního rizika na daňové poplatníky, aniž by bylo zcela jasné, kdo o investicích rozhoduje a jak přesně jsou peníze směrovány. 

Jinými slovy, peníze od tvrdě pracujících občanů EU jsou bez jejich vědomí rozhazovány v zelené lobby. 

Výbušné: Ačkoli se říká, že Evropská investiční banka ještě nerozdělila žádné prostředky, zdá se, že zástupci Breakthrough Energy jsou již v budově Evropské komise jako doma.

Zde je politika aktivně ovlivňována – prospěcháři, kteří zde mohou prosazovat své finanční zájmy.

Průzkum portálu ukázal, že obchodní zájmy společností zapojených v různých částech koalice BE se často překrývají se samotnými technologiemi, na které Komise vyčlenila více než 400 milionů EUR. 

Investoři do BE Catalyst proto přímo těží z technologií, které mají být vyvinuty – a v nemalé míře na úkor daňových poplatníků EU. Jedním ze zúčastněných je například jihoafrická těžařská společnost, která těží suroviny potřebné pro baterie, které chce BE Catalyst vyvinout.

Skutečnost, že mluvčí komise EU tvrdí, že došlo k dohodě, aby se předešlo střetu zájmů, je jen stěží uklidňující, neboť EU odmítá odpovědět  na otázky, kam plynou zisky nebo kdo vybírá projekty, které mají být financovány.

V každém případě existují pochybnosti, zda Gatesův investiční stroj pro klima a životní prostředí dosáhne pozitivních efektů. 

Vývoj udržitelných leteckých paliv z fondů EU podle kritiků například odměňuje nečinnost leteckých společností, které by se naopak měly starat o výzkum a vývoj – a pokud by měl BE Catalyst tlačit na vývoj paliva z rostlin, by byly z hlediska životního prostředí mnohem horší než emise z fosilních paliv. 

I zde jde o peníze, ne o praktická řešení a skutečný pokrok, který má smysl pro lidi i životní prostředí.

V každém případě si Bill Gates touto dohodou zajistil horkou linku na Komisi EU: Na konci října 2022 se prý zúčastnil neformální večeře, aby si promluvil s Ursulou von der Leyenovou.

Podle e-mailové korespondence, kterou získal Follow the Money, se miliardář znovu pokusil přesvědčit předsedkyni Komise, že africké země potřebují více GM plodin a softwarových aplikací, aby zvýšily svou zemědělskou produktivitu.

To pomáhá zapojeným společnostem a jejich investorům, ale kde je přínos pro místní lidi? Takzvaným filantropům je to opravdu jedno.

Dva dny po večeři s Von der Leyenovou se Gates údajně setkal s Fransem Timmermansem v Bruselu, aby projednali financování Breakthrough Energy Catalyst a licencování obnovitelných zdrojů energie.

Opět se tak potvrzuje, že Gates má přímý přístup k moci a může ovlivňovat politiku po celém světě, stejně jako se potvrdila pověstná zkorumpovanost bruselských hlavounů…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 10 Průměrně: 5]

3 thoughts on “Jak Bill Gates ovlivňuje i za vaše peníze klimatickou politiku EU

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout