Berlusconi: „Kdybych byl premiér, nikdy bych se nebavil se Zelenským“

Berlusconi: „Kdybych byl premiér, nikdy bych se nebavil se Zelenským“

Berlusconiho Forza Italia je jednou z koaličních stran současné vlády Meloniové, která však Zelenského plně podporuje. Tedy i uvnitř vlády jsou značné rozpory v tom, jak se stavět ke konfliktu na Ukrajině.

Berlusconi se již v minulosti k tomuto konfliktu vyjádřil způsobem, jaký by například mezi našimi politiky nikdy neprošel. Nyní se opět odvážil vyslovit něco, co je plně v rozporu s reálnou italskou vládní politikou…

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (86) obvinil z války s Ruskem Ukrajinu. „Kdyby ukrajinský prezident Zelenskyj zastavil útoky na dvě autonomní lidové republiky v Donbasu, nebyla by válka,“ prohlásil mimo jiné.

„Jako premiér bych nikdy nemluvil se Zelenským.“ Silvio Berlusconi, vůdce Forza Italia, se takto vyjádřil k Volodymyru Zelenskému, prezidentovi Ukrajiny a obecně k válce s Ruskem po hlasování pro regionální volby v Lombardii ve volební místnosti ve via Ruffini v Miláně.

Stručně řečeno, zdroje z Palazzo Chigi zdůrazňují, že „podpora Ukrajiny ze strany italské vlády je pevná a přesvědčená, jak je jasně uvedeno v programu a jak bylo potvrzeno ve všech parlamentních hlasováních většiny, která podporuje exekutivu.“

„Kdybych byl premiérem, nikdy bych nemluvil se Zelenským, protože jsme svědky devastace jeho země a masakru jejích vojáků a civilistů,“ říká Berlusconi, který se k ukrajinskému prezidentovi vyjadřuje negativně: „Stačilo, aby přestal útočit na dvě autonomní republiky na Donbasu a nestalo by se to, takže chování tohoto pána hodnotím velmi, velmi negativně.“

Podle Berlusconiho „k dosažení míru by měl americký prezident říct Zelenskému, že po skončení války mají k dispozici Marshallův plán na obnovu Ukrajiny.“ Vůdce Forza Italia říká, že by mělo jít o „Marshallův plán ve výši 6 – 9 bilionů dolarů za jedné podmínky: ‚Že zítra nařídíte příměří, také proto, že od zítřka vám už nebudeme dávat žádné dolary a nedáme vám ani více zbraní‘. Jen taková věc by mohla přesvědčit tohoto pána k dosažení příměří.“

Toto prohlášení Berlusconiho je ovšem v příkrém rozporu s vládní politikou, ale na druhé straně je v souladu se smýšlením většiny Italů, z nichž podle průzkumů jen menšina podporuje zasílání zbraní Ukrajinu.

Meloniové kancelář mezitím v neděli v Římě uvedla, že italská vláda „pevně a sebevědomě“ podporuje Ukrajinu, aby se tím od předchozích Berlusconiho prohlášení distancovala.

Meloniová se vždy jasně stavěla proti ruské operaci na Ukrajině. Ve čtvrtek se setkala se Zelenským v Bruselu a mluvila s ním o možné návštěvě Kyjeva a Varšavy.

Palazzo Chigi pracuje na cestě do Polska mezi 20. a 22. únorem (tedy ve stejnou dobu kdy tam bude i americký prezident Biden), ale napětí ve vládní koalici, která se zde názorově neshodne, se stalo problémem.

V pátek Meloniová řekla, že Itálie spolu s Francií brzy pošle raketový systém země-vzduch na Ukrajinu, aby poskytla klíčový štít proti ruským raketovým útokům.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout