Kdo je na ukrajinském vládním „blacklistu“ údajných válečných zločinců?

Kdo je na ukrajinském vládním „blacklistu“ údajných válečných zločinců?

Tentokrát nejde o tzv. „mírotvorce“, o němž jste si již v minulosti mohli přečíst například zde. Jde o seznam osobností, které vyslovily cokoli, čím se na tento seznam „zločinců“ dostali. Najdete zde zejména Američany a Francouze, ale i mnohé další národnosti z celého světa, snad vyjma Afriky.

Tento seznam zveřejnilo „Ukrajinské centrum pro boj proti dezinformacím“ (CCD). Je na něm uvedeno 72 osobností veřejného života, které hovořily o ukrajinském konfliktu a údajně „propagovaly narativy v souladu s ruskou propagandou“. CCD je podřízeno Radě národní bezpečnosti a obrany ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Seznam s fotografiemi je k nahlédnutí zde.

Šéf ukrajinského Centra pro boj proti dezinformacím Andrij Shapovalov, jehož plat prý jde z peněz amerických daňových poplatníků, svolal na 14. července 2022 do Kyjeva kulatý stůl o boji proti dezinformacím. Při té příležitosti označil jednotlivce na blacklistu za „informační teroristy“, kteří by mohli čelit stíhání jako „váleční zločinci “.

Organizace je pověřená americkým Kongresem a sponzorovaná ministerstvem zahraničí USA za účelem podpory mezinárodní vědecké a technické spolupráce. Je známo, že se kulatého stolu zúčastnili představitelé amerického ministerstva zahraničí. Lze tedy předpokládat, že k diskriminaci a perzekuci kritiků ukrajinské a americké politiky dochází za podpory amerických úřadů. 

Na seznamu najdete například bývalého slovenského premiéra Fica, dva dobře známé francouzské politiky – Marine le Pen a Erica Zemmoura, dále je na seznamu ekonom  Jeffrey David Sachs nebo Scott Ritter, bývalý mariňák, nyní publicista, který konflikt hojně komentuje. Je tam několik europoslanců (především francouzských), najdete tam politiky či expolitiky, politology,… apod… Z ČR tam aktuálně nikdo nefiguruje.

A co tak hrozného na seznamu uvedení váleční zločinci provedli? Nejčastěji je uvedeno, že navrhli, aby se s Ruskem vyjednávalo, dále to, že jsou proti dodávkám zbraní na Ukrajinu, v některých případech vadilo, že daná osobnost pronesla, že jde o válku USA proti Rusku na území Ukrajiny. Z důvodů tam dále najdete i to, že  konflikt vyprovokoval Západ nebo to, že Rusko bylo vyprovokováno USA, případně NATO.

Tedy mnohé osobnosti ani nekritizovaly Ukrajinu jako takovou, ale pouze expanzivní politiku NATO, resp. USA, přesto jsou na seznamu. Důvodem je samozřejmě sponzor – tedy americké ministerstvo zahraničí. To je tedy další důkaz absolutní podřízenosti páníčkům z USA nejen ze strany EU, ale také Ukrajiny.

Na seznamu najdete i kritiky protiruských sankcí, kteří vyzývali k jejich ukončení, protože škodí víc Evropě než Rusku.  Dále zde najdete například ty, kteří prohlásili, že ruská armáda je schopnější a silnější než ukrajinská, nebo že USA neměly nikdy Ukrajině dovolit žádat o vstup do NATO. Vadí dokonce i prohlášení, že USA a EU si nepřejí mír na Ukrajině nebo to, že se na území Ukrajiny nachází biolaboratoře (přitom tuto skutečnost potvrdila i Victoria Nulandová).

Vadí však i narážky na západní rusofobii, prohlášení, že Ukrajina nedodržovala Minské dohody (což je ovšem pravda), ale vadí i prohlášení, že Ukrajina utiskuje ruské občany na Donbase nebo myšlenka, že by měla Ukrajina zůstat neutrální zemí.

Jsou tam samozřejmě i mnohá další vyjádření, která nejsou v souladu se stranou a vládou. Nicméně, ať je to jak chce, tak na seznam se – jak sami vidíte – mohou různé světové osobnosti dostat i po mnohdy zcela pravdivém prohlášení. To je důkazem, že pravda se v zemi, která má do demokracie asi stejně daleko jako Saúdská Arábie, nenosí. Ostatně, může si jakákoli vláda, která dělá podobné veřejné seznamy, říkat demokratická?

A poslední větou jsem neměla na mysli pouze vládu ukrajinskou…

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 11 Průměrně: 4.9]

3 thoughts on “Kdo je na ukrajinském vládním „blacklistu“ údajných válečných zločinců?

  1. se divim že tam nejsou zařazeni poslanci s SPD když ti taky proti dodavkam zbrani na Ukrajinu a s Ruskem chtěji vyjednavat zvlašt když si i od Rusu chtěji take nasmlouvat plyn s ropou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout