Amsterdam: Soud povolil squatterům, aby okupovali dům ruského podnikatele

Amsterdam: Soud povolil squatterům, aby okupovali dům ruského podnikatele

Ve většině západoevropských zemí se již před časem stal squatting legálním. V minulosti jste si zde mohli přečíst o mnoha případech obsazených domů – nejčastěji v Itálii, Francii a Španělsku. Muslimští invazisté nebo cikáni obsadí byt či dům, který aktuálně majitel neužívá (například po zemřelém člověku, po němž nemovitost zdědili příbuzní, kteří tam však nežijí) či dokonce jen v době několikadenní nepřítomnosti majitele.

Hodně často se to stává důchodcům, kteří po týdenním či delším pobytu v nemocnici zjistí, že jejich dům je obsazen. Zákony jsou v těchto zemích nastaveny tak, že pokud se do 48 hodin proti přítomnosti vetřelců v domě či bytě majitel neohradí, tak pak je nelze jen tak vyhnat.

V případě Rusů na sankčních seznamech je to pak ještě jednodušší, neboť zde je možné využít i zákonů, které povolují obsadit dlouhodobě neobývaný objekt. Jde-li o miliardáře pod sankcemi, pak je toto využívání samozřejmě znemožněno i dalšími okolnostmi.

Případné výdělky z pronájmu by byly zmrazeny a sám miliardář (respektive jeho rodina) má zákaz vstupu na území EU.

Skupina samozvaných „aktivistů“ si opět dělá jméno. Tentokrát byl obsazen dům ruského miliardáře v Amsterdamu. Díky rozhodnutí soudu z něj také nemusí odejít.

Rozhodl o tom soud v Amsterdamu 16. listopadu. Za vlasy přitažené odůvodnění je, že neexistuje žádný legitimní důvod nechat budovu prázdnou.

Squatteři obývají dům už asi dva týdny. Verdikt padl v důsledku žaloby společnosti ruského podnikatele Arkadije Vološe.

Vološ, který založil ruský vyhledávač Yandex, je na sankčním seznamu Evropské unie (EU), který byl zaveden kvůli vojenské eskalaci na Ukrajině. V důsledku toho byly půjčky a aktiva jeho společnosti v EU zmrazeny.

Squatteři tvrdí, že Vološ chtěl budovu pronajmout, aby měl zisk. Je v procesu rekonstrukce budovy. Podle soudce není bezprostřední důvod k nařízení evakuace budovy. Není žádný legitimní důvod nechat budovu prázdnou.

Renovace je skutečně legitimní důvod. Ta ale není povolena kvůli sankcím EU, protože renovace by podle rozsudku vedla k „výraznému zvýšení hodnoty a tím i ke zvýšení majetku“.

Renovace zadaná někým ze sankčního seznamu EU je navíc přípustná pouze v případě, že ministerstvo financí udělilo výjimku, která podle soudce „nebyla prokázána“.

Soudce proto rozhodl, že „nárok na vystěhování squatterů byl zamítnut, protože nyní hrozí neospravedlnitelné uvolnění místa“.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 4.8]

3 thoughts on “Amsterdam: Soud povolil squatterům, aby okupovali dům ruského podnikatele

  1. Samozrejme, keby squatteri kdekoľvek vo „vyspelej“ Európe žiadali o prevzatie neobývaného domu saudskoarabského imáma, súd by im určite nevyhovel… Fanatický rusofóbny fašizmus dosahuje čím ďalej tým obludnejšie rozmery a už ani najexplicitnejšie výzvy k zabíjaniu Rusov, zničenia Ruska jadrovými zbraňami, rozdelenia tejto krajiny podľa plánov Hitlera, zvrhnutie ruských spojencov v Sýrii či Iráne nikto netrestá /viď Sorosom platený extrémista a provokatér Jan Ziegler – mimochodom, keď podľa neho dáva EÚ slobodu slova každému, a v Rusku údajne neexistuje, prečo by nemohol ktokoľvek v ČR a SR žiadať jeho smrť?/

  2. to je taký problém najať pár nabúchanejších Rusov a dom vyčistiť? v bezprávnom zdrogovanom „štáte“ sa dá spravodlivosť vymôcť len bez súdu, bohužiaľ…

  3. Jednou se to obrátí proti nim samotným. Bezdomáčů bude přibývat a tak se nikdo nebude ptát nějakého soudce, politika, máš prázdný dům tak šup do něj. Ani nevíte, co činíte pitomečci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout