Bílý dům vyjádřil nespokojenost nad vlivem Švédských demokratů na švédskou vládu

Bílý dům vyjádřil nespokojenost nad vlivem Švédských demokratů na švédskou vládu

Zatímco nyní se všude probírají zejména italské volby, tak ve Švédsku vzniká nová – tentokrát pravicová – vláda. Největší ze stran na pravici – Švédští demokraté – se ovšem na vládě podílet nesmí, měli by tak fungovat jen jako opora menšinové vlády. Švédští demokraté, kteří se stali druhou nejsilnější švédskou stranou za sociálními demokraty – a to i přes mnohé prokázané manipulace – se na pravém spektru musí spokojit s posty ve vedení některých výborů nebo jedním postem místopředsedy parlamentu.

Připomínám, že již záhy po volbách vyšlo najevo, že SD nemůže být součástí vlády již na základě rozhodnutí, které padlo v Bruselu. Druhá největší pravicová strana – Liberálové – totiž patří do europarlamentní frakce Renew Europe, která podobné koalice zapovídá. Již před volbami tak museli ve své frakci Liberálové slíbit, že se SD nebude podílet na vládě.

Jen na okraj připomínám, že v téže frakci jako švédští Liberálové je i naše ANO, což jasně deklaruje, že by frakce nikdy nedovolila ANO vládní koalici s SPD, která je dokonce  – z pohledu EU – v horší frakci než Švédští demokraté. Ti jsou ve frakci ECR, což je frakce reformistů a konzervativců, zatímco SPD je v z pohledu EU nejhorší frakci ID.

Švédští demokraté se tedy nebudou podílet na vládě, ale budou oporou vlády, s čímž nakonec  – zřejmě se skřípěním zubů – musel Brusel i z důvodu velmi dobrého volebního výsledku souhlasit. Co je ovšem vrcholem, je fakt, že se proti tomu, že by měla mít SD jakýkoli vliv na švédskou vládu, nyní vymezil i Washington.

Víc než cokoli jiného to potvrzuje, že vliv USA na evropskou politiku je nesmírně velký. Některým vládám zřejmě diktuje prostřednictvím Berlína, jiným napřímo.

Nejmenované zdroje v odcházející švédské vládě tvrdí, že Bílý dům vyjadřuje znepokojení nad vlivem Švédských demokratů na příští vládu. Znepokojení z Washingtonu přichází týden poté, co Ann Linde (S) vykreslila SD jako proruskou během své poslední cesty na Valné shromáždění OSN jako ministryně zahraničí.

Během volební kampaně vynaložili sociální demokraté velké úsilí na to, aby vykreslili Švédské demokraty jako „bezpečnostní a zahraničněpolitické hrozby“, aniž by předložili jakékoli důkazy. Ministryně zahraničí Ann Linde (S) také šířila tuto fámu na Valném shromáždění OSN a tím podkopala budoucí vládu i na mezinárodní úrovni.

Ministryně zahraničí mimo jiné tvrdila, že vazby mezi Ruskem a Švédskými demokraty jsou podle ní „na mnoha místech dobře známé“. Nyní kancelář amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena údajně vyjádřila znepokojení nad vlivem Švédských demokratů ve švédské politice, zejména pokud jde o aspekty bezpečnostní politiky.

„Není to slušná strana, jak to vidí oni, a řekl bych, že by to mohlo být pro nastupující vládu hluboce problematické. Američané s námi nebudou nic sdílet, pokud existuje obava, že Rusko získává informace prostřednictvím SD,“ řekl anonymní vládní zdroj.

SD byla v mezinárodních levicových médiích popsána jako krajně pravicová nacionalistická strana (přesně tak definoval SD i náš propagandistický Seznam), která je nyní problémem pro budoucí spolupráci se Spojenými státy.

„Také podpora Le Penové údajně dále posiluje špatnou image SD, která se nyní buduje ve vnějším světě. Jsme umístěni ve stejných odděleních jako Itálie, Maďarsko a Polsko,“ uvedl zdroj.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 5]

4 thoughts on “Bílý dům vyjádřil nespokojenost nad vlivem Švédských demokratů na švédskou vládu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout