Japonský ministr vyzývá k vytvoření nového světového řádu

Japonský ministr vyzývá k vytvoření nového světového řádu

Japonsko je jedna z mála asijských zemí, které jsou plně pod hegemonií USA. Do vlád jsou tam – podobně jako v Evropě – dosazovány oddané loutky a ty samozřejmě tlumočí to, co jim nadiktují jejich páníčci v USA.

Ostatně, není žádná náhoda, že ve stejnou dobu pronesl prakticky totéž prohlášení i šéf NATO Stoltenberg. Ten upozornil na to, že Čínu a Rusko spojuje jiný řád a vyzval k obraně Nového světového řádu podle modelu „západních demokracií.“

Podle japonského ministra obchodu musí být vzestup autoritářských režimů zastaven pomocí nového světového řádu. Ty vzkvétaly od konce studené války. Chce vidět, jak se západní hegemonie pod vedením USA naplní.

Yasutoshi Nishimura, japonský ministr obchodu a průmyslu, je nespokojený se současným světovým řádem. Ten se nyní posouvá od unilateralismu pod vedením USA (vyplývajícího z mocenského vakua po rozpadu Sovětského svazu) k multipolaritě.

Kromě Západu pod vedením USA vytvářejí nová globální a regionální mocenská centra (znovu)posilněné velmoci Čína a Rusko a svůj vliv se snaží zvýšit i další regionální mocnosti jako Turecko, Írán a Saúdská Arábie.

Z toho je Nishimura znepokojený. Japonsko, které až do konce druhé světové války provádělo agresivní dobyvatelskou politiku v asijsko-pacifické oblasti, od porážky a poté i americké okupace se ve skutečnosti – podobně jako Německo a potažmo i celá Evropa –  stalo vazalským státem Washingtonu.

V politice hrají důležitou roli proamerické kliky, jak jasně vyplývá z ministrových výroků.

„Autoritářské země nashromáždily obrovskou moc, jak hospodářskou, tak vojenskou,“ řekl Nishimura krátce před návštěvou premiéra Fumia Kishidy ve Washingtonu a dodal: „Musíme znovu vybudovat světový řád založený na základních hodnotách svobody, demokracie, lidských práv a právního státu.“ 

Ale to není vše. „Možná se budeme muset připravit, abychom identifikovali zranitelnost zemí, které chtějí použít nátlak, a pak v případě potřeby podnikneme protiopatření,“ řekl ministr. Varoval také, že demokracie musí chránit svou průmyslovou sílu a chránit se před krádeží technologií.

Nišimurův „nový světový řád“ se tak zdá být zaměřen na absolutní geopolitickou a globální ekonomickou převahu Západu vedeného USA. Globální systém, který vylučuje jiné země s odlišnými kulturními a sociálními normami a zároveň upevňuje hegemonii USA.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 12 Průměrně: 4.5]

One thought on “Japonský ministr vyzývá k vytvoření nového světového řádu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout