New York Times žalují von der Leyenovou kvůli zatajování SMS s šéfem Pfizeru Bourlou

New York Times žalují von der Leyenovou kvůli zatajování SMS s šéfem Pfizeru Bourlou

Již více než rok se ví o tajných SMS, které si mezi sebou posílala Lejnová s Bourlou. Tyto SMS odmítá von Lejno zveřejnit a prozatím byly jakékoli intervence tzv. „covidového výboru“ zcela marné.

Zbytečné byly i různé žaloby a žádosti od občanů i různých organizací, vše bylo zameteno pod koberec a SMS tak zůstávají i nadále tajemstvím.

Nyní se tedy chopili iniciativy novináři až z USA se žádostí, které by měla údajně EK vyhovět na základě amerického zákona o zveřejňování  informací.

Možná si říkáte, že jde o EU, jenže druhou stranou této tajné komunikace byl americký občan a zároveň ředitel nejžalovanější americké firmy vůbec. Právě proto zřejmě novináři z NYT očekávají, že by mohla být jejich žádost úspěšná.

Ve světle absolutních neúspěchů všech dosavadních žalob na Lejnovou o tom lze ovšem oprávněně pochybovat.

Textové zprávy mezi Ursulou von der Leyenovou a generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou by mohly osvětlit miliardové obchody na nákup vakcín proti Covid-19. Americké noviny napadají Evropskou komisi u soudu, aby je zveřejnila.

Deník The New York Times zažaluje Evropskou komisi za to, že její předsedkyně nezveřejnila SMS mezi ní a Bourlou.

„Noviny se utkají u nejvyššího soudu bloku s právníky EU a budou argumentovat, že Komise čelí zákonné povinnosti zveřejnit zprávy, které by mohly obsahovat informace o dohodách bloku na nákup dávek Covid-19 v hodnotě miliard eur,“ uvedl Politico.

Žaloba byla podána 25. ledna a zveřejněna ve veřejném rejstříku Evropského soudního dvora v pondělí, ale NYT odmítl záležitost komentovat. Ve svém prohlášení uvedl: „NYT podává mnoho žádostí o svobodu informací a udržuje aktivní seznam. V tuto chvíli nemůžeme komentovat předmět této žaloby.“

Komise tvrdila, že neidentifikovala žádné textové zprávy, na které by se vztahovala žádost o informace, jelikož sdělení obecně nespadá pod její interní kritéria pro zaznamenávání do  rejstříku dokumentů EK z důvodu „krátkodobé“ povahy jejich obsahu.

 

Proto prý osobní kancelář předsedkyně Komise nebyla povinna ukázat žádné textové zprávy. Veřejná ochránkyně práv následně dospěla k názoru, že se jedná o nesprávný úřední postup.

Německý bulvární deník Bild již dříve podal sérii žalob proti Komisi, ve kterých se domáhal zveřejnění dokumentů souvisejících s jednáními o nákupu genových injekcí, ale informace o předchozích kontaktech von der Leyenové s Bourlou dosud nebyly zveřejněny.

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 19 Průměrně: 4.8]

6 thoughts on “New York Times žalují von der Leyenovou kvůli zatajování SMS s šéfem Pfizeru Bourlou

  1. Nezapomínejme na drzost a aroganci této důry, se kterou předložily začerněnou smlouvu, s Pfizerem a kterou za EU podepsala.
    A když si promítnete s jakou drzostí a arogancí prosazuje tahle zrůda programy na zničení evropských států, jej jediné řešení E urychleně opustit. Kecy, že 80% našeho vývozu jde do EU, jsou opravdu jen kecy. Ty vývozy jsou z převážné většiny jen zpětné dovozy do Německa po zpracování operací, které se Němcům nevyplatí dělat doma. Prostě si najdeme jiné cesty a jiné země pro vývoz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout