Syrští křesťané jsou v Aleppu těžce zasaženi zemětřesením, západní sankce situaci značně zhoršují

Syrští křesťané jsou v Aleppu těžce zasaženi zemětřesením, západní sankce situaci značně zhoršují

V souvislosti se zemětřesením se hovoří jen o Turecku, přičemž – až na výjimky – jde veškerá pomoc jen do této země.

Sýrie, která je již roky pod ničivými sankcemi Západu, které mají velmi zásadní dopad na životy milionů obyvatel, je na tom přitom ještě hůř, protože zemětřesení jen dokonalo dílo zkázy, které sankcemi započaly USA se svými lokaji.

Zemětřesení postihlo v Sýrii oblast, kde žije větší křesťanská komunita. Jde o jednu z vůbec nejstarších křesťanských komunit na světě, která po staletí jen stěží přežívá v obklopení islámského světa.

Připomínám, že křesťané v současné době nejsou v Sýrii nijak zvlášť perzekuováni. V zemi je jediným zásadním omezením pro jinověrce pouze zákon, který určuje, že vládnout Sýrii může jedině muslim. V jiných ohledech nejsou křesťané na svých právech nijak kráceni.

Paradoxně je tomu tak jen díky tomu, že se Západu nepodařilo sesadit Asada, místo něhož měla být dosazena loutka v podobě islámského radikála, který by nastolil tvrdé právo šaría, včetně perzekuce náboženských menšin.

Zatímco Turecko je tedy středem zpráv o zemětřeseních, válkou zničená  Sýrie se nachází v hrozné situaci. Západní sankce totiž stojí i v cestě pomoci obětem zemětřesení. To je jen další důkaz, že sankce uvalované Západem jsou zločinem proti lidskosti, který se zaměřuje zejména na ty nejslabší.

Německý alternativní týdeník Tichy’s Einblick (TE) hovořil s křesťanskou organizací CSI, která působí v Sýrii. Hovořili s pastorem Peterem Fuchsem, manažerem CSI v Německu, který opakovaně navštívil Sýrii a je v úzkém kontaktu s místními představiteli.

TE se Fuchse zeptal na mnoho fotografií mrtvých křesťanských duchovních, které kolují na sociálních sítích.

Podle Fuchse zemřel při zemětřesení, které trvalo několik minut, také jeho dobrý přítel, otec Imad Folge. Hrozné boje o Aleppo v roce 2016 (pozn.: jednalo se o boje s ISIS) přežil s vážnými zraněními, přišel tehdy o oko a polovinu obličeje. Nyní tento věrný kněz zemřel pod troskami domu v melchitské arcidiecézi.

Aleppo, Hamá, Tartús a Latakie byly zasaženy nejhorším zemětřesením za posledních 800 let. Chaldejský biskup Aleppa, Antoine Audo, přirovnal zemětřesení ke gigantické bombě, která dopadla na Aleppo po 12 letech války.

Další křesťanský humanitární pracovník řekl, že jeho organizace Open Doors poskytuje křesťanům přístřeší v některých kostelech a poskytuje jim jídlo a teplo. „Teď je hrozná zima.“

Lidé náhle opustili své domovy a v mnoha případech se nemohou vrátit – buď proto, že jejich domy byly zničeny, nebo proto, že nejsou bezpečné. „Mluvíme o více než 20 000 křesťanech, kteří jsou nyní v ulicích,“ řekl. „Teď jsem taky na ulici. Nikdo není doma. Žádné obchody, žádné jídlo. Lidé opravdu trpí.“

Řecká pravoslavná katedrála Aleppo

Řecká ortodoxní arcidiecéze v Aleppu vysvěcená v prosinci 2000 zveřejnila fotografie poškození katedrály na sociálních sítích. „Toto bezprecedentní zemětřesení způsobilo velké škody na životech a těle,“ uvedla řecká ortodoxní arcidiecéze ve svém prohlášení. Arcidiecéze sleduje své počátky až do Antiochie – prvních křesťanů a apoštola Pavla.

Kvůli západním sankcím se Syřané již dlouho potýkají s problémy. Podle Fuchse zemětřesení situaci ještě zhoršilo. Aleppo je centrem a symbolem syrského křesťanství, což byl i jeden z důvodů, proč se stal centrem útoků Islámského státu.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 11 Průměrně: 5]

One thought on “Syrští křesťané jsou v Aleppu těžce zasaženi zemětřesením, západní sankce situaci značně zhoršují

  1. Rád by som upozornil na neuveriteľný cynizmus, aroganciu, dvojitý meter , priam až sadizmus týkajúci sa pomoci obetiam zemetrasenia. Pomoc Turkom v krajine krutého islamofašistického zločinca Erdogana nikto neblokuje , ale EÚ a USA – skrátka „vyspelý“ svet – označuje Asada aj naďalej za krutého a samozvaného diktátora a odmieta čo len mierne povoliť nezmyselné sankcie uvalené na Sýriu. Pomoc dostávajú vlastne len oblasti ovládané „opozíciou“, t. j. teroristami v žolde CIA, Turecka a Saudskej Arábie. Do zvyšku krajiny sa dostáva len ťažko a zriedkavo. Keby k zemetraseniu došlo napríklad v Rijáde /čo si ja osobne želám/, celý svet vrátane Izraela by sa šiel pretrhnúť od pomoci najneľudskejšiemu režimu sveta.Ale dr. Asad odmieta poslúchať „vládcov sveta“, preto je nežiaduci…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout