Generální stávky v Belgii a Řecku doprovázené protivládními demonstracemi (video)

Generální stávky v Belgii a Řecku doprovázené protivládními demonstracemi (video)

V některých evropských zemích se již přistupuje od pouhých demonstrací, z nichž si vlády většinou nic moc nedělají, ke generálním stávkám, které již postihují i ekonomiky zemí, jejichž vlády je ženou k jasnému úpadku. A to se ani jedna z těchto zemí „nechlubí“ tak obrovskou inflací jakou máme my.

V Belgii a Řecku včera vypukly celostátní generální stávkyVíce než polovina letů z bruselského mezinárodního letiště byla zrušena, letiště Charleroi zůstalo uzavřeno celý den. Veřejná doprava byla přerušena a mnoho obchodů se ve středu neotevřelo, protože stávkující zablokovali vchody.

Velké belgické odbory organizovaly protesty kvůli znepokojivé sociální situaci a razantnímu poklesu kupní síly. Požadovali zastropování cen energií, zvýšení sociálních dávek, zdanění válečných prospěchářů a zvýšení platů.

Do služby se dostavila jen třetina řidičů MHD. Bruselský dopravní podnik (STIB) doporučil ve středu vyhnout se hromadné dopravě v Bruselu. Většina vlaků nejezdila, odjezdy vlaků byly rušeny zejména v ranních hodinách. V důsledku toho se také zvýšily dopravní zácpy v celé zemi.

Mezinárodní letiště Brusel Zaventem zrušilo více než 55 procent letů, což bylo zhruba 200 letů. Nejméně 60 procent letů má prý zpoždění. Několik leteckých společností přepravovalo cestující na letiště do Kolína nad Rýnem v Německu nebo Maastrichtu nebo Eindhovenu v Nizozemsku.

Protože se do stávky v dopravě zapojily i odbory, zůstalo ve středu mnoho řetězců supermarketů zavřených.

Celostátně byl také pozastaven svoz odpadků, omezena byla také distribuce novin, školy nabízely pouze dozorovou službu a zrušeno bylo vyučování.

Řecko bylo ve středu také zasaženo 24hodinovou generální stávkou, kterou organizovaly odbory soukromého a veřejného sektoru, aby podpořily vyšší mzdy, aby kompenzovaly „dusivou inflaci“. V letošním roce jde již o druhou generální stávku. Zapojené odbory zastupují přibližně 2,5 milionu pracovníků v soukromém a veřejném sektoru.

Postižena byla údajně zejména silniční, železniční a letecká doprava a také trajektová doprava. Mnoho trajektů uvízlo v přístavech. Pracovní výpadky pracovníků autobusů, vlaků a metra způsobily v hlavním městě Aténách chaos. Mezi 8:00 a 14:00 se ke stávce připojili i dispečeři letového provozu.

Inflace dosáhla téměř třídekádového maxima – 12 procent, což je nejvíce v eurozóně.

Největší odborový svaz soukromého sektoru GSEE vyzývá vládu, aby přijala okamžitá opatření k řešení této inflace, protože zejména vysoké ceny energií a potravin pohlcují příjmy lidí. Dále žádali zvýšení minimální mzdy a obnovení kolektivního pracovního práva.

Během generální stávky vypukly v centru Atén také nepokoje, které zorganizovali anarchisté:

Na náměstí Syntagma před parlamentem zorganizovala skupina maskovaných anarchistů provokaci a začala na policisty házet kameny a Molotovovy koktejly. Bezpečnostní síly odpověděly slzným plynem a gumovými projektily.

Demonstranti okamžitě opustili náměstí, kvůli slznému plynu se nedalo dýchat.

Anarchisté poté začali bouchat kladivy do obrubníků a mramorových desek, házet klacky na policisty a zapalovat popelnice.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 12 Průměrně: 4.7]

3 thoughts on “Generální stávky v Belgii a Řecku doprovázené protivládními demonstracemi (video)

  1. Kým nerozoberú vlastnoručne celú vládu a nevykopnú tých WEF vlastizradcov, NIČ reálne nedosiahnu !!! Oni vládne kreatúry bez svedomia a morálky ich majú na háku a nič si nerobia z stávok, demonštrácii a pod. Na nich platí len jedno, vziať ich útokom ! Kedy to ľuďom už konečne dôjde?

  2. Jediní skutoční grécki vlastenci v tomto storočí boli členovia strany Zlatý úsvit, ktorú zlikvidovala a väčšinu členov poslala do basy krutá probruselská a bankárom odaná diktatúra vládnuca v podstate už od zavedenia eura. Aj vláda plukovníkov bola oproti nej slabý odvar. Anarchistov v žiadnom prípade za vlastencov považovať nemožno, režim ich tak ako v Nemecku necháva na pokoji, aj keď páchajú zločiny.

  3. Pozadovat po vlade zastaveni inflace je stejne jako pozadovat po pruvodcim aby zmenil cil cesty vlaku.

    Zapadni vlady nemajji zadne pravomoci ohledne financi. (s jednou vyjimkou, smeji podepisovat pujcky, ktere jim doporuci banky 🙂 )
    Sejne jako pruvodci nema zadne pravomoci ohledne rizeni vlaku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout