V Turecku útočila žena vycvičená kurdskými skupinami v Sýrii (video)

V Turecku útočila žena vycvičená kurdskými skupinami v Sýrii (video)

Žena, o níž se nejprve tvrdilo, že spáchala sebevražedný atentát, ve skutečnosti útočila pomocí výbušnin umístěných v tašce, kterou na frekventovaném místě v Istanbulu položila a výbušniny odpálila na dálku.

Podle indicií měla další komplice – a co víc, zjistilo se i napojení na švédské sociální demokraty. To by mimo jiné mohlo podnítit Turecko, aby již nadobro zablokovalo vstup Švédska do NATO.

Žena ze Sýrie byla zatčena za umístění bomby, která zabila nejméně šest lidí v centru Istanbulu. Údajně přiznala, že byla vzdělávána odnoží švédské sociálně demokratické strany PYD.

Záběry z bezpečnostních kamer ukazují, že žena po výbuchu z místa činu utíkala. V ruce má červenou růži.

23letá Syřanka Ahlam Albashir je podezřelá z toho, že  v neděli spustila výbušné zařízení, které zabilo nejméně šest lidí a zranilo asi 80 dalších na oblíbené pěší ulici Istiklal Caddesi poblíž náměstí Taksim.

i tyto dívky byly mezi oběťmi

Mezi oběťmi byla devítiletá dívka se svým otcem a 15letá dívka s matkou.

Na fotografiích je vidět, jak Ahlam Albashir nechává tašku na místě, kde byla bomba odpálena, podle tureckého ministra spravedlnosti Bekira Bozdağe. Záběry z bezpečnostních kamer ukazují, jak žena v hidžábu opouští místo činu krátce před výbuchem bomby. V ruce drží červenou růži (viz titulek – 1. obrázek).

Žena byla záhy zajata, stejně jako další její komplici.

Podle tureckých médií žena při výslechu přiznala, že byla vycvičena kurdskými skupinami PKK, PYD a YPG.

„Naše hodnocení je, že rozkaz k smrtícímu teroristickému útoku přišel od Ayn al-Arab v severní Sýrii, kde má PKK/YPG své syrské velitelství,“ řekl turecký ministr vnitra Süleyman Soylu.

Protiteroristická policie provedla během noci další razie na asi dvaceti adresách v okolí Istanbulu.

Ahlam Albashir údajně odjela do Turecka nelegálně, aby tento čin provedla.

PYD – známá svou spoluprací se švédskými sociálními demokraty – však zapojení do činu popírá.

„Odsuzujeme všechny útoky, které útočí na civilisty a považujeme je za terorismus, odmítáme všechny násilné činy proti civilistům a nemáme s tímto teroristickým činem nic společného,“ řekl vůdce strany PYD Salih Muslim.

V Turecku bylo zatčeno velké množství dalších lidí pro podezření z účasti na teroristickém útoku.

Turecké úřady z útoku viní kurdské PKK, PYD a YPG, které Turecko považuje za jednu a tutéž organizaci. Albashir údajně vstoupila do Turecka nelegálně přes syrskou provincii Afrín, která hraničí s Tureckem.

Podle Turecka byl útok naplánován z ústředí teroristické skupiny cvičené EU-USA v Kobane v syrské části Kurdistánu. Tvrdí, že žena plánovala po útoku uprchnout do Řecka a dostat se do bezpečí v EU, velmi pravděpodobně ve Švédsku.

Odhaduje se, že jen ve Švédsku je ubytováno kolem sta tisíc Kurdů, z nichž mnozí otevřeně sympatizují s uvedenými kurdskými skupinami. Kurdští zástupci obvinění Turecka odmítají.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 11 Průměrně: 4.9]

3 thoughts on “V Turecku útočila žena vycvičená kurdskými skupinami v Sýrii (video)

  1. utok na objednavku. taketo veci sa nedeju same od seba. spojenie na pozadie ohladom vstupu do nato pre serveske krajiny ukazuje na mozne ruske pozadie. kto vie…. ale toto su geopoliticke hry ktore idu mimo nas, akurat ze si to odnesie prave bezny clovek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout