MMF naznačuje, že umožní zemím používat čínský jüan pro splácení dluhů

MMF naznačuje, že umožní zemím používat čínský jüan pro splácení dluhů

Mezinárodní měnový fond (MMF) po nedávném splacení argentinského dluhu v jüanech naznačil, že by mohl přijmout čínský jüan jako měnu, kterou mohou země využít, aby vyrovnaly své závazky vůči MMF.

Mluvčí MMF Julie Kozack ve čtvrtek potvrdila, že Argentina splatila část svých dluhů – ekvivalent 1,1 miliardy dolarů z 2,7 miliardy dolarů, které byly splatné minulý měsíc –  v čínské měně.

„Jak jsme uvedli v minulosti, argentinské úřady nadále pokračují ve svých finančních závazcích vůči MMF,“ řekla Kozacková na tiskové konferenci.

„RMB je jednou z pěti volně použitelných měn, které členové mohou používat k vyrovnání svých závazků s MMF,“ dodala s odkazem na čínskou měnu pod jejím oficiálním názvem renminbi.

Kozacková uvedla, že jednání o programu ve výši 44 miliard dolarů stále probíhají.

Popřela, že by MMF obdržel dopis od Číny, v němž se uvádí, že umožní Argentině použít swapovou linku s čínskou centrální bankou ke splacení svých příspěvků MMF.

„Náš tým intenzivně spolupracuje s argentinskými úřady, aby pokročil směrem k dokončení pátého přezkumu. A pomáháme úřadům řešit velmi složitou a náročnou situaci,“ řekla.

„Pokud jde o podrobnosti těchto diskusí, nebudu předjímat tyto diskuse a nebudu zabíhat do podrobností, kromě toho, že řeknu, že diskuse jsou časté a jsou zaměřeny na pokrok programu.“

„Pokud jde o několik dalších otázek k dopisu, chápeme, že žádný takový dopis neexistuje,“ dodala Kozacková.

Argentinská centrální banka podepsala minulý měsíc dohodu s Čínou o obnovení swapové linky ve výši 130 miliard juanů (18,4 miliard dolarů) na další tři roky, čímž se objem volně přístupných fondů zdvojnásobí z 35 miliard juanů (5 miliard dolarů) na 70 miliard juanů (10 miliard dolarů).

Argentinské ministerstvo hospodářství uvedlo, že swap bude v jediné tranši a bude volně dostupný pro jakýkoli typ finanční operace, a dodalo, že země se bude snažit více podporovat jüany u budoucích operací.

29. června banka uvedla, že začlenila jüan jako měnu přijímanou pro vklady ve spořitelnách a na běžných účtech, což signalizuje odklon od amerického dolaru jako jediné oficiální rezervní měny.

„Finanční subjekty tak budou moci otevřít bankovní účty denominované v renminbi juanech,“ uvedla banka.

Tento krok přichází v době, kdy se devizové rezervy jihoamerického národa propadly kvůli vážnému suchu, které snížilo vývoz obilí, jeho hlavního zdroje dolarových příjmů, a měna peso oslabila pod tíhou 109% roční inflace.

Před říjnovými všeobecnými volbami se argentinská vláda snaží obnovit rezervy, aby mohla splácet dluhy, pokrýt obchodní náklady a splnit ekonomické cíle v rámci úvěrového programu ve výši 44 miliard dolarů od MMF.

Kromě Argentiny podepsala na začátku tohoto roku dohodu s Čínou také Brazílie. Tato dohoda by oběma zemím umožnila obchodovat a investovat ve svých vlastních měnách, což by dále snížilo dominanci amerického dolaru.

Milton Ezrati, hlavní ekonom newyorské komunikační firmy Vested, uvedl, že dohoda je pokusem povýšit jüan jako mezinárodní měnu, ale „jüan je daleko od mezinárodní rezervní měny, jako je dolar.“

Podle Ezratiho Čína nemá finanční trhy, které by podporovaly finanční dohody v jüanu, což je jeden z požadavků na světovou rezervní měnu.

„Pokud jste světovou rezervní měnou, jako je dolar, pak obchodníci po celém světě musí držet tuto měnu, protože to je způsob, jakým dělají své podnikání. Pokud drží tuto měnu, chtějí místo, kam ji investovat,“ řekl nedávno „China in Focus“ na NTD.

Erzati tvrdil, že v takovém případě by obchodníci s jüany mohli čelit obtížím při zajišťování trhů, na kterých by mohli investovat, protože Čína kontroluje toky peněz do a ze země.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 14 Průměrně: 4.9]

3 thoughts on “MMF naznačuje, že umožní zemím používat čínský jüan pro splácení dluhů

 1. Zase dáka hlúposť. MMF je nepodstatný!!! BRICS sa už dohodla!!! A to je teraz podstatné. A obchodovanie v Juanoch sa bude realizovať medzi tými, kto bude mať vo svojom portfóliu, zlato na krytie svojej meny!!! Navrátil sa zlatý štandard. A tento fakt treba čím skôr prijať a osvojiť si ho.

 2. Tak to vybalme. Sdělení lidem. Ať se práší za kočárem.
  Dluhy všech zemí, společností, firem, rodin i jednotlivců jsou výsledkem jednoduchého podvodu v emisi peněz.
  Emise peněz vzniká výhradně jako výsledek nové půjčky, která zahrnuje povinnost splatit jistinu a úrok, přičemž však nově vyemitovaný objem peněz stačí pouze na splacení jistiny, nikoli úroku. Tento trik tedy už od prvopočátku generuje nedostatek peněz v oběhu a neumožňuje reálně splatit žádný dluh bez toho, aniž by bylo nutné nekonečně emitovat novými půjčkami peníze nové.
  A to je podvod. Pyramidová hra. Mafiánská praktika. Made in Bad Guys Rullers. Zaštítěno Rothschildy jakožto finančními správci Zlovolných na planetě Zemi. Podvod. Chápete? Podvod! Pro pána v třetí řadě ještě jednou zopakujme – PODVOD.
  Jakýkoli podvod je však z hlediska elementárního práva již z principu co? Ano, z principu nelegální.
  Všechny dluhy vzniklé za současného finančního systému tedy budou v systému novém smazány a prohlášeny za nevymahatelné.
  Zkrátka v Novém systému emise peněz, opřených o Good Boys Rullers a spravovány finančními správci Láskyplných se žádné dluhy vzniklé podvodníky nebudou uznávat. Takže návrhy mopslů Zla Rothschilds, a potažmo dalších jejich mopslů, jsou naprosto irelevantní.
  Howgh.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout