Velké množství amerických zbraní bylo ztracených nebo ukradených v Iráku a Sýrii

Velké množství amerických zbraní bylo ztracených nebo ukradených v Iráku a Sýrii

Pamatujete si ještě na záběry někdy kolem roku 2015-16, kdy se podařilo objevit bunkr ISIS plný západních zbraní? Tak podle všeho jsou západní zbraně i u dalších bojůvek – a to v počtu více než hojném.

Jak zvládají USA vyzbrojovat islámské teroristy jsme mohli vidět nedávno v Afghánistánu, čímž se Talibán nakonec nezapomněl i pochlubit.

Zbraně dodané USA byly historicky hlavním zdrojem zbraní a munice pro ISIS a další skupiny al-Káidy.

V posledních letech byly ukradeny stovky tisíc dolarů v americkém dělostřeleckém vybavení, blíže nespecifikovaných „zbraňových systémech“ a speciální munici určené pro americké síly v Sýrii a Iráku, informoval The Intercept 30. března .

Podle vyšetřovacích spisů, které The Intercept získal podle zákona o svobodě informací, došlo v letech 2020 až 2022 v Iráku a Sýrii k nejméně čtyřem rozsáhlým krádežím a ztrátě amerického vybavení v hodnotě přibližně 200 000 dolarů. Mezi ztracené předměty patří 40mm vysoce výbušné granáty ukradené americkým speciálním jednotkám.

Ztráty ve stejném stylu pokračují. Audit generálního inspektora Pentagonu v roce 2020 zjistil, že Special Operations Joint Task Force – Operation Inherent Resolve, hlavní jednotka, která spolupracuje s Kurdy vedenými Syrskými demokratickými silami (SDF) za účelem nelegální okupace severovýchodního Iráku, představují 715,8 milionů dolarů vybavení zakoupeného pro SDF.

Nedávná neschopnost zabránit krádežím zbraní dodaných USA a vysvětlit je, je znepokojivá vzhledem k tomu, že dříve hrály klíčovou roli při vzestupu skupin přidružených k al-Káidě, včetně Fronty an-Nusrá a ISIS, v Iráku a Sýrii. .

Na jaře 2015 se extremistické koalici pod vedením Fronty an-Nusra podařilo dobýt syrský Idlib, z velké části díky americkým protitankovým střelám TOW. Rakety byly původně dodávány skupinám Svobodné syrské armády (FSA), které úzce spolupracovaly s Nusrou.

Když Rusko zasáhlo do konfliktu v Sýrii, aby zabránilo skupinám Al-Káidy – včetně Nusry, ISIS a Ahrar al-Sham – ve svržení vlády, o několik měsíců později, v září 2015, američtí představitelé drasticky eskalovali dodávky raket TOW jednotkám FSA

Když se novinářka Sharmine Narwaniová zeptala, proč se zbraně dodané USA údajně určené pro skupiny FSA objevily v rukou Fronty an-Nusrá, mluvčí CENTCOM, poručík Kyle Raines odpověděl: „Nevelíme a neřídíme tyto síly, pouze je trénujeme. S kým  se spojují je jejich věc.“

ISIS byl také velkým příjemcem zbraní dodaných USA. Conflict Armament Research (CAR), organizace se sídlem ve Spojeném království, která sleduje dodávky zbraní do oblastí zasažených konfliktem, oznámila, že „neoprávněný zpětný transfer – porušení dohod, kterými vláda dodavatele zakazuje reexport materiálu přijímající vládou bez jeho předchozího souhlasu – je významným zdrojem zbraní a střeliva pro ISIS.“

USA a Saúdská Arábie dodaly většinu tohoto materiálu bez povolení, zřejmě syrským opozičním silám.

Jako příklad CAR uvedla, že získali protitankové střely dodané USA, které používal ISIS v Ramádí v únoru 2016. CAR potvrdila, že rakety byly vyvezeny do Spojených států v prosinci 2015. To naznačuje, že zbraně byly odkloněny ISIS během několika dnů nebo týdnů po jejich dodání.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

One thought on “Velké množství amerických zbraní bylo ztracených nebo ukradených v Iráku a Sýrii

  1. na tom, že najväčší svetový terorista vyzbrojuje ním vycvičených menších teroristov nie je predsa nič divné… alebo je? v mene tzv. demokracie sú schopní páchať hocaké svinstvá!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout