Americký zbrojní byznys vzkvétá: Partneři z NATO zdvojnásobují své nákupy zbraní

Americký zbrojní byznys vzkvétá: Partneři z NATO zdvojnásobují své nákupy zbraní

NATO nemá nic společného s obranou, vždy se jednalo výlučně o útočný pakt, který má zastupovat zájmy USA, což se často neslučuje se zájmy ostatních členů. Také nyní se ukazuje, jak oddaní lokajové, kteří si říkají „spojenci“, nakupují americké zbraně v takových hodnotách jako nikdy předtím.

A to bez ohledu na ničivou inflaci a energetickou krizi, která nyní sužuje celou Evropu. Evropské země poslaly zbraně na Ukrajinou (odkud byla většina rozprodána zločincům a teroristům) a nyní tyto zcela odzbrojené země nakupují další zbraně – a to zejména v USA. Kde jsou zájmy Evropanů?

Eskalace na Ukrajině přináší americkému zbrojnímu průmyslu rozsáhlé zakázky od partnerů z NATO. Válečný byznys je na vzestupu a prosperovat bude i v novém roce 2023, protože vydělávat peníze smrtí je ziskové.

NATO je pro USA obchodní model, který má přinést plné knihy objednávek zejména do amerického zbrojního průmyslu a je jako finanční perpetuum mobile kvůli neustále novým hrozbám a scénářům hrozeb.

Ukrajinský konflikt, který trvá od roku 2014 a eskaloval invazí ruských vojsk, nyní zvýšil tok peněz od evropských partnerů v NATO do amerického zbrojního průmyslu. Ilustruje to zpráva amerického časopisu „ Foreign Policy “. Tam se píše:

V roce 2021 schválila americká vláda 14 potenciálních velkých prodejů zbraní spojencům NATO v hodnotě asi 15,5 miliardy dolarů. V roce 2022 toto číslo vzrostlo na 24 potenciálních velkých prodejů zbraní v hodnotě přibližně 28 miliard USD, včetně 1,24 miliardy USD v prodeji zbraní budoucímu členskému státu NATO Finsku, podle analýzy dvouletých údajů pocházejících z obranné bezpečnostní spolupráce amerického ministerstva obrany. 

Ještě by mohlo dojít ke snížení cen, ale ty se při enormním nárůstu prodejních kontraktů a masivním nárůstu prodeje válečné techniky příliš nemění. A nejen to: Tato čísla také ukazují, že zejména Evropané nejenže utrácejí mnohem více peněz za válečné vybavení (včetně náhradních dodávek za zbraně darované Ukrajině), ale stále více spoléhají na americké zbraně. A to přesto, že i evropské země mají kvalitní zbrojní průmysl.

V každém případě globální byznys s válečnými zbraněmi zažívá boom. Napětí na Blízkém východě podporuje masivní nákupy zbraní Araby z Perského zálivu, Izraelci a Íránci, napětí kolem Tchaj-wanu a Severní Koreje zvyšuje prodej smrtícího zařízení ve východní Asii a Evropané se jimi nyní zásobují stále více.

Vedení USA zároveň schválilo vojenský rozpočet ve výši 858 miliard dolarů, což je zhruba polovina federálních výdajů na fiskální rok 2023-2024.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout