Kolik vydělalo na evropské energetické krizi Norsko?

Kolik vydělalo na evropské energetické krizi Norsko?

V hodnocení aktérů útoku na Nord Stream se zpravidla hodnotí jen hlavní pachatel, tedy USA. Jenže od samého začátku muselo být snad každému myslícímu člověku jasné, že Spojené státy měly v tomto útoku i evropské komplice.

Nyní je již známo, že na útoku podle všeho spolupracovalo Norsko, což je celkem logické. O všem bylo zřejmě informováno i Švédsko a Dánsko, přičemž vše se jeví tak, že tyto dvě země mají spíš za úkol skutečné pachatele krýt.

Aktivní podíl je však stále připisován USA a Norsku, tedy zemím, které měly ze zničení Nord Streamu prospěch. O USA se v tomto směru píše hodně, ale jak je na tom Norsko?

880 miliard NOK, v přepočtu asi 1,9 bilionů Kč. Tolik norská vláda vydělala navíc za prodej plynu a ropy v roce 2022 oproti předchozímu roku.

Pro rok 2023 má Norsko také ústřední pozici pro dodávky plynu do střední Evropy prostřednictvím svého nového plynovodu do Polska, který byl slavnostně otevřen ve stejný den, ve který byl proveden teroristický útok na Nord Stream. Jde o čin, který Norsko podle senzačních informací z minulého týdne údajně koordinovalo se Spojenými státy.

Od začátku sankcí proti Rusku se Evropa ponořila do stále se prohlubující ekonomické krize, která vážně poškodila evropskou ekonomiku jako celek. Ne všichni však na dramatickém vývoji prodělali. Z příjmů ve výši 288 miliard NOK (zhruba 600 miliard Kč) v roce 2021 zvýšila norská vláda příjmy z prodeje ropy a plynu na 1169 miliard NOK v roce 2022 (asi 2,5 bilionu Kč), podle energetických analytiků hlavní severské banky Nordea.

Výjimečný nárůst přibližně o 300 procent  je přímým důsledkem vážné energetické krize, která vznikla v důsledku sankcí proti Rusku a zastavení dodávek plynu plynovody Nord Stream do Německa. Podle nových informací investigativního novináře Seymoura Hershe Norsko spolu se Spojenými státy údajně koordinovalo teroristický útok s cílem vyhodit do povětří plynovody při útoku z 27. září 2022.

Hersh se na základě svého zdroje domnívá, že jedním z hlavních důvodů, proč bylo Norsko vybráno jako partner pro tento akt, spolu s úzkou integrací země s NATO a skutečností, že norský politik v podobě Jense Stoltenberga vede vojenskou alianci, je to, že vláda země také měla silné finanční motivace, aby udržela operaci v tajnosti.

Od začátku roku 2023 má Norsko s novým plynovodem Baltic Pipe také ústřední postavení v dodávkách plynu do kontinentální a východní Evropy. Ropovod  je podle odhadů schopen přepravit 10 miliard kubických metrů plynu přes Dánsko do Polska ročně.

Slavnostní otevření plynovodu se konalo 27. září 2022 ve Štětíně, ve stejný den, kdy byly Nord Stream 1 a Nord Stream 2 poničeny během sabotáží.

V současné době je norský státní ropný fond oceněn na 13,8 bilionu NOK (asi 29 bilionů Kč).

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 13 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Kolik vydělalo na evropské energetické krizi Norsko?

  1. určite sa prikláňam k nazoru, že Nórsko, EU, a Vatikán o tomto zločine nielen že vedeli, ale dal aj súhlas.
    zoberte si len toto, Číslo šelmi je 666.Táto šelma je lucifer Bergoglio, a 666je Uršula a jej dve skutočné dcéry ident. dvojičky Ahola a Aholiba. Sú rovnaké flandri ako ich mater a beštie ako ich otec lucifer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout