Francie: Milion lidí demonstroval o víkendu proti Macronovi

Francie: Milion lidí demonstroval o víkendu proti Macronovi

Macron je všeobecně neoblíben u všech věkových kategorií – mimo důchodců – a i statistiky ukázaly, že ve všech věkových kategoriích pod 65 let vedl ve volbách někdo jiný než Macron (v případě mladých Melenchon a u střední generace Marine le Pen).

Volby nakonec Macron vyhrál jen díky muslimským hlasům, neboť muslimové, kteří jinak volí Mélenchona, ho považovali za „menší zlo.“ Není tedy divu, že do ulic vytáhlo milion lidí, přičemž mladí demonstracím dominovali.

Paradox je, že Francouzi bojují o to, aby nebyl věk odchodu do důchodu posunut na 64, zatímco u nás nejsou přílišné protesty při zamýšleném posunu na 67 let. Pokud by s něčím podobným přišli ve Francii, zřejmě by už byl Elisejský palác v plamenech.

Téměř milion lidí, z nichž mnozí byli mladí lidé, demonstroval tento víkend po celé Francii v reakci na vládní návrhy penzijní reformy. Prezident Emmanuel Macron tvrdí, že reforma je nezbytná k zajištění budoucnosti penzijního systému.

Demonstrace se podle odborů zúčastnilo jen v samotné Paříži 500 000 lidí, zhruba stejný počet pak v součtu demonstroval v mnoha dalších městech. Odbory doufají, že nadcházející demonstrace 16. února přiláká k účasti ještě více lidí.

Reforma zahrnuje zvýšení věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let, proti čemuž  mnoho Francouzů protestuje.

Podle France24 tvoří významnou část protestujících – možná poněkud nečekaně – mladí lidé.

„Žijeme ve světě fixovaném na produktivitu a teď budeme pracovat další dva roky, abychom mohli vyrábět ještě více. Není to udržitelné,“ řekl jeden z protestujících.

Podle průzkumů jsou dvě třetiny populace změnám negativně nakloněny. Jisté je, že kdyby přišel Macron s podobnou reformou před rokem, volby by ani se sebelepšími manipulacemi neměl šanci vyhrát…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 10 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Francie: Milion lidí demonstroval o víkendu proti Macronovi

  1. vzhledem ke skutečnosti, že v této naší zemi obyvatele naprosto nic nezajímá ( kromě nákupního vozíku plného slev a týden v létě u moře), tak bych stanovil odchod do důchodu v 90 letech. Kdo se toho nedožije, pozůstalí uhradí rozdíl. Potom snad by se začlo něco dít, i když ani tohle není úplně jisté.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout