Civilisté jako lidské štíty, školy a školky jako bojiště (videa)

Civilisté jako lidské štíty, školy a školky jako bojiště (videa)

Na úvod upozorňuji, že i několik mezinárodně – a zejména na Západě – uznávaných tzv. lidskoprávních a světových organizací se již proti praktikám využívání civilistů coby lidských štítů v konfliktu na Ukrajině vyhradili.

To je zejména upozornění pro případné cenzory, podle nichž jsou všichni Ukrajinci, včetně těch s vytetovanými hákovými kříži, nedotknutelné božstvo.

Upozorňuji, že i Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva nedávno zveřejnil zprávu o situaci v oblasti lidských práv v souvislosti s ruskou speciální operací. V ní si vyšetřovatelé stěžovali, že ukrajinští vojáci vystavili civilisty zbytečnému nebezpečí, protože obsadili dům s pečovatelskou službou na okraji Kyjeva, aniž by jej zcela evakuovali. Načež se budova stala terčem ruských útoků. Zpráva mimo jiné uvádí:

„OHCHR je rovněž znepokojen zprávami, že jsou používány lidské štíty. Což zahrnuje využití přítomnosti nebo pohybu civilního obyvatelstva nebo jednotlivých civilistů k ochraně určitých pozic nebo oblastí před vojenským útokem. Používání lidských štítů je výslovně zakázáno článkem 28 Ženevské úmluvy IV a čl. 51 odst. 7 1. dodatkového protokolu.“

David Crane, bývalý úředník amerického ministerstva obrany a vyšetřovatel mezinárodních válečných zločinů , řekl Associated Press:

„Základem je, že civilisté nesmí být záměrně terčem. Z jakýchkoli důvodů. Ukrajinci tyto lidi umístili do zóny smrti. To nemohou dělat!“

Vzhledem k zaujatosti OSN jednat více v zájmu Západu je samozřejmé, že nejde o ojedinělý případ. Očité zprávy od rusky mluvících vnitřně vysídlených osob tuto skutečnost potvrzují . Sociální média navíc přetékají obrázky a videozáznamy ukrajinských vojáků, kteří obsazují školy, školky atd., zbavují je jejich skutečného účelu a proměňují je v objekty, které svou povahou, umístěním, účelem nebo použitím účinně přispívají k vojenské akci. Podle mezinárodního vojenského práva se přesně specifikuje i to, co jsou vojenské nebo civilní cíle následovně: 

Útoky v ozbrojených konfliktech musí být přísně omezeny na vojenské cíle. Pokud jde o předměty, podle obecně uznávané definice jsou vojenskými cíli pouze takové předměty, které svou povahou, umístěním, účelem nebo použitím účinně přispívají k vojenské akci a jejich úplné nebo částečné zničení, zabavení nebo neutralizace představuje za okolností dané doby jasnou vojenskou výhodu. Kromě toho jsou bojovníci protistrany a civilisté také vojenskými cíli, pokud a tak dlouho, dokud se přímo účastní nepřátelských akcí, protože v důsledku toho ztrácejí ochranu jako civilisté.

Tolik tedy mezinárodní definice, která jasně stanovuje, že civilní cíle, přeměněné na muniční sklad či kasárna již civilními cíli nejsou. Jisté je, že na Ukrajině je takových vojáky obsazených civilních cílů – a to včetně škol a školek – bezpočet. Dál už asi netřeba psát, mnohem víc vypoví videa a obrázky:

Obrázek
obsazená školní tělocvična

školka v Lisičansku, předtím obsazená ukrajinskými vojáky:

další školky a školy na jiných místech následují:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Ničení pšeničného pole:

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 8 Průměrně: 5]

3 thoughts on “Civilisté jako lidské štíty, školy a školky jako bojiště (videa)

  1. Stalin bol na Ukrošov, pobaltské národy aj mnohých iných zradcov a kolaborantov až príliš mäkký. Jedine krymskí Tatári sa dočkali spravodlivého trestu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout