Americké helikoptéry kroužily nad Nord streamem celé týdny – AKTUALIZACE: přítomnost švédského námořnictva v místě

Americké helikoptéry kroužily nad Nord streamem celé týdny – AKTUALIZACE: přítomnost švédského námořnictva v místě

Shrneme-li si některé dosavadní všeobecně známé informace, pak je celkem jasné, že přinejmenším Dánové, Němci a Švédové by měli vědět, kdo za teroristickým útokem stojí. Jde totiž o jednu z nejsledovanějších podmořských oblastí v Evropě.

Podmořský prostor je stále natáčen, oblast je sledována natolik pečlivě, že nepozorovaně se sem nemůže dostat ani pramice. Kamery pod vodou by pak zřejmě zachytily i ponorku nebo potápěče. Pak se lze jen ptát, v čím zájmu je krýt pachatele útoků.

Stále více znepokojivých detailů vychází najevo v souvislosti s explozemi plynovodu Nord stream v Baltském moři také z různých informačních kanálů.

Arabský zpravodajský kanál Al Mayadeen oznámil, že týdny před útokem kroužily americké vrtulníky nad mořskou oblastí, kde došlo k fatálním explozím 26. září.

To lze rekonstruovat pomocí letových dat z online služby „Flightradar24“. Podle těchto dat na začátku září, necelý měsíc před útokem, kroužil vrtulník amerického námořnictva Sikorsky MH-60R „Seahawk“ několik hodin – a to několik dnů po sobě – zejména 1., 2. a 3. září  nad oblastí poškozených plynovodů nedaleko ostrova Bornholm.

Podle portálu pro sledování letadel americký vrtulník letěl několikrát z Gdaňsku do oblasti, kde byly plynovody Nord stream.

Ve dnech 10. a 19. září americké vrtulníky také přeletěly nad Nord stream 1 a v noci mezi 22. a 25. zářím několik vrtulníků zůstalo několik hodin nad místem pozdějších výbuchů. Vrtulníky, které byly ve vzduchu v noci z 22. na 23. a z 25. na 26. září, zanechaly obzvláště matoucí letové stopy.

V poslední noci víceúčelový vrtulník MH-60R „Strike Hawk“ kroužil devět hodin nad mořskou oblastí asi 250 kilometrů od Bornholmu, od 17:30 do 2:30 středoevropského času. Mimo jiné může „Strike Hawk“ bojovat s podvodními cíli.

Na plynovodech Nord stream  1 a 2 nebudou probíhat žádné opravy. Takové úkoly by musely být zadány a zaplaceny Ruskem, protože Rusko vlastní plynovody. A EU by musela zrušit své sankce proti Rusku, aby bylo možno tuto práci vykonat. To nelze v dohledné budoucnosti očekávat.

Poslední šance pro případnou opravu je v říjnu, protože trubky jsou v současné době plné slané vody. Bez okamžitého zásahu tato slaná voda koroduje trubky, které jsou chráněny proti účinkům pouze zvenčí, ale ne zevnitř. Tyto informace jsou také k dispozici federální vládě, která, jak se zdá, odepsala celý projekt Nord stream.

Se zánikem Nord streamu ztratila německá ekonomika miliardovou hodnotu.

Německý deník Bild shrnul západní dilema v citaci údajného „experta na Rusko“ takto: „Otázka není technické, ale politické a právní povahy. Řada sankcí proti ruským dodávkám plynu by musela být kvůli opravám zrušena. Lodě, které mohou provádět stavební práce, musí získat povolení k těmto pracím. Gazprom musí být schopen za opravy zaplatit. Musí být rovněž k dispozici nezbytná technologická řešení.“

Tyto problémy nebudou nikdy vyřešeny včas – tedy ne za několik týdnů.

Dosud unikla více než polovina zemního plynu v potrubí. Je logické, že zbytek unikne také. A pak bude Nord stream historií.

Zajímavé informace přichází i ze Švédska.

Švédské ozbrojené síly potvrzují, že švédské námořnictvo hlídkovalo v oblasti, kde došlo k sabotáži plynovodů Nord stream 1 a 2 ve dnech před odhalením úniků. Co tam dělali a proč, však neuvádí, s odvoláním na zvýšené utajení.

Lodě námořnictva vypluly z Karlskrony ve čtvrtek těsně před polednem. Sotva o dvě hodiny později byly v oblasti, kde švédské a dánské měřicí stanice následující pondělí zaznamenaly silné podvodní výbuchy. To lze odvodit z údajů z komerční služby Marine Traffic, která sleduje lodní dopravu na moři.

Prostřednictvím signálů z takzvaných vysílačů AIS lze sledovat lodě na moři, což se provádí za účelem zvýšení bezpečnosti provozu. AIS je zkratka pro automatický identifikační systém a vysílač označuje identitu, polohu, kurz a rychlost lodí. Díky tomu lze pohyby lodí sledovat v reálném čase.

Jakmile se loď ocitla v oblasti, ve 13:00, signály z lodí švédského námořnictva, které jsou na AIS hlášeny jako „švédská válečná loď“, přestaly. Podle DN byl vysílač AIS pravděpodobně vypnut, aby se skryly pohyby lodi. Zůstával vypnutý po dobu celých 22 hodin. Během tohoto období nejsou k dispozici žádné údaje o vzorcích pohybu lodi.

V 11:03 následujícího dne byl signál znovu zachycen. Nyní mírně západně od místa, kde byly později nalezeny tři úniky plynu. Loď plula směrem na Simrishamn, kam dorazila ve 13:42. Po krátké zastávce se loď vrací do bezprostřední blízkosti kvůli nadcházejícímu úniku. V 18:10 vysílač AIS opět zastavil odesílání dat. Vysílač byl tentokrát vypnutý asi na pět hodin.

Když se údaje o poloze obnovily, bylo 23:56 a loď se nacházela jihovýchodně od Bornholmu, v oblasti, kde byla později zaznamenána druhá podvodní exploze. Loď pak objížděla Bornholm na  západní straně a pak se vracela do první oblasti zájmu. Jakmile byla na místě, v sobotu ve 12:13, vysílač AIS se opět vypnul.

O dva dny později švédská národní seismická síť registrovala dvě silné exploze, po kterých došlo ke čtyřem velkým únikům plynu.

Tiskový mluvčí námořnictva, Jimmie Adamsson, potvrzuje, že lodě obranné složky byly v této době v oblasti, ale nechce odpovědět proč, s odvoláním na „přísné utajení“.

„Naše operace na moři podléhají zvláštní důvěrnosti kvůli různým událostem a vnější situaci. Takže vám toho moc neřekneme o tom, co děláme,“ říká Jimmie Adamsson.

První exploze byla zaznamenána v 02:03 v noci na pondělí a druhá v 19:04 v pondělí večer, uvedla SVT. Únik plynu byl objeven v pondělí ve 13:52 a 20:41 poté, co si lodě všimly bublin na hladině a následně upozornily námořní správu.

Ministr obrany v přechodné vládě Peter Hultqvist (S) uvádí, že „úpravy připravenosti“ jsou nyní prováděny v ozbrojených silách kvůli tomu, co se stalo, což potvrzuje Jimmie Adamsson.

„Neustále přizpůsobujeme naši připravenost tomu, co se děje v Baltském moři. Nekomentuji přesně to, co děláme v tomto případě, ale neustále sledujeme, co se děje v našich teritoriálních vodách,“ řekl Jimmie Adamsson SVT.

Podle DN dánská a německá námořní plavidla také údajně manévrovala východně od Bornholmu během tohoto období. Neexistují žádné zaznamenané údaje z lodí švédského námořnictva v dotyčných oblastech v době výbuchů.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 30 Průměrně: 4.9]

2 thoughts on “Americké helikoptéry kroužily nad Nord streamem celé týdny – AKTUALIZACE: přítomnost švédského námořnictva v místě

  1. Ved je to nad slnko jasne, že kto na tom najviac zarobí. Rusi si sami nodstrelia plynovod ked ho tak horko tazko postavily myslim Nordstream 2. Krvave nenazrane americke ruky sa uz mädia, kolko zarobia,

  2. Útok na Nord Stream I, II byl proveden v noci z 25.-26.9.2022. Datu 26.9.2022 odpovídá v židovském kalendáři 1.1.5783, tedy NOVÝ ROK a začátek dalšího sedmiletého cyklu lidských událostí !!! Mohou v tom mít prsty Židé (odkudkoliv).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout