USA: Nová auta by měla být vybavena „spínačem zabíjení“

USA: Nová auta by měla být vybavena „spínačem zabíjení“

Auta, která lze na dálku „vypnout“, mají být údajně vyráběna k boji proti zločincům. Jenže kdo je z pohledu současného systému zločinec? Je jím již prakticky kdokoli, kdo má jiný názor, jinak myslí a nesouhlasí se systémem.

Za zločince jste byli ještě nedávno považováni třeba tehdy, kdy jste nešli na liduprázdné ulici s nasazenou rouškou nebo když jste šli do restaurace bez potvrzení o aplikaci genové injekce.

Kdo bude za zločince považován příště?

V roce 1998 byla odvysílána epizoda seriálu Akta X s názvem Kill Switch o zlé umělé inteligenci. I když se to může zdát jako sci-fi, americká vláda může být brzy schopna donutit automobilky, aby vybavily auta tzv. spínačem zabíjení, aby je úřady mohly na dálku deaktivovat.

Americký právník a politik Bob Barr píše, že v zákoně o infrastruktuře, který byl nedávno schválen ve Spojených státech, je zastrčena pasáž o instalaci přepínače zabíjení do všech nových automobilů, nákladních automobilů a SUV prodávaných v zemi. Opatření by mělo začít platit za pět let.

Není nic špatného na tom, když vyřazujeme auta řízená zločinci, samozřejmě. Jedinou otázkou je, co máte na mysli pod pojmem kriminální chování. 

V září loňského roku zastavila policie na Novém Zélandu auto. Posádka auta byla zatčena, když policisté zjistili, že kufr byl plný jídel z Kentucky Fried Chicken. V rozporu s pravidly karantény pašovali zákazníkům rychlé občerstvení v Aucklandu, který byl pod lockdownem. Krátce před tím byl rozvoz jídel ještě legální činností.

Barr nyní poukazuje na to, že přepínač zabíjení by měl sledovat chování řidiče při řízení. Jinými slovy: Velký bratr vás neustále sleduje. 

Je toho víc. „Bezpečnostní systém“ vypínače je otevřený, což znamená, že má digitální zadní vrátka. Policie nebo jiné úřady jej proto mohou kdykoli použít. Budou na to potřebovat povolení? Asi ne. Hackeři by mohli použít zadní dvířka k deaktivaci vašeho vozidla.

Barr tvrdí, že to vážně porušuje soukromí Američanů. Již brzy také u nás v EU, kde vše slepě přebírají z USA?

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 16 Průměrně: 4.9]

One thought on “USA: Nová auta by měla být vybavena „spínačem zabíjení“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout