Lze útok Ukrajiny na Turkstream považovat za útok na členy NATO?

Lze útok Ukrajiny na Turkstream považovat za útok na členy NATO?

Jistě jste již zaznamenali informaci o útoku na ruskou loď střežící ropovod Turkstream, který zásobuje ropou nejen Turecko, ale i Balkán.

Připomínám, že ve čtvrtek tři západní dronové čluny zaútočily na ruskou loď střežící ropovod Turkstream. Rusko tvrdí, že všechny byly zničeny, ale existuje video, které naznačuje, že jeden z nich zasáhl ruskou loď.

Tento útok je poslední v sérii událostí za poslední tři týdny, kdy Ukrajina zasahuje cíle v Rusku zejména zbraněmi dodanými USA a Británií. Kromě tohoto námořního útoku dronů Ukrajina provedla následující:

  • Přeshraniční vpád do oblasti Belgorodu s vozidly a zbraněmi dodanými USA. Útok byl odražen s těžkými ztrátami na ukrajinské straně.
  • Sporadické dělostřelecké útoky na ruská města podél hranice
  • Dva drony zaútočily na Kreml.
  • Britské střely s plochou dráhou letu Storm Shadow zasáhly cíle v Rusku

Žádný z těchto útoků nemění hru, ale podněcuje rostoucí vlnu hněvu v Rusku. Námořní útok na ruskou loď střežící ropovod Turkstream je obzvláště matoucí, protože je nepřímo útokem na člena NATO (tj. Turecko).

Média vylučují možnost, že na tom měly podíl USA nebo Velká Británie a naznačují, že to bylo provedeno Ukrajinou bez konzultace s partnery v NATO.

O této operaci existuje řada znepokojivých faktů, jak uvádí Asia times:

První je, že Ukrajinci se připravovali na útok na ropovod Turkstream a potřebovali vyřadit ruskou loď, která ho pomáhala střežit. Turkstream přepravuje zemní plyn s roční kapacitou 31,5 miliardy metrů krychlových a skládá se ze dvou 930 km dlouhých pobřežních vedení a dvou samostatných pobřežních linek, které jsou 142 km a 70 km dlouhé.

Jedním ze odběratelů ruského plynu z tohoto plynovodu je Maďarsko. Pokud by byl Turkstream zničen, zasadilo by to Maďarsku těžkou ránu, což by mohlo vést k vládnímu otřesu v této zemi. Maďarsko pod vedením Viktora Orbána považuje Washington za proruské.

Ukrajinci provedli tuto operaci v Bosporu, asi 100 km od turecké pevniny. Je rozumné říci, že tento útok nebyl jen na Rusy, ale byla to první část útoku na spojence NATO, Turecko a další spotřebitele plynu, zejména Maďarsko – také z NATO.

Vzdálenost od samotné Ukrajiny naznačuje, že Ukrajina by potřebovala zpravodajské informace v reálném čase, aby lokalizovala ruskou loď a zaměřila ji.

Zde přichází znepokojující část. V blízkosti tohoto incidentu se údajně nacházel americký dálkově řízený průzkumný letoun RQ-4.

RQ-4 mohl poskytovat informace o zaměřování v reálném čase a také mohl předat stejné informace ukrajinskému bezpilotnímu námořnímu dronu. I když neexistují žádné nezvratné důkazy, že RQ-4 hrál nějakou roli, jak jinak by Ukrajina mohla tuto operaci zvládnout?

K uvedenému je ještě třeba zmínit, že Turkstream prochází i přes další zemi NATO, přes Bulharsko. Z ropovodu má prospěch také Rakousko, které sice není členem NATO, ale je v EU. Další větve ropovodu měly vést i do Řecka a Itálie.

Pokus o útok na Turkstream tak mohou země jako Turecko, Bulharsko a Maďarsko – tedy členové NATO – považovat za útoky proti jejich energetické infrastruktuře.

Zatímco Spojené státy a zbytek NATO předstírají nevědomost o útoku, klíčovým faktem je, že Ukrajina potřebovala cílená data, která mohly poskytnout pouze zpravodajské zdroje NATO.

To znamená, že Spojené státy hrály v tomto útoku přímou roli. Když přidáte tento incident k přeshraničnímu vpádu do oblasti Belgorodu, kde útok provedla vozidla dodaná USA, Rusko může pouze dojít k závěru, že Spojené státy – resp. NATO – se ještě více zapojily do války proti Rusku.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 11 Průměrně: 4.9]

2 thoughts on “Lze útok Ukrajiny na Turkstream považovat za útok na členy NATO?

  1. Od kade boli vypustené tie drony? To sa dá zistiť. myslím, že ten prístav by mal prestať existovať!!! Problém vyriešený!!! Inak Turecko, Maďarsko, Bulharsko by sa mali začať teraz zaujímať o ochranu Turk Stream a mali by sa pripojiť aj štáty, ako Rakúsko a Taliansko a Grécko. Predsa aj k ním prúdi s tadiaľ plyn, či nie?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout