Zuckerberg rozjel konkurenta Twitteru, ihned začal s tuhou cenzurou

Zuckerberg rozjel konkurenta Twitteru, ihned začal s tuhou cenzurou

Jistě jste již zaznamenali, že vznikla nová sociální síť, která má být jakýmsi dvojčetem Twitteru, nicméně pod velením Zuckerberga, který je pověstný svojí cenzurou již na jiných platformách, zejména pak na Facebooku, odkud již většina Američanů odešla.

Mezi další klony Twitteru, které se náhle objevily, patří Truth Social Donalda Trumpa, Bluesky a Mastadon Jacka Dorseyho – ani jeden z nich nedokázal získat dostatečně velkou uživatelskou základnu, aby se dostal do hlavního proudu.

Nová platforma se rozjela právě v USA a lze předpokládat, že jde o účelovou záležitost, která má – podobně jako v roce 2020 Facebook a Twitter za starého vedení – zajistit výhru Bidena.

Časem má začít fungovat téměř po celém světě – a to opět včetně všudypřítomné cenzury. Podle prvních informací Američanů, kteří se mnohdy jen ze zvědavosti na platformu zaregistrovali, konkurent Twitteru mnoho lidí zablokoval hned po prvním příspěvku.

Cenzurovány byly konzervativní názory, kritika Bidena, zmínky o genových injekcích, kritika LGBT, BLM, zmínky o volebních manipulacích a mnohé další.

Pokud si tak nová sociální síť Threads v něčem vysloužila  prvenství, tak je to právě množství cenzurovaných příspěvků v prvních dnech  existence…

Meta tvrdí, že více než 10 milionů lidí se zaregistrovalo ke konkurentovi Twitteru, nové sociální síti Threads, v tom, co generální ředitel Mark Zuckerberg označil za „přátelskou“ alternativu k malému modrému ptáčkovi.

„Udělejme to. Vítejte ve vláknech,“ napsal Zuckerberg ve svém prvním příspěvku o aplikaci, což je „textová konverzační aplikace“, kde uživatelé mohou publikovat příspěvky dlouhé až 500 znaků a umožňují lidem zveřejňovat odkazy, fotografie a videa.

Vlákna jsou přímo spojena s Metou vlastněným Instagramem, který má více než 2 miliardy uživatelů. Konkurent Twitteru je zaváděn ve více než 100 zemích pro iOS a Android.

„Cílem je, aby to bylo přátelské. Myslím, že je to možné a nakonec to bude klíčem k úspěchu Threads,“ napsal Zuckerberg ve středečním příspěvku a označil službu za zdravější náhradu Twitteru.

„To je jeden z důvodů, proč Twitter nikdy neuspěl tak, jak si myslím, že by měl, a chceme to udělat jinak.“

Mezitím se objevily obavy o soukromí a cenzuru dat, přičemž bývalý majitel Twitteru Jack Dorsey zdůraznil obrovské množství dat shromážděných Threads.

Jak poznamenává novinář Michael Shellenberger:

Během několika hodin od vypuštění Threads již tajně cenzuroval uživatele a nenabízel jim právo na odvolání.

Meta je již příliš silná. Jedna společnost kontroluje, co smí vidět velká část veřejnosti. A pokud Threads uspěje, bude mít 80% globálního trhu mimo Rusko a Číny, podle jednoho zasvěcence z oboru.
Proto je rozumné očekávat, že Meta bude cenzurovat přesně stejným způsobem, jakým to chtějí velké zpravodajské mediální korporace, včetně New York Times, a korporátních inzerentů. Více cenzury je to, co mainstreamová zpravodajská média, velké korporace a jejich celebrity požadují.
… Na rozdíl od Twitteru navíc vlákna shromažďují údaje o „zdraví a kondici“, „finančních informacích“, „citlivých informacích“ a „dalších datech“.
Co jsou „další data“?
Shellenberger dále poznamenal, že během několika hodin po spuštění Threads již promptně cenzuroval uživatele a nenabízel jim právo na odvolání.
Jeden z uživatelů například uvedl: „Právě jsem si stáhl a zaregistroval novou aplikaci Meta „Threads“, která má napodobit Twitter, jakmile jsem zveřejnil příspěvek o tom, že chci odhalit Bidenovu zkorumpovanou vládu, už mě zcenzurovali.“
Podobných hlášení se objevuje víc a to dokonce nejen z tábora konzervativců, občas dopadne cenzura i na ty, kdo ji sami obhajují.

Nová levicová platforma přilákala celebrity podporující demokraty a Bidena jako Kim Kardashian a Jennifer Lopez, stejně jako kongresmanku, ultralevičačku Alexandrii Ocasio-Cortez, která byla cenzurována už po pěti minutách.

A nová platforma dokonce upozorňuje na „závadné“ uživatele, jak upozornil jeden z těch, kdo se ze zvědavosti záhy po spuštění Threads zaregistrovali:

„Vlákna blikala varování poté, co uživatelé klikli na profily Utleyho a O’Hanleyho. „Jsi si jistý, že chceš následovat…?“ uvádělo se u vlákna varování. „Tento účet opakovaně zveřejnil nepravdivé informace.“

Netřeba dodávat, že nová platforma vyvolala spoustu kritiky na Twitteru.

Navíc se zdá, že mnozí z těch, kdo se na nové platformě zaregistrovali, tak učinili ze zvědavosti. Chtěli jednoduše vidět, jak dlouho potrvá, než je za příspěvky, které mohou volně psát na Twitteru, nová Zuckerbergova platforma zablokuje…

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 18 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Zuckerberg rozjel konkurenta Twitteru, ihned začal s tuhou cenzurou

  1. V této době je víc jak potřebné komunikovat zoči voči s lidmi ve svém okolí ,hledat se, spojovat se ,pomáhat si, združovat se ale ne přes ně . Z FB jem odešla před rokem až přijde čas internet omezím na minimum a jen na nejnutnější věci jednou za čas . Je to stráta času .TV a rádio nemám už delší dobu je to taky stráta času a pravdu se tam nedozvím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout