Drsná čínská covidová politika začíná mít dopad na průmysl, zasáhla i největší světovou továrnu na iPhone

Drsná čínská covidová politika začíná mít dopad na průmysl, zasáhla i největší světovou továrnu na iPhone

Jak již víte, tak Čína se letos – na rozdíl od zbytku světa, který začal uvolňovat – pustila do zavádění těch nejtvrdších covidových pravidel. O konkrétních případech jste si mohli přečíst například zde, zde nebo zde.

„Politika nulového Covidu“, kterou Peking nadále uplatňuje, způsobuje obrovské narušení ekonomického života. Nyní se to týká i největší továrny na iPhone na světě. Jak dlouho to budou společnosti snášet?

Středočínskému městu Zhengzhou se přezdívá „iPhone City“, protože je domovem největší světové továrny na výrobu těchto smartphonů. Zařízení provozované společností Foxconn ve městě vyrábí čtyři z pěti nejnovějších zařízení Apple – a nyní čelí úplnému Covid lockdownu, který má trvat nejméně do 9. listopadu.

Lidé i vozidla mají zakázán vstup do ulic v oblasti, kde se nachází i továrna – a to s výjimkou lékařských nebo jiných závažných důvodů. Hrozí, že tento zákaz přeruší tok další pracovní síly a komponent potřebných k navýšení výroby v období před prázdninami.

Jen minulý měsíc Foxconn uzavřel továrnu, která zaměstnává 200 000 lidí, kvůli propuknutí infekcí v okolí továrny. Společnost zavedla systém „uzavřené smyčky“, v jehož rámci musí pracovníci zůstat na místě a nemají žádný kontakt s vnějším světem, včetně rodinných příslušníků. „Zaměstnanci Foxconnu v Zhengzhou mohou procházet pouze po určitých trasách v rámci areálu a mnoho vchodů je fakticky uzavřeno,“ uvedl SCMP ve zprávě.

Objevují se také zprávy o útěcích dělníků z továrny. The Washington Post vyzpovídal pracovníka jménem „Zhuo“,  který byl mezi stovkami těch, kdo unikli, protože to již nemohli v továrně vydržet:

V pátek se Zhuo rozhodl utéct. Přelezl dvoumetrovou zeď, proklouzl pod plotem dírou, kterou vykopali dělníci, kteří uprchli už před ním a uběhl téměř 20 km, než ho zastavil kolemjdoucí. „Ten večer nás bylo asi 200 lidí. Bylo to jako film o útěku z vězení,“ řekl Zhuo telefonicky z karanténního hotelu poblíž jeho domova v provincii Che-nan. Z bezpečnostních důvodů Zhuo neuvedl své celé jméno.

Při takto tvrdých opatřeních Peking zároveň zajišťuje, že stále více zahraničních společností stupňuje své plány na odchod. Od Trumpovy administrativy hraje roli v úvahách firem o volbě lokality také tlak americké vlády na přesun výroby z Číny.

Díky neustálým lockdownům se ještě více zvyšuje tlak na odchod zahraničních firem ze země. Koneckonců, jde také o dodavatelské řetězce, které v důsledku těchto restriktivních opatření trpí.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 8 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout