BIS, matka všech bank, testuje mBridge: úspěšný pilotní program přeshraniční platformy digitální měny

BIS, matka všech bank, testuje mBridge: úspěšný pilotní program přeshraniční platformy digitální měny

Jedna důležitá okolnost, která se týká digitální měny centrální banky (CBDC) nebývá téměř vůbec zmíněna a to přesto, že jde o velmi důležitý aspekt CBDC.

Téměř se nezmiňuje, že CBDC, což je de facto jakýsi bodový systém, má být globální a postupem času se centralizuje na jednom místě. Nejprve půjde pravděpodobně o centrály v daných zemích (v případě eurozóny v ECB) a teprve v další fázi dojde k dalšímu sjednocování. Jak bude takové sjednocování digitální měny vypadat v multipolárním světě, lze jen stěží odhadnout, nicméně ani zde by to neměl být problém.

CBDC by tedy platila všude v totožné formě a lze očekávat, že postupně nebude digitální dolar, jüan, euro, rubl a další měny, ale CBDC bude pod nějakým univerzálním názvem s působností v nadnárodním měřítku. Ostatně, to, jak lze v poměrně krátkém čase zrušit národní měny, nám nejlépe ukazuje EU se svým eurem. Zde by to navíc bylo mnohem jednodušší, neboť časem nebude existovat žádná fyzická měna.

Povšimněte si také, že přeshraniční CBDC počítá i s „uhlíkovými forwardy“ a součástí realizace tohoto programu je i Globální centrum OSN pro změnu klimatu. To opět potvrzuje snahu o napojení programovatelné měny na uhlíkové sociální kredity (měření uhlíkové stopy).

Pokud se však nepodaří zrušit hotovost, nebude možné plně využívat digitální měnu jako nástroj ovládání mas.

Banka pro mezinárodní platby (BIS) a čtyři centrální banky dokončily úspěšný pilotní projekt komerčních bank využívajících digitální měny centrálních bank (CBDC) pro přeshraniční transakce v reálné hodnotě v rámci projektu mBridge.

Centrum BIS Innovation Hub Hong Kong Center spolupracuje s Hongkongským měnovým úřadem, Thajskou bankou, Institutem digitální měny People’s Bank of China a Centrální bankou Spojených arabských emirátů. Podle nové zprávy využilo 20 bank ve všech čtyřech zemích platformu mBridge k dokončení 164 platebních a devizových transakcí v celkové výši přes 22 milionů USD za šest týdnů, zpracovaných přímo prostřednictvím platformy.

Projekt mBridge předpokládá efektivní, nákladově efektivní, právně vyhovující a škálovatelné řešení pro přeshraniční platby, jehož jádrem je CBDC. Experiment byl navržen tak, aby fungoval napříč různými jurisdikcemi a měnami, aby prozkoumal možnosti technologie distribuované účetní knihy a aplikace CBDC v přeshraničních platbách mezi komerčními bankami.

Projekt je součástí pokračujících snah experimentovat s novými technologiemi, které umožní rychlejší, levnější a bezpečnější přeshraniční platby a vypořádání – což je priorita, kterou stanovila skupina G20. Mnoho zemí, především rozvíjejících se a rozvojových zemí, ztrácí přístup k mezinárodní síti korespondenčních bank, takže mnoho domácností a podniků nemá odpovídající nebo cenově dostupný přístup ke globálnímu finančnímu systému pro platby.

Tím, že umožňuje okamžitou výměnu více CBDC přes jedinou síť, si projekt mBridge klade za cíl odstranit dlouhodobou neefektivitu v přeshraničních platbách a podporovat větší finanční začlenění a inovace v mezinárodních platbách.

„Finanční vyloučení není jen problém pro jednotlivce, ovlivňuje také ekonomiky,“ říká Cecilia Skingsley, vedoucí BIS Innovation Hub. „Tento projekt je důležitým krokem k vývoji platformy, která má potenciál podporovat inkluzivnější a efektivnější platební systémy, které slouží jak těm, kdo provádějí a přijímají platby v různých měnách a jurisdikcích, tak mají velký prospěch z fungování globálního finančního systému.“

BIS bude pokračovat v práci na tomto a podobných projektech, aby prověřila uživatelské požadavky, technické specifikace a rámec řízení vyžadovaný pro interoperabilní CBDC. Projektový tým mBridge bude pokračovat ve výstavbě a testování technologie, aby mohl vyvinout produkt s dostatečnými funkcemi pro použití u prvních uživatelů v nadcházejícím roce a následně systém připravený na výrobu.

Výsledky pilotního projektu budou prezentovány na Hong Kong Fintech Week, který se koná od 31. října do 4. listopadu, spolu s dalšími dvěma projekty Hong Kong Center:

  • Projekt  Aurum, který byl realizován společně s Hongkongským měnovým úřadem a Výzkumným ústavem aplikované vědy a technologie, vyvinul prototyp mezibankovního systému pro velkoobchodní zákazníky a systém elektronické peněženky pro maloobchodní zákazníky. Systém uvádí do života dva různé typy maloobchodních tokenů: střední CBDC a stablecoiny kryté CBDC. Poslední jmenovaný je v dosavadní studii CBDC unikátní, protože stablecoin je krytý CBDC z mezibankovního velkoobchodního systému. Zdrojový kód bude zpřístupněn na platformě BIS open-tech, díky čemuž bude přístupný centrálním bankám zkoumajícím nejlepší možnou architekturu maloobchodního CBDC.
  • Projekt  Genesis 2.0  demonstruje technickou proveditelnost tokenizovaných zelených dluhopisů spojených s takzvanými uhlíkovými forwardy. Ty jsou digitálně sledovány a automaticky dodávány investorům, jak je vysvětleno ve  zprávěGenesis 2.0 je výsledkem spolupráce mezi hongkongským centrem BIS Innovation Hub, Hongkongským měnovým úřadem, Globálním inovačním centrem OSN pro změnu klimatu a partnery ze soukromého sektoru.
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 5]

2 thoughts on “BIS, matka všech bank, testuje mBridge: úspěšný pilotní program přeshraniční platformy digitální měny

  1. “chyba lávky” nejedná se o žádnou matku bank, ale o zcela privátní banku která nemá veřejně obchodovatelné akcie ( akcie drží několik privátních zámožných rodin). Banka měla být v minulosti zrušena, ale ustála svoji existenci a dnes se pasuje do role řízení centrálních bank, což samo o sobě z hlediska držitelů akcií není rozhodně správné. Takže asi nic pěkného a pro lidi potřebného nelze v žádném případě očekávat, spíše naopak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout