Egyptský právník žaluje Netflix za to, že prezentuje Kleopatru jako černošku (video)

Egyptský právník žaluje Netflix za to, že prezentuje Kleopatru jako černošku (video)

Nedávno jste se zde mohli dočíst o novém počinu Netflixu, který zobrazil egyptskou královnu Kleopatru jako černošku. Pokračuje tak v trendu „přeměny“ mnoha postav světlejší pleti z více či méně dávné historie na černochy.

Dosud se to dotýkalo zejména bílých Evropanů, zatímco země původu těchto postav k této přeměně politicky korektně mlčely. Černoši se dostali i do nově zfilmovaných děl slavných spisovatelů, kde ztvárnili sice fiktivní postavy, nicméně v situaci, kdy si je zcela jistě ani sám autor jako černochy nepředstavoval.

Nyní se tedy dostalo i na Kleopatru, což ovšem Egypťané poněkud „nevydýchali.“ Pomineme-li fakt, že dnešní Egypťané s tehdejšími již nemají mnoho společného (od dob starověkého Egypta byl sever Afriky obsazen Araby a islamizován), tak přece jen nelze opomíjet fakt, že černoši v těchto částech Afriky nikdy nežili v nějakém hojnějším počtu.

A už vůbec nebyli mezi vysoce postavenými Egypťany té doby.

Egypt se – na rozdíl od evropských zemí – nyní dokázal ozvat a protestovat proti ztvárnění Kleopatry coby černošky…

Egyptský právník žaluje Netflix kvůli jeho novému seriálu „Královna Kleopatra“, který zobrazuje staroegyptskou historickou postavu jako černošku a hraje ji černošská herečka Adele James.

Noviny Egypt Independent v úterý oznámily, že právník Mahmoud al-Semary podal žalobu egyptskému generálnímu prokurátorovi a požádal o „vážné právní kroky“ proti Netflixu a zablokování platformy v Egyptě.

„Většina obsahu zveřejněného na platformě Netflix odporuje islámským a společenským hodnotám a principům, zejména egyptským hodnotám,“ uvádí se ve stížnosti. Obviňuje Netflix z propagace „afrocentrismu,“ který podle něho maže egyptskou identitu.

„Abychom zachovali a byli hrdí na egyptskou národní a kulturní identitu mezi Egypťany po celém světě a upevnili ducha sounáležitosti s vlastí, žádáme vás, abyste proti této platformě přijali nezbytná právní opatření,“ píše se ve stížnosti.

Egypt zažil podobné pozdvižení v únoru, což vedlo ke zrušení prvního vystoupení amerického komika Kevina Harta v zemi poté, co se zmínil o černošské historii Egypta.

Několik hodin poté, co byl minulý týden odvysílán oficiální trailer na „Královnu Kleopatru“, vyvolal nový dokumentární seriál společnosti Netflix v Egyptě vlnu nevole.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 11 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Egyptský právník žaluje Netflix za to, že prezentuje Kleopatru jako černošku (video)

  1. aspoň jeden čierny faraón existoval, z Núbie, čo je dnešný Sudán… A aj keď je pravda, že dnešní Egypťania väčšinou nemajú nič spoločné so starovekými Egypťanmi, ešte stále tam žijú kresťanskí Koptovia, ktorí sú priamymi potomkami starovekých Egypťanov, aj keď aj oni sú už premiešaní. Ešteže sú Arabi obchodníci a zaňuchali príležitosť zárobku na starovekých pamiatkach a turistike s tým spojenej, tak aspoň v Egypte nedopadli staroveké pamiatky tak ako 2000 ročné Budhove sochy v Afganistane.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout