USA: Obrovská solární farma byla zničena krupobitím

USA: Obrovská solární farma byla zničena krupobitím

Mimo již mnohokrát potvrzené neefektivnosti a neekologičnosti solárních a větrných elektráren je bezesporu velkým problémem i poměrně malá odolnost proti různým povětrnostním vlivům.

Je docela známý fakt, že například větrníky v zimě často zamrzají, přičemž záhy musí být rozmrazovány pomocí helikoptér.

Špatné povětrnostní podmínky pak mohou stát i za některou z havárií větrných monster, které jsou mnohdy tragédií pro životní prostředí.

A jak se nyní ukázalo, tak v případě extrémního počasí nejsou příliš odolné ani solární panely…

Je zřejmé, že velké solární systémy nemají za nepřátele jen prach a teplo, ale značným problémem je také krupobití. Velké sluneční pole v Nebrasce nedávno rozbilo krupobití . Životnost celého systému: tři roky. „Zelené“ investice se skutečně vyplatí…

Podle místních úřadů silné krupobití v západní Nebrasce způsobilo, že přestala fungovat solární farma s názvem Community Solar Project. 

Solární park, který se skládá ze 14 000 solárních modulů a generuje výkon 4,4 megawattu, zůstane až do provedení oprav mimo provoz. Projekt byl vyvinut společností Nebraska Public Power District a GenPro Energy Solutions v roce 2020.

Krupobití bylo tak silné, že zničilo solární komplex, škody se aktuálně vyhodnocují. Navzdory tomuto neúspěchu se manažer Scottsbluff City Kevin Spencer nevzdává solární energie a věří, že nové panely by měly být odolné proti krupobití, uvádí Fox News .

Zveřejněný snímek ukazuje, že velká část solárních panelů je vážně poškozena. Kroupy o velikosti baseballových míčků byly na zařízení prostě příliš. Menší krupobití obvykle nezpůsobí téměř žádné škody, ale když nastanou extrémy, ze solárních systémů toho evidentně moc nezůstane.

Navíc stále není jasné, jak dlouho elektrárna zůstane mimo provoz, protože plný rozsah škod se teprve musí vyhodnotit. Škodu by totiž měla hradit pojišťovna.

Případ také ukazuje, že podobná zařízení vždy vyžadují zálohu v podobě spolehlivějších zdrojů energie.

Jak je tomu v tomto případě je nejasné, ale lze si představit, jak by to vypadalo po jakémkoli extrémním počasí v případě, že by k solárům neexistovala v daném místě žádná další alternativa.

Například v Číně, kde také nabíhají na „zelenou“ energii, mají vedle solárních a větrných farem vždy jako zálohu uhelnou elektrárnu, která má být využita vždy, kdy nebude energie ze „zeleného“ zdroje stačit…

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 18 Průměrně: 4.8]

3 thoughts on “USA: Obrovská solární farma byla zničena krupobitím

  1. Zem není blbá a umí si poradit. Když ji moc svrběj muňky, tak jim setřepe baráky na hlavu. Jak se chystá randit s Marsem, voholí se požárama. Povodněma si vomlazuje vrásky, líčí se magmatem. No a když jí kretén chce sebrat obcování se Slunkem tím, že libé roviny zastaví stínícíma krámama, tak mu je asertivně rozfláká kroupama.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout