Další informace k referendům – ostřelování a domácí tlak na pozorovatele ze zemí EU (video)

Další informace k referendům – ostřelování a domácí tlak na pozorovatele ze zemí EU (video)

Informace k probíhajícímu referendu může nejlépe podat jen ten, kdo je přímo na místě. Země EU neměly od začátku zájem, aby se na východ Ukrajiny vypravili nezávislí pozorovatelé, takže všichni, kdo se do oblasti referend vydali, riskovali nejen práci, ale možná i vězení. A to jen proto, že chtěli na vlastní oči vidět, kde je pravda, tedy jak skutečně referenda probíhají.

Informace dále jsou již dva dny staré, takže dnes, kdy je den po referendu, jsou samozřejmě poněkud neaktuální. Nicméně to není až tak podstatné, předpokládám, že během dneška bude výsledek znám. Důležitý – a především o mnohém vypovídající –   je i fakt, že pozorovatelé ze zemí EU již byli (nebo po návratu domů budou) potrestáni.

Proč asi  přítomnost pozorovatelů ze zemí EU v místě jejich vládám tak vadila?  Vždyť spřece mainstream říká, že se jednalo o „pseudoreferenda,“ tak jak to lépe dokázat, než tam poslat vlastní pozorovatele, kteří by to jen dosvědčili? Nebo je snad důvod úplně jiný??

Nekonečné ostřelování a mrtví civilisté, teror a obrovský tlak na volební pozorovatele ze zemí EU, tak probíhají referenda v republikách Donbasu a na východě Ukrajiny. Volební účast je však všude vysoká.

Začal předposlední den referend (26. září) na východě Ukrajiny – a to pod obrovským tlakem. Nepřátelské akce ukrajinské armády a ukrajinských tajných služeb jsou podle médií s odvoláním na místní úřady v těchto dnech bezprecedentní.

Tisková agentura TASS hlásí pokračující výhrůžky organizátorům referenda a místním úřadům. Ukrajinské síly bombardují hotely, kde pobývají novináři.

25. září se dostal pod palbu penzion Play v Chersonu. Jeden tým RT jen o vlásek unikl smrti a při útoku byl zabit bývalý poslanec Rady Aleksei Žuravko. Přímo se střílelo mimo jiné do volebních místností ve městě Rubeznoje. Podle šéfa DVR Denise Pušilina „byly také dva případy, kdy byli zraněni členové mobilních volebních komisí“.

Navzdory tomu je účast v třídenním referendu o přistoupení Doněcké lidové republiky k Ruské federaci 77,12 procenta, informuje agentura TASS . V referendu odevzdalo svůj hlas více než 1,2 milionu lidí, uvedla agentura.

Účast v Luganské lidové republice je 76,09 procenta. Volební účast v Záporožském regionu byla zatím poněkud nízká. 25. září večer tam byla potvrzena volební účast 51,55 procenta.

Volební účast v regionu Cherson je aktuálně 50 procent. Referenda tak mohou být registrována jako uskutečněná (připomínám, že jde o reportáž z předposledního dne, tedy z 26.9., poslední den referenda – 27.9. samozřejmě přišli další voliči).

U referend jsou ve službě mezinárodní pozorovatelé z EU a USA, Srbska, Brazílie, Jižní Afriky, Venezuely a Egypta. Pozorovatelé potvrzují, že hlasování obecně probíhají bez nesrovnalostí.

Nezávislá novinářka Sonja van den Ende z Nizozemska vyjádřila své dojmy z referenda v Luganské lidové republice v rozhovoru pro TASS .

„Vidím svobodný projev vůle lidí, vše je transparentní. V západních médiích je vše prezentováno tak, že referendum probíhá pod tlakem, že vojáci se samopaly nutí lidi volit, ale tady nic takového nevidím. Všechno je legální.”

Přítomnost zahraničních pozorovatelů však provázejí skandály. Němečtí pozorovatelé jsou podle jejich vlastních slov ve své domovské zemi pod velkým tlakem. Sonja van den Ende také potvrdila, že jeden z německých novinářů, který přijel jako pozorovatel, už přišel o práci.

„Včera přijel německý novinář a už přišel o práci. Bylo mu řečeno, aby se zítra přihlásil na policejní stanici. To je absolutně nemožné.“

Následky hrozí i Stefanu Schallerovi, šéfovi energetické společnosti Energie Waldeck-Frankenberg. Podle německých médií má být uvolněn z funkce generálního ředitele, protože se dobrovolně přihlásil jako pozorovatel.

Italský právník Marco Pata nevyloučil sankce vůči pozorovatelům z Itálie kvůli jejich přítomnosti na referendu.

Sonja van den Ende se také bojí stíhání ve své domovské zemi. Na referendum proto přijela jako pozorovatelka i se svou dcerou a do Nizozemska se prozatím neplánuje vrátit.

Aktualizace: Výsledky referenda: V Doněcké a Luhanské lidové republice hlasovalo pro připojení k Rusku  něco málo přes 99 a 98 procent občanů a v Záporoží a Chersonu skončily plebiscity s 93 a 87 procenty hlasů pro příslušnosti k Ruské federaci.

A zde ještě poněkud aktuálnější záběry ze včerejšího dne, tedy z posledního dne referenda:

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 16 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Další informace k referendům – ostřelování a domácí tlak na pozorovatele ze zemí EU (video)

  1. Korporátne médiá sa už ani nesnažia predstierať objektivitu a drzo klamú o všeličom, aj o neexistujúcom úteku miliónov Rusov pred „tyranom“ Putinom do cudziny. Také veci, ako napríklad masakrovanie šíitov saudskoarabskými hrdlorezmi v Jemene či kradnutie ropy Erdoganom v Sýrii, im nevadia ani náhodou…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout