Bohatí Rusové posilují srbskou ekonomiku, avšak ceny nemovitostí rychle rostou

Bohatí Rusové posilují srbskou ekonomiku, avšak ceny nemovitostí rychle rostou

Oznámení Vladimira Putina o vojenské mobilizaci 21. září zvýšilo cenu letenek z Ruska. Cena letenky z Moskvy do srbského hlavního města Bělehradu vzrostla z 310 eur (zpáteční) na neuvěřitelných 8 993 eur – a to pouze pro jeden směr! Několik leteckých společností létajících na trase Moskva – Bělehrad si nemilosrdně plní kapsy na zoufalství svých zákazníků. Jejich zisky vzrostly téměř 30krát.

Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou od 24. února tohoto roku a Putinova výzva k vojenské mobilizaci 300 000 vojáků ruské obyvatelstvo vyděsily. Tisíce vyděšených vojenských záložníků se rozhodly opustit svou zemi co nejdříve. Mnozí z nich odcházejí do Evropy. Kvůli sankcím EU však není možné cestovat vlakem ani autem. Jediné, co zbývá, je letecká doprava.

Letenka z Moskvy do Bělehradu stojí téměř 9 000 eur:

Drtivá většina Rusů se rozhodla pro život zachraňující let do Bělehradu. Z dobrého důvodu, zejména proto, že mezi Srbskem a Ruskem existuje dohoda o bezvízovém styku pro občanyDobré historické vazby, válečná spojenectví a bratrské vazby mezi ruskou  a srbskou pravoslavnou církví, které existují po dvě století, stejně jako podobný jazyk, činí ze Srbska atraktivní útočiště pro Rusy.

Mnozí z nich se museli rychle rozhodnout, a tak se rozhodli letět do Bělehradu. Taxikáři z bělehradského letiště řekli, že čtyřčlenné rodiny jim řekly, že musí zaplatit neuvěřitelných 32 000 eur za jednosměrné letenky!

Od začátku vojenské operace dorazilo do Srbska 120 000 ruských občanů a 16 000 Ukrajinců. Příliv způsobil chaos při hledání bydlení a práce.

Srbské migrační úřady však říkají, že předpokládají, že pouze 2 procenta uprchlíků se zaregistrovala v migračních centrech.

Zbytek nově příchozích se prý skládá hlavně z bohatších občanů, kteří vlastní solidní společnosti v Rusku a na Ukrajině. Nyní se zakládají nové společnosti v Srbsku ve velkém: každý den vzniká  přibližně 20 start-upů. K dnešnímu dni bylo v důsledku rusko-ukrajinského konfliktu v Srbsku založeno asi 6 000 start-upů.

Srbský korespondent Milan Tirotić fotografoval ruské nováčky během místní inspekce na letišti v Bělehradě:

Většina podnikatelů (90 procent), kteří přemístili svou ekonomickou činnost do Bělehradu, pochází z odvětví IT (informační technologie). Mnoho z nich také pochází z EU, protože sebevražedné sankce narušily jejich obchodní aktivity s Ruskem. Tento velký počet nových podnikatelů má také významný dopad na místní podniky ve stejném odvětví.

Kromě toho, že to má často dopad na nízké příjmy, musí nyní nejen tyto podniky, ale i běžní občané Srbska, akceptovat obrovské ceny za nákup a pronájem bytů a obchodních prostor.

Až do tohoto přílivu ruských občanů byly ceny bydlení a pronájmu bytů a komerčních nemovitostí již vysoké, ale explodovaly s příchodem migrantů z Ruska a Ukrajiny, takže dnes vzrostly až o 400 procent. Byt v Bělehradu o rozloze 60 metrů čtverečních stál do února 2022 mezi 400 a 500 eury. Dnes se byt pod 1 400 eur sotva najde.

Většina Rusů hledá třípokojové  a větší byty v centru města a často akceptují nájemné přes 2 000 eur bez velkého přemýšlení. V Bělehradu je také obrovská poptávka po luxusních domech v nóbl čtvrtích. Nájemné za tyto nemovitosti se pohybuje od 3 000 do 4 000 eur, podle bělehradské agentury „BS“, která se zabývá prodejem a pronájmem bytů.

K velkému překvapení Bělehradu nejsou ruští a ukrajinští nováčci vůči sobě nepřátelští. Naopak, zdá se, že se navzájem stýkají a udržují dobré přátelské a obchodní vztahy. Nikdo by si nepomyslel, že na jihovýchodní Ukrajině probíhají krvavé boje, kde jsou každý den na obou stranách zabity stovky vojáků a občanů.

Mnoho Srbů je ohromeno, že údajně „rozhněvaní“ nepřátelé spojují své síly a obchodují společně.

Vzhledem k tomu, že průměrná mzda v Srbsku je něco málo přes 400 eur v soukromém sektoru a až 600 eur ve veřejném sektoru, je pro běžné občany stále obtížnější porozumět migrantům a nově příchozím.

Ačkoli někteří údajně pocházejí z válkou zničených oblastí, mnozí jsou velmi bohatí. A nyní žijí v Srbsku často mnohem pohodlněji a bezstarostněji než většina Srbů.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 10 Průměrně: 4.9]

2 thoughts on “Bohatí Rusové posilují srbskou ekonomiku, avšak ceny nemovitostí rychle rostou

  1. Srbský národ by si zaslúžil lepších vodcov , oddaných národu a štátu než liberálny probruselský zradca Vučič /posadnutý okrem vstupu do EÚ aj myšlienkou „dohody“ s Kosovom a USA/ jemu podriadená prihriata premiérka Brnabičová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout