Evropská centrální banka přivádí odborníky na digitální identitu pro CBDC a digitální pravidla eura

Evropská centrální banka přivádí odborníky na digitální identitu pro CBDC a digitální pravidla eura

I když u nás euro nemáme, je více než pravděpodobné, že tlak na přijetí digitální měny (CBDC) bude v celé EU stejný, přičemž také u nás již proběhl test digitální koruny, takže by zřejmě nebyl problém zavést ji souběžně s digitálním eurem.

CBDC propojená s digitální identitou by mohla vládám a společnostem umožnit diktovat, co si můžete koupit za své vlastní peníze a kdy a kde je můžete utratit.

V kombinaci s ukončením hotovosti – což lze velmi rychle provést třeba skrz řízenou hyperinflaci – by tak došlo k situaci, kdy by byl každý občan plně závislý na libovůli systému. Oklikou bychom se tak dostali do jakéhosi neofeudalismu.

Lze předpokládat, že během následujících měsíců  projde mainstreamovými médii po celé Evropě propaganda, která bude mít za cíl přinutit co nejvíc lidí, aby se zřekli hotovosti a dobrovolně přešli na bezhotovostní platby, aby bylo přijetí CBDC co nejširší.

Zprvu bude samozřejmě CBDC fungovat souběžně s jinými způsoby plateb, ale časem vše dospěje až k plně bezhotovostní společnosti s programovatelnou CBDC.

Evropská centrální banka (ECB) nyní vyzývá odborníky na digitální identitu, aby se zúčastnili pracovní skupiny, která by přispěla k jejímu souboru pravidel pro digitální euro pro navrhovanou digitální měnu centrální banky (CBDC).

Od účastníků pracovní skupiny ECB se očekává, že budou předními odborníky na silnou autentizaci zákazníků (SCA) a identifikaci, včetně iniciativ digitální identity, pokud možno se zkušenostmi s příslušnými regulačními technickými standardy pro SCA a se zaváděním řešení pro správu identity a přístupu zákazníků. 

Potenciální zájemci musí řešit následující otázky:

 1. Navrhnout nejlepší možnou uživatelskou zkušenost pro digitální euro, pokud jde o identifikaci a ověřování v případech použití, na které se vztahuje.
 2. Na které stávající standardy/předpisy by se podle vás mělo odkazovat digitální euro a/nebo na kterých by mělo stavět, aby umožnilo  identifikaci a ověřování?
 3. Myslíte si, že některé z těchto norem/předpisů je třeba upravit tak, aby vyhovovaly digitálnímu euru? Pokud ano, do jaké míry? (Ve své odpovědi prosím rozlišujte mezi identifikací/onboarding a autentizací).
 4. Jak si představujete možné propojení mezi mechanismy identifikace a ověřování digitálního eura a potenciálními budoucími iniciativami v oblasti digitální identity?

Podle ECB je hlavním cílem pracovní skupiny „navrhnout požadavky na identifikaci a autentizaci pro digitální euro,“ přičemž samotná pracovní skupina bude přispívat do sekce „funkční a provozní model knihy pravidel pro digitální euro.

Vyšetřovací fáze ECB týkající se digitálního eura začala v říjnu 2021 a očekává se, že bude dokončena v říjnu 2023, kdy centrální banka „rozhodne, zda zahájí skutečný vývoj digitálního eura “.

Mezinárodní měnový fond (MMF) je také v procesu vytváření příručky CBDC, která má centrálním bankám a vládám po celém světě pomoci přijmout CBDC.

Zpráva MMF o přístupu k centrální bance o vývoji kapacity digitální měny, zveřejněná 10. dubna, nastiňuje víceletou strategii MMF na podporu přijetí CBDC, včetně vývoje živé příručky CBDC, na kterou se mohou měnové orgány odvolávat.

Kapitola 11 se zabývá kompromisem mezi používáním dat a ochranou soukromí, včetně toho, jaká data jsou generována transakcemi CBDC a jaké instituce mohou mít k těmto datům přístup.

Tato data budou neoddělitelně spojena s digitální identitou uživatele.

Podle Světového ekonomického fóra (WEF) tato digitální identita určuje, ke kterým produktům, službám a informacím máme přístup – nebo naopak, co nám zůstává uzavřeno. 

Výroční ekonomická zpráva Banky pro mezinárodní platby (BIS) za rok 2021 uvádí:

„Identifikace na určité úrovni je proto ústředním prvkem návrhu CBDC. To vyžaduje CBDC, které je založeno na účtu a nakonec je spojeno s digitální identitou.“

A dále: „ Nejslibnějším způsobem, jak poskytovat peníze centrální banky v digitálním věku, je účet CBDC postavený na digitální identitě s účastí veřejného sektoru.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová na konferenci BIS Innovation Summit v březnu 2023 uvedla, že digitální euro nebude tak anonymní nebo soukromé jako hotovost.

„Bude digitální euro soukromé jako hotovost? Ne,“ řekla.

“ Digitální měna nikdy nebude tak anonymní a v mnoha ohledech tak přátelská k soukromí jako hotovost. Digitální měna je alternativou, dalším platebním prostředkem a nenabízí přesně stejnou úroveň soukromí a  anonymitu jako hotovost, ale bude to docela blízko z hlediska úplné neutrality dat.“

Lagardeová také vysvětlila těm, s nimiž mluvila, že za programování digitální měny nebudou zodpovědné centrální banky, ale komerční banky.

„ Pro nás – centrální banky – by emise digitální měny, kterou by byly peníze centrální banky, nebyla programovatelná – nepřicházelo by se s žádným konkrétním omezením, ať už by to bylo omezení časové nebo jak má být měna použita…,“ řekla Lagardeová.

“ Ti, kdo mohou kombinovat používání digitálních měn s programovatelností, by byli zprostředkovatelé – komerční banky .“

CDBC nesou riziko zaznamenávání každé transakce, přičemž jsou plně programovatelné, což znamená, že finanční instituce a jejich zákazníci mohou mít úplnou kontrolu nad tím, kde, kdy a jak jsou jejich peníze utraceny.

Náměstek guvernéra Ruské banky Alexej Zabotkin uvedl praktický příklad toho, jak by mohla vypadat programovatelnost CDBC, na každoročním školení v oblasti kybernetické bezpečnosti Cyber ​​​​Polygon v roce 2021.

Tam Zabotkin prohlásil:

“ Tento digitální rubl poskytne lepší sledovatelnost plateb a peněžních toků a také prozkoumá možnost stanovení podmínek pro přípustné použití konkrétní měnové jednotky.

„ Představte si, že byste mohli dát svým dětem nějaké peníze v digitálních rublech a pak jim omezit nákup nezdravého jídla. To by byla užitečná funkce pro zákazníka a samozřejmě si můžete vymyslet stovky podobných případů použití.

Na kulatém stole na vysoké úrovni o CBDC ve Washingtonu, DC v říjnu 2022, zástupce generálního ředitele MMF a bývalý viceguvernér Čínské lidové banky (PBoC) Bo Li řekl o programovatelnosti CBDC:

„ CBDC může vládním agenturám a subjektům ze soukromého sektoru umožnit programování – vytváření chytrých kontraktů – umožňující cílené politické funkce.“ Například výplata sociálních dávek, spotřebitelských poukázek nebo stravenek.“

Naprogramováním CBDC mohou být tyto  fondy zacíleny přesně na to, jaký druh lidí je může vlastnit a na co mohou být tyto peníze použity,“ dodal.

Minulý měsíc indický architekt digitálního ID Nandan Nilekani řekl MMF, že každý by měl mít digitální ID, bankovní účet a chytrý telefon, protože to jsou „nástroje nového světa“ pro digitální veřejnou infrastrukturu.

Každý by měl mít digitální ID, každý by měl mít bankovní účet a každý by měl mít chytrý telefon,“ řekl Nilekani.

Pak můžete dělat cokoliv. Všechno ostatní na tom staví.“

Indie také zahajuje pilotní program CBDC, který zkoumá různé případy použití, jako je nastavení dat vypršení platnosti.

Podle indické centrální banky mají CBDC schopnost naprogramovat peníze tím, že určí, kde budou použity.

Pokud jde o maloobchodní transakce, CBDC  tokeny mohou mít datum vypršení platnosti, do kterého musí být utraceny, aby byla zajištěna spotřeba.

Nakonec by CBDC ve spojení s digitální identitou umožnilo vládám a firmám diktovat, co si můžete koupit za své vlastní peníze, včetně data vypršení platnosti, do kterého je můžete utratit.

ECB tvrdí, že o tom, zda bude CBDC skutečně vyvíjet či nikoli, rozhodne až v říjnu letošního roku.

Opravdu si myslíte, že po tom všem čase, energii a prostředcích investovaných do výzkumu digitálního eura by to Evropská centrální banka prostě vzdala?

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 4.3]

2 thoughts on “Evropská centrální banka přivádí odborníky na digitální identitu pro CBDC a digitální pravidla eura

 1. Cituji . „ Představte si, že byste mohli dát svým dětem nějaké peníze v digitálních rublech a pak jim omezit nákup nezdravého jídla. To by byla užitečná funkce pro zákazníka a samozřejmě si můžete vymyslet stovky podobných případů použití. „
  Doplním.
  Představte si že by novodobí otroci přestali poslouchat ,pak jim můžete omezit nebo znemožnit nákup jakéhokoliv jídla v digitální jako jediné měně . Přesně to je jeden z cílů ,kontrola otroků- občanů a vynucená poslušnost ve všem.
  Připravte se předem na to aby jste nebyli odkázání na jejich digitální měnu, je to těžké ale jde to.

 2. je až děsivé jak se to vytvaři ve všech zemi světa vzhledem k tomu že to tak je těžko předpokladat že by se to dalo odvratit Slovaky to čeká brzy taky když mají Euro a nedělám si naděje že brzy po nich mužeme Slovaky nasledovat taky s digitalni korunou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *