Velká Británie: Nejvyšší soud zamítl odvolání Assange, čímž je blíže k vydání do USA

Velká Británie: Nejvyšší soud zamítl odvolání Assange, čímž je blíže k vydání do USA

Julian Assange je důkazem, že Západ nemá s demokracií nic společného. Jen proto, že odhalil válečné zločiny USA a informace o nich zveřejnil, má být nyní vydán do USA.

Dosavadní oddalování tohoto rozhodnutí je zřejmě u konce, k dispozici jsou poslední „zbraně,“ což je však zřejmě jen velmi malá útěcha, protože ti, kdo chtějí vidět Assange v americkém vězení (kde by mohl velmi rychle dopadnout podobně jako Epstein) mají právě v Evropě, kde se o něm aktuálně rozhoduje, příliš velký vliv.

Assange ke svému případu prohlásil:

„Nyní se blížíme ke stavu Orwellova dokonalého výroku, že ten, kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost, ten, kdo ovládá internetové servery, ovládá intelektuální záznamy lidstva…“

Samosoudce Nejvyššího soudu Anglie a Walesu zamítl téměř rok starou žádost uvězněného vydavatele WikiLeaks Juliana Assange, v níž se odvolal proti britskému rozhodnutí vydat ho do Spojených států, aby byl souzen za špionáž a počítačové hackerství.

Assangeův právní tým má ve Velké Británii poslední východisko a má pět dní na to, aby požádal o slyšení před soudem.

Stella Assange, Assangeova manželka, vydala ve čtvrtek toto prohlášení:

„V úterý příštího týdne podá můj manžel Julian Assange obnovenou žádost o odvolání k Nejvyššímu soudu. Záležitost pak postoupí k veřejnému slyšení před dvěma novými soudci Vrchního soudu a my zůstáváme optimističtí, že zvítězíme a že Julian nebude vydán do Spojených států, kde čelí obviněním, která by mohla vést k tomu, že stráví zbytek svého života ve vězení s maximální ostrahou za zveřejnění pravdivých informací, které odhalily válečné zločiny spáchané americkou vládou.“

Samosoudce soudu, Sir Jonathan Swift, vydal 3stránkové rozhodnutí v úterý. Na internetových stránkách vrchního soudu zatím není veřejně dostupná.

V prosinci se Assange odvolal k Evropskému soudu pro lidská práva (ESLP). Soud by mohl vydat nouzový příkaz, aby zastavil Assangeovo vydání, dokud případ neprošetří.

V případě ESLP by si však Assange neměl dělat přílišné naděje, neboť je všeobecně známo, že tamní na Sorose napojení soudci se řídí spíš politickou poptávkou než právem.

Assange původně vyhrál případ proti vydání u nižšího soudu na základě svého zdravotního stavu a podmínek v amerických věznicích. To bylo zrušeno Nejvyšším soudem poté, co soud přijal písemné ujištění USA, že s Assangem nebude v amerických věznicích špatně zacházeno.

Žádosti Assange k Nejvyššímu soudu Spojeného království, aby se proti tomuto rozhodnutí odvolal, nebylo vyhověno. V červenci loňského roku podal Assangeův tým vzájemné odvolání k Nejvyššímu soudu z osmi důvodů, včetně toho, že stíhání bylo politické a že porušuje dohodu mezi USA a Velkou Británií.

Smlouva o vydávání zakazuje vydávání pro politické trestné činy.

Právě tuto žádost o odvolání soudce Swift o 11 měsíců později zamítl.

Reakce skupin pro svobodu tisku byla rychlá.

„Je absurdní, že jediný soudce může vydat třístránkové rozhodnutí, které by mohlo dostat Juliana Assange do vězení na zbytek jeho života a trvale ovlivnit klima pro žurnalistiku po celém světě,“ řekla Rebecca Vincentová, ředitelka kampaní Reportérů bez hranic.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Velká Británie: Nejvyšší soud zamítl odvolání Assange, čímž je blíže k vydání do USA

  1. Laureát Nobelovy ceny vydán do země neoprávněného držitele, to mi nedává smysl, jen pokud si nechtějí vylepšit skóre. Asanžova absolutní absurdita anglosaského bordelu, škoda jen, že bordel nezačíná na A.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout