Dokumenty Pentagonu ukazují, že ruská rozvědka spolupracuje se SAE proti USA a Velké Británii

Dokumenty Pentagonu ukazují, že ruská rozvědka spolupracuje se SAE proti USA a Velké Británii

Objevují se další a další úniky Pentagonu, přičemž země, jichž se mají dané informace týkat, se proti zveřejněným informacím vymezují. Nyní vyvstává otázka, co je pravda a co účelově vypuštěné „hoaxy.“

Podle těchto i některých dalších úniků je zde spíše patrná snaha zdiskreditovat ty, kdo odmítají přistoupit na sankční politiku Západu vůči Rusku. Tyto úniky tedy budou spíš účelové.

Na druhou stranu mohou mít za cíl znevěrohodnit již dříve vypuštěné informace, které mohly být naopak pravé (většinou ty, které se týkají zapojení západu do války na Ukrajině)…

Američtí představitelé v posledních měsících kritizovali Spojené arabské emiráty za neprosazování sankcí uvalených USA proti Rusku.

Ruští zpravodajští důstojníci se chlubili, že dosáhli dohody o spolupráci proti zpravodajským agenturám USA a Spojeného království se Spojenými arabskými emiráty (SAE) bohatými na ropu, podle dokumentu zveřejněného jako součást údajného závažného porušení zpravodajské služby USA.

Dokument měl být zveřejněn online 11. dubna, informovala agentura AP.

V dokumentu, který viděla agentura AP, se uvádí:

„V polovině ledna představitelé FSB tvrdili, že bezpečnostní úředníci SAE a Ruska souhlasili se spoluprací proti zpravodajským agenturám USA a Spojeného království na základě nově získaných signálů zachycené komunikace, jako jsou telefonní rozhovory nebo elektronické zprávy.

SAE pravděpodobně vidí spolupráci s ruskou rozvědkou jako příležitost k posílení rostoucích vazeb mezi Abú Dhabí a Moskvou a diverzifikaci zpravodajských partnerství uprostřed obav z stažení USA z regionu,“ uvádí dále dokument.

Ohledně uniklých dokumentů Pentagonu mluvčí Národní bezpečnostní rady John Kirby řekl, že „nevíme, kdo za tím stojí, nevíme, jaký je motiv,“ a že přinejmenším některé z papírů „byly zmanipulované“.

Spojené arabské emiráty poté vydaly prohlášení, že tvrzení uvedená v dokumentu o FSB byla zcela nepravdivá.

„Odmítáme všechna tvrzení o dohodě o prohloubení spolupráce mezi SAE a bezpečnostními službami jiných zemí vůči jakékoli jiné zemi,“ stojí v prohlášení. „SAE udržují hluboké a vynikající vztahy se všemi zeměmi, které odrážejí jejich zásady otevřenosti, partnerství, budování mostů a práce ve službách společných zájmů zemí a národů k dosažení mezinárodního míru a bezpečnosti.“

V poslední době SAE a Rusko výrazně rozšířily své vztahy. Po začátku ruské války na Ukrajině se SAE nepostavily proti Moskvě, jak chtěl Washington, ale od té doby se snaží o vytváření role prostředníka mezi ruskou a ukrajinskou stranou.

Spolupráce mezi Moskvou a Abú Dhabí v oblasti energetiky se také zvýšila, a to navzdory pokusům Washingtonu tlačit na státy Perského zálivu, aby pomohly izolovat Rusko.

Američtí představitelé v posledních měsících kritizovali SAE kvůli ekonomickým vazbám země s Ruskem, které umožnily ruským podnikatelům uniknout dopadu sankcí uvalených USA.

Pravděpodobnost dohody SAE s Ruskem proti USA a Velké Británii je však mizivá, protože USA nadále udržují několik vojenských základen a tisíce vojáků v regionu, včetně letecké základny Al-Dhafra v Abú Dhabí a dubajského námořního přístavu Jebel Ali.

Spolupráce mezi Spojenými arabskými emiráty a USA během války proti Jemenu vedené Saudskou Arábií také přispěla k úzkým vazbám mezi oběma zeměmi.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 10 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Dokumenty Pentagonu ukazují, že ruská rozvědka spolupracuje se SAE proti USA a Velké Británii

  1. Podle mne si už mohou U-SSA a britové vypouštět akorát tak pšouky do lesa, celí zbytek světa ( krom tzv západu je má přečtené ) už se chovají jak ukňouraní malí parchanti, když zjistili, že na ně pomalu ale jistě ser* většina jim sloužících států a nějaké bu, bu, bu už nezabírá. Bohužel pro ně, odkryli svou pravou tvář pomocí Bideta trošku brzy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *