Rakety, které dopadly na území Polska: Co se o nich píše na Západě a co v Rusku?

Rakety, které dopadly na území Polska: Co se o nich píše na Západě a co v Rusku?

Ať už dojde k jakékoli události, nikdy není dobré hledat jeden zdroj. Vždy je třeba si najít různé zdroje a ty si analyzovat. Propaganda jde obvykle ze všech stran. Ohledně dopadu raket(y) zatím ani není jasné, zda se jednalo o jednu raketu nebo více, nejpravděpodobnější ovšem podle stávajících informací je, že šlo o dvě rakety – jednu sestřelenou (ruskou) a druhou (ukrajinskou), která ruskou raketu sestřelila.

Ale jde samozřejmě jen o spekulace založené na informacích z různých zdrojů, které k podobnému závěru vedou.

O pádu raket na území Polska máte jistě velmi detailní informace z našich médií. Proto aktuální závěry západní agentury AP jen ve zkratce shrnu a dále uvedu v porovnání  informace z Ruska. Je třeba ovšem podotknout, že tentokrát není verze USA a Ruska až tak vzdálena, což je v případě tohoto konfliktu spíš vzácné.

AP:

Výbuch, který ukrajinský prezident Volodymr Zelenskyj označil za „velmi významnou eskalaci“, přiměl Bidena ke svolání mimořádné schůzky vůdců G-7 a NATO. Úmyslný, nepřátelský útok na Polsko, člena NATO, by mohl vyvolat kolektivní vojenskou reakci aliance.

Klíčové otázky kolem okolností odpálení rakety však zůstaly uprostřed zmatků způsobených sérií ruských náletů přes blízkou hranici na Ukrajině, které nebyly větší než to, kdo raketu odpálil. Rusko jakoukoli účast na polském výbuchu popřelo.

Tři američtí představitelé uvedli, že předběžné odhady naznačují, že tuto raketu vypálily ukrajinské síly, které střílely na přilétající ruskou raketu během úterní drtivé salvy proti ukrajinské elektrické infrastruktuře. Úředníci hovořili pod podmínkou anonymity, protože nebyli oprávněni věc veřejně diskutovat.

Toto hodnocení a Bidenovy komentáře na summitu Skupiny 20 v Indonésii jsou v rozporu s úterními informacemi vysokého představitele amerických tajných služeb, který agentuře AP řekl, že ruské rakety přeletěly Polsko.

Tolik jen ve zkratce západní média, detailněji si o incidentu můžete přečíst v našem mainstreamu.

A co se píše v Rusku?

Živý ticker Ukrajinská válka - Američtí představitelé: Raketa zasažená v Polsku přišla z ukrajinské protivzdušné obrany

Střela, která zasáhla polské území, byla záchytná střela ukrajinské protivzdušné obrany. Tři američtí představitelé takto předložili své hodnocení situace agentuře Associated Press. Předběžná hodnocení by naznačovala, že střelu odpálily ukrajinské síly na přilétající ruskou řízenou střelu.

Ruské síly totiž v noci na 16. listopadu zahájily masivní raketový útok na objekty zásobující Ukrajinu elektřinou, včetně cílů v ukrajinských oblastech na hranici s Polskem. Zde je příklad videozáznamu, který má ukazovat hořící rozvodnu Lvov-Jih po tomto útoku:

Výše uvedení američtí představitelé hovořili pod podmínkou anonymity, protože nejsou oprávněni tuto záležitost veřejně upozorňovat, uvedla AP .
Ruský vojenský analytik Boris Rošin mezitím hlásí, že pozůstatky na levé fotografii ukazují na zbytky protiletadlové střely S-300. Rošin sdílel další snímek z Dagestánu v roce 2020, který také ukazuje pozůstatky S-300.

Tolik ve zkratce informace z Ruska. Mimoto se objevují i další informace z jiných stran.

Jako zajímavá se jeví například informace o tom, že v místě, kde došlo k tragédii, prolétával ve stejný den výškový, dálkově řízený průzkumný letoun RQ-4 Global Hawk.  Dron s registrační značkou MM-AV-SA-001, který patří italskému letectvu, mohl v místech natočit něco zajímavého, co by incident osvětlilo.

ObrázekObrázekObrázek

 

Obrázek
podle těchto záběrů (výše i níže) jde údajně o S300

Obrázek

Pokud se k případu objeví jakékoli zajímavé informace, článek bude aktualizován.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 15 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout