USA mají problém: Při útocích v ruském Belgorodu byla využita americká vojenská technika (videa)

USA mají problém: Při útocích v ruském Belgorodu byla využita americká vojenská technika (videa)

K pondělním útokům na území které se nachází za mezinárodně uznávanými ruskými hranicemi, se během minulých dvou dnů objevovaly velmi protichůdné informace.

Především panovaly dohady nad tím, kdo konkrétně útočil, ale také zda byli útočníci zneškodněni, zda s nimi spolupracovaly ukrajinské síly a kolik útočníků bylo vlastně eliminováno.

Ovšem další problém, který nyní nedá spát americkým jestřábům, je fakt, že k nájezdům byla využita americká vojenská technika dodaná ukrajinské armádě.

Přitom dodána byla pod podmínkou, že nebude využita na území Ruska…

Počínaje pondělím, těsně po velkém přeshraničním nájezdu z Ukrajiny na vesnice v okolí ruského Belgorodu, se Spojené státy začaly od nájezdu okamžitě distancovat, přičemž ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo:

„Dali jsme Ukrajincům velmi jasně najevo, že neumožňujeme ani nepodporujeme útoky mimo hranice Ukrajiny…“, přičemž dodalo, že je „na Ukrajině, aby se rozhodla, jak chtějí vést své vojenské operace.“

Ale „sabotážní“ útok, který Moskva označila za přeshraniční terorismus, a který zabil jednoho civilistu a zranil nejméně dvanáct lidí, zřejmě zahrnoval Američany dodané vybavení, které se objevilo na řadě fotografií.

Ozbrojenci, kteří nosili taktické a vojenské uniformy a řídili velká obrněná vozidla, mohli držet několik oblastí ruského území až několik hodin, ale v úterý Kreml oznámil, že jeho síly zničily povstalce a zničily jejich vojenskou techniku. Kreml dále uvedl, že jde o ukrajinský pokus „odvrátit pozornost“ od ruského vítězství v Bachmutu.

Záběry eliminovaných útočníků se objevily na sociálních sítích:

https://twitter.com/i/status/1661034574707847168

Rusko později v úterý aktualizovalo počet útočníků, které údajně zabilo při potlačení útoku, na 70, přičemž také trvá na tom, že to byli Ukrajinci. Ruské síly dokonce použily letecké údery a dělostřeleckou palbu, aby je odrazily.

Kyjev však účast popřel a místo toho poukázal na dvě protiputinovské ruské polovojenské skupiny. K operaci se tyto skupiny také přihlásily a prostřednictvím svých mediálních kanálů uvedly: „Legie a RDK pokračují v osvobozování Belgorodské oblasti.“ Prohlášení dodalo: „Mýtus, že ruští občané jsou v bezpečí a Ruská federace je silná, byl opět zničen.“

https://twitter.com/tretter50001/status/1661034706694029312?ref_src=twsrc%5Etfw

Nyní, když se objevují fotografie, které ukazují americká obrněná vozidla přeshraničních útočníků, to postavilo Bidenovu administrativu do nepříjemné situace, vzhledem k předchozím veřejným prohlášením, že vybavení, které Washington dává Kyjevu, není určeno k použití pro přímé útoky v Rusku.

Když byl dotázán na americkou vojenskou techniku použitou útočníky během denního brífinku, mluvčí ministerstva zahraničí Matthew Miller obvinění přímo nepopřel, ale pouze řekl, že americká administrativa je v tuto chvíli „skeptická ohledně pravdivosti“ zpráv o zbraních poskytnutých USA použitých k útoku na Rusko v Belgorodu.

„Nemáme zcela jasné informace, díváme se na stejné rozmazané obrázky na sociálních médiích … v tuto chvíli jsme skeptičtí k jejich pravdivosti,“ řekl Milller.

Ale tentýž den odpoledne, kdy se ministerstvo zahraničí pokusilo předstírat neznalost a distancovat se, Financial Times potvrdily, že milice skutečně používaly americká obrněná vozidla.

„Krajně pravicové milice, které tento týden zaútočily na ruský region hraničící s Ukrajinou, použily při útoku taktická vozidla americké výroby, což vyvolává otázky ohledně podpory Kyjeva ruským extremistickým skupinám se sídlem na Ukrajině.“

Financial Times byly také schopny získat potvrzení od samotných militantů, čímž byl případ objasněn:

Ukrajina popřela přímou účast na pondělním útoku, ale jeden vojenský představitel přiznal spolupráci s nacionalistickými skupinami, které v pondělí vstoupily na ruské území, aby „osvobodily“ vesnici. Denis Nikitin, vůdce ruských dobrovolnických sborů, řekl Financial Times, že jeho bojovníci útočící na oblast Belgorodu vlastnili americká vojenská vozidla.

Jednalo se o nejméně dvě obrněná vozidla M1224 MaxxPro a několik Humvee, řekl, zatímco odmítl zveřejnit, jak byly získány. Některé, ale ne všechny snímky amerických vozidel využitých při nájezdu, byly pořízeny na ruské straně hranice, podle analýzy FT videí a fotografií. Záběry ruského ministerstva obrany nezávisle na sobě ukázaly taktická vozidla americké výroby poškozená střelbou a zjevně opuštěná.

ObrazObraz

ObrazObraz

https://twitter.com/i/status/1661047507101577217

 

Ukrajinští vládní představitelé také od té doby přiznali určitou úroveň spolupráce s  ruskými neonacistickými skupinami, o nichž se věří, že stojí za vpádem, podle FT:

Zpočátku si ukrajinští představitelé veřejně udržovali odstup od ruských sabotážních jednotek. Ale v úterý Andrij Čerňak, úředník z ukrajinského ředitelství vojenské rozvědky HUR, poprvé přiznal nějakou formu spolupráce s ruskými dobrovolnickými sbory a legií Svobodné Rusko.

„Samozřejmě s nimi komunikujeme. Samozřejmě sdílíme nějaké informace,“ řekl Čerňak. „A dalo by se říci, že dokonce spolupracujeme.“

Zdá se, že to potvrzuje dlouhodobá obvinění Ruska namířená proti Washingtonu ohledně záměru Ukrajiny použít zbraně dodané Západem proti ruskému suverénnímu území.

Situace v Bělgorodu také dokazuje, že zbraně dodané USA se jasně šíří mimo ukrajinské ozbrojené síly, navzdory tomu, že Bidenova administrativa trvá na tom, že Pentagon poskytuje řádný dohled.

ObrazObraz

Níže je čerstvý přehled ruského popisu útoku od pondělí do úterý prostřednictvím TASS:

  • Během posledních 24 hodin ukrajinští vojáci ostřelovali asi 20 komunit v Belgorodské oblasti, řekl regionální gubernátor Vjačeslav Gladkov. Použili raketový systém s vícenásobným startem a pomocí dronů shazovali výbušná zařízení na obytné budovy a lidi.
  • Poškozeno bylo 29 obytných budov a tři vozidla. Výpadky proudu byly zaznamenány ve 14 obydlených lokalitách. S obnovou provozu bude možné začít, jakmile to situace dovolí, upřesnil gubernátor.
  • Ukrajina zahájila bezprecedentní informační útok na obyvatele regionu a šíří zvěsti, že do regionu vjíždějí tanky a že hrozí jaderná katastrofa. Cílem Ukrajiny je zastrašit lidi a šířit paniku v regionu, řekl gubernátor…

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 9 Průměrně: 4.9]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *