Druhý rozhovor s britským žoldákem, který byl odsouzený k smrti (video)

Druhý rozhovor s britským žoldákem, který byl odsouzený k smrti (video)

Nedávno jste zde mohli poslechnout první rozhovor s britským žoldákem Aidenem Aslinem, který byl nedávno odsouzen k trestu smrti. Žoldák se s americkým novinářem dohodl i na dalších rozhovorech, které by měly záhy následovat.

Jak je vidět, tak Doněcká lidová republika zachází se  zajatými a odsouzenými válečnými zločinci tak „nelidsky“, že jim je z vězení dovoleno poskytovat telefonické rozhovory bez dozoru a cenzury. A jak potvrdil v minulém rozhovoru sám Aslin, tak má dokonce i přístup na internet.

Mezitím Aslin znovu zavolal Douganovi a poskytl další rozhovor. Aslin chce vyprávět celý svůj příběh, což je důvod, proč jsou plánovány i další telefonické rozhovory. Níže můžete shlédnout druhý rozhovor s Aslinem. Jisté je, že se bude snažit z trestu jakkoli vyvléct, takže pravděpodobně bude postupně stále víc hrát na city.  Neumíte-li anglicky, tak hrubý překlad opět nejdete pod videem…

 

Na začátku rozhovoru vychází najevo, že Aslin je žoldákem v tom pravém slova smyslu, neboť dostával od ukrajinské armády měsíční plat.

Dále hovoří o tom, že od roku 2018, kdy nastoupil k ukrajinské armádě, pobýval na jihovýchodě Donbasu. Dále říká, že k současné jednotce nastoupil až koncem loňského léta, přičemž tři měsíce byl u minometné čety (prakticky celý podzim).

Novináře ovšem zajímalo, zda v době, kdy Aslin působil u minometné čety, se účastnil i nějakých útoků na Donbase, samozřejmě v době před speciální ruskou operací.

Ten odpovídá, že někdy v prosinci došlo k několika potyčkám, při nichž přišel o život větší počet ukrajinských průzkumníků.

Novinář dále říká, že hodně lidí si myslí, že v době, kdy působil v ukrajinské armádě, musel vědět, co je zač nacistický batalion Azov. V odpovědi se zdá, že se Aslin spíš vymlouvá tvrzením, že dřív panovalo většinou příměří a on se vlastně nikdy s Azovem nesetkal, nikdy neměl kontakt s jejich členy. Setkal se s nimi údajně poprvé až po začátku ruské speciální operace, do té doby věděl jen to, co říkala média.

Aslin také opět potvrzuje, že dostává najíst i napít, tedy to, že je s ním zacházeno podle zásad Ženevských konvencí. Má i čisté oblečení, má se kde umýt a má k dispozici i toaletu. Jednoduše vše základní mu je poskytováno.

Novinář se Aslina ptá, co celý den dělá poté, co ráno vstane. On odpovídá, že jí, poslouchá rádio, myje se, mezitím zase spí,…atd. Vstává prý ráno kolem šesté, kdy mají všichni vězni budíček a spát se ve vězení chodí večer kolem desáté. Na cele jsou dva. Hodně prý poslouchají rádio, se spoluvězněm se příliš nehádají, nicméně vzájemně se moc rádi nemají.

Občas se prý pustí do názorových střetů – zejména na téma Azov, Mariupol apod. Jeho spoluvězeň byl členem jednotky „Medvěd SS“. Písmena SS mají stejný význam jako za dob nacismu, tedy skutečně značí nacistickou jednotku. Každopádně spolu příliš nehovoří, neboť Ukrajinec, který je s ním v cele, neumí anglicky, takže pokud spolu hovoří, tak jen lámanou ruštinou, kterou Aslin trošku ovládá. Opět zopakuje, že je anarchista, proto si údajně ani nemůže se spoluvězněm příliš rozumět.

Na závěr debaty na téma „spoluvězeň“ Aslin na jeho adresu zkonstatuje, že je idiot.

Dále novinář Aslinovi sděluje, že jeho první rozhovor doslova prolétl světem.

Potom novinář říká, že mnoho dobrovolníků ze Západu přijde na Ukrajinu, aby náhle zjistili, že ne vše je tak, jak jim doma říkali. Ptá se, co by Aslin těmto lidem vzkázal.

Aslin říká, že hodně dobrovolníků, kteří po mediální propagandě na Ukrajinu přijeli, zažilo hned první týden pobytu raketový útok a rychle se vrátili domů. Říká, že nechápe, co si ti lidé představovali, když se vydali do válečné zóny.

Novinář s ním souhlasí s tím, že podotýká, že za to mohou i západní mainstreamová média, která vykreslují Rusy jako nevyzbrojené hlupáky, které lze lehce umlátit klackem.

Novinář se pak Aslina ptá, co si on myslí o ruské armádě, která je například v USA vykreslována jako zcela neschopná, nekompetentní a boje neschopná.

Aslin mimo jiné vzkazuje, že ten, kdo toto tvrdí, by si měl vzít mapu Ukrajiny a podívat se na to, které oblasti z těch, kde se dosud bojovalo, jsou pod vlivem Ruska a které zůstaly Ukrajině.

Novinář pak připomíná, že Západ neustále válku prodlužuje a posílá na Ukrajinu zbraně, přičemž Biden potvrdil, že zbraně bude posílat i nadále tak dlouho, jak dlouho bude konflikt trvat. Opět se zeptá na Aslinův názor na toto zbytečné prodlužování utrpení.

Aslin říká, že doufal, že vyjde mírová dohoda v Turecku, přičemž připomíná, že Rusko tehdy dalo Ukrajině slušnou nabídku (pozn.: připomínám, že v nabídce bylo ponechání Krymu Rusku, nezávislost DLR a neutralita Ukrajiny). Aslin si myslí, že za prodlužováním války jsou peníze. Podle jeho názoru jsou vojáci na obou stranách nevinní. Viníky jsou ti, kdo válku prodlužují v rámci vlastního finančního profitu.

Dále říká, že si myslí, že se Ukrajina měla hned na začátku vzdát Donbasu a ne táhnout do Mariupolu, o němž tvrdili, že ho jdou bránit. Jak říká Aslin, tak Mariupol je ruský, což nedává smysl. Také si myslí, že ze strany vojenských důstojníků je konflikt prodlužován zejména proto, aby si vysloužili povýšení, které opět znamená i víc peněz.

Dále se novinář ptá, zda Aslin slyšel, že by někdo z důstojníků říkal, že by měli utéct. Aslin říká, že v jeho jednotce se podobné úvahy o dezerci vedly, že on sám to říkal. Jenže údajně nevěděli kudy by měli utíkat (pozn.: připomínám, že byli uzavřeni uvnitř závodu Iljič v Mariupolu), takže zůstali na místě až do doby, než se vzdali. Aslin dále zmiňuje, že dva nebo tři důstojníci tehdy uprchli, celkem desertovalo osm nebo devět vojáků za dobu, co byli v Mariupolu.

Nakonec Aslin říká, že je potřeba říkat lidem na Západě pravdu a zmiňuje, že je třeba pomoci lidem v Doněcku.


Tolik zhruba k rozhovoru. Je jasné, že žoldák hovoří přesně tak, aby unikl trestu smrti. Neustále opakuje, že za dobu jeho pobytu na Donbase nikdy nikoho nezabil, že vlastně nikoho nezabil ani později v Mariupolu a tvrdí, že již „prohlédl.“ Jenže tak by zřejmě hovořil kdokoli, komu by šlo o krk. Nikdo by se nepřiznal k zabíjení nebo třeba k tomu, že jakkoli straní náckům z Azova. Nicméně, pokud žil v oblasti od roku 2018, tak musel mít dostatek zkušeností z armády i informací o tom, co se na Donbase děje. A pokud by byl proti tomu, mohl i s manželkou odjet do rodné Británie. To ovšem neudělal…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 5]

One thought on “Druhý rozhovor s britským žoldákem, který byl odsouzený k smrti (video)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout