Na základě nařízení EU provádí Rakousko test měření uhlíkové stopy u aut registrovaných od roku 2021

Na základě nařízení EU provádí Rakousko test měření uhlíkové stopy u aut registrovaných od roku 2021

Myslíte si, že se můžete vyhnout měření tzv. „uhlíkové stopy?“  Na to pak musíte žít ve zcela „oddigitalizovaném“ světě – nemít chytrý mobil (nebo ho alespoň s sebou nikam nenosit), nevlastnit auto a platit jen hotově.

Jinak se zřejmě tomuto měření nevyhnete. Například na příkaz EU je u všech aut, která jsou na území EU registrována od roku 2020, zaznamenávána jejich uhlíková stopa. Majitel daného vozidla o tom ani nemusí vědět, případně o tom ví, ale pokládá tato měření za anonymní. Jak ovšem nyní zjistili v Rakousku, tak anonymní toto měření rozhodně není.

EU již vede jakousi centrální databázi, kde jsou tyto emise zapisovány. A samozřejmě ne anonymně, ale každá spotřeba je přiřazena ke konkrétnímu  automobilu, ke kterému lze velmi jednoduše přiřadit i vlastníka. To, že tento projekt probíhá v Rakousku znamená, že se postupně dostane i do zbytku EU, s čímž se ostatně počítá od samého začátku.

Rakouská vláda podniká další velký krok ke sledování a registraci chování svých občanů. Roční ujeté kilometry a spotřeba paliva jsou zaznamenávány a hlášeny. Jakmile se bude zavádět individuální přidělování CO2 pro všechny Rakušany (i ostatní občany EU), budou mít za sebou důležitou předběžnou práci. Podkladem je nařízení EU.

Jak uvádí rakouský automobilový klub ÖAMTC , „Pickerl“ neboli „zpráva §57a“, má od 2. února QR kód. Elektronickou verzi hlášení lze získat z centrální databáze pomocí tohoto QR kódu.

Zvláště důležitá novinka bude představena 20. května 2023. Poté je třeba v rámci ročního posouzení vozidla podle §57a evidovat ujeté kilometry a údaje o spotřebě vozidel poprvé registrovaných od 1. ledna 2021.

Údaje včetně identifikačního čísla vozidla jsou zasílány do centrální databáze Spolkového ministerstva pro ochranu klimatu, životní prostředí, energetiku, mobilitu, inovace a technologie ve Vídni. 

Odtud jsou předány Evropské agentuře pro životní prostředí. ÖAMTC je kritický k předávání údajů spolu s identifikačním číslem vozidla.

Deklarovaným cílem je zjistit, do jaké míry jsou v praxi překračovány stanovené hodnoty spotřeby.

Podkladem je nařízení EU z roku 2019, které stanoví, že do všech vozidel registrovaných od roku 2020 musí být instalováno standardizované měřicí zařízení s názvem „Palubní měřič spotřeby paliva“ a tato data se předávají Komisi EU.

Ve výroční zprávě pak chce Komise uvést skutečnou spotřebu kilometrů u různých typů vozidel, aby dospěla k poctivým údajům o spotřebě. 

Podle zprávy Spiegel Online by byla myslitelná personalizovaná daň z CO2. Pokud spotřebujete hodně, museli byste hodně platit. V současnosti však není důvod to předpokládat, protože data by měla být údajně anonymizována.

Opět se ukazuje, jakou hodnotu takové sliby anonymizace stojí. Údaje se nyní zasílají do Bruselu spolu s identifikačními čísly vozidel a ukládají se do národní databáze. Tedy NEJSOU anonymní.

Musíte být skutečně extrémně důvěřiví k politikům, abyste považovali za věrohodné, že je zařízení instalováno ve stovkách milionů automobilů a jízdní chování všech řidičů je sledováno pouze za účelem stanovení reálných hodnot spotřeby paliva. 

Evropská komise by se v takovém případě mohla zeptat přímo u výrobce, který takové testy dělá, případně si mohla nechat udělat zcela nezávislé testy spotřeby a poté vydat několik pravidel.

Zde je však mnohem pravděpodobnější, že toto opatření je jedním z mnoha kroků, které již byly podniknuty směrem k úplnému dohledu, systému sociálních kreditů a rozpočtů CO2 pro občany.

Na rozdíl od řešení založeného na ceně paliva umožňují uhlíkové rozpočty mnohem přesnější a svévolnější kontrolu individuálního chování a vyžadují celkový dohled, který se zdá být žádoucí z jiných důvodů. 

Ostatně, již se zcela otevřeně hovoří o tom, jakým způsobem bude docházet k zavádění uhlíkových kreditů a jak velká uhlíková stopa bude povolena pro každého jedince, případně jaké budou uhlíkové daně. 

Jak jinak by se tedy měla uhlíková stopa měřit než tímto způsobem? Zde jde o provoz auta, ale sledovat se mají i stravovací návyky (co kdo nakupuje) nebo cestování jinými způsoby než autem.

Ovšem speciální uhlíkové daně by měli v budoucnu platit i majitelé energeticky neúsporných domů či například jedinci, kteří budou vykazovat jakékoli chování, které není v souladu s „uhlíkově neutrální“ bruselskou politikou…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 8 Průměrně: 4.9]

4 thoughts on “Na základě nařízení EU provádí Rakousko test měření uhlíkové stopy u aut registrovaných od roku 2021

  1. Mňa skôr šokuje, koľko ľudí verí na podpovd so zmenou klímy a verí „dobrej myšlienke“ ohľadom sledovania uhlíkovej stopy a jej znižovania ! Rovnako tupé ofce ako pri covide a očkovaní, potom Ukrajina… a je ich žiaľ veľa a neverím, že sa ešte preberú zo svojej tuposti či hypnózy…

  2. Vyzývať k zabíjaniu členov Európskej komisie, a tiež nižšie postavených eurobyrokratov či väčšiny europoslancov, nie je zločin! Lajnová napríklad nedávno navštívila Kyjev, škoda,že Rusi nezostrelili jej lietadlo…

  3. Odporučil by som im aby urobili prepočet nákladov na výrobu elektromobilov a tak isto spojili to s výpočtom nákladov na výrobu a prevádzku, ako aj na likvidáciu odpadu po elektromobiloch. Možno by sa im rozsvietilo.

  4. Ja tedy nevim ale jake asi maji stopu CO2 ty vsechny letadla malujici na obloze ty cary? Jake ty soukrome stihacky a lode prevazejici plyn do evropy kdyz je plyn tady nedaleko a pomoci trubek? To asi nejke soukrome auto bude nekde na poslednim miste za desetinou carkou. Te djsem cetl clanek ze elektroauta maji vetsi spotrebu CO2 nez benzinak ci naftak. Ono se ta elektrina musi nejprve vyrobit pak nekam dopravit a pak se teprve muze nabijet el.auticko. No a to vse prinasi velke ztraty. No a kdyz se baterie poskodi ci zestarne a neudrzi kapacitu musi se vymenit a ted nastava problem. Co sni?? No a v zaveru CO2 je pro zelen dobre papu a netusim proc ji takhle nechavat vyhladovet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout