Ostré varování: Zaútočí Erdoganovo Turecko brzy vojensky na Řecko?

Ostré varování: Zaútočí Erdoganovo Turecko brzy vojensky na Řecko?

Turecko již 48 let okupuje Kypr, tedy zemi, s níž je v jednom vojenském paktu a s níž chce být i v jednom paktu hospodářském. Historicky velmi špatné vztahy panují také mezi Tureckem a Řeckem, přičemž čas od času jejich vzájemné potyčky vyústí alespoň do diplomatické války. Turecko již dlouhodobě narušuje vzdušný prostor i výsostné vody Řecka a jistě pamatujete dobu před 2 lety, kdy Turci poslali přes hranice tisíce džihádistů, kteří jsou již dávno rozeseti po celé Evropě.

Vzhledem k tomu, že Řecko údajně militarizuje demilitarizované ostrovy v Egejském moři, turecký prezident hrozí vojenskou akcí. Jednalo by se o první válku mezi dvěma státy NATO. Jak nízko musí Erdoğanovo hodnocení v průzkumech veřejného mínění klesnout, než skutečně zaútočí na sousední zemi?

Prezident Recep Tayyip Erdoğan se nikdy nestyděl za pitoreskní komentáře – ani za následující činy. Zvláště ne, pokud jde o národní bezpečnost Turecka, tedy podle jeho názoru. To se v posledních letech projevilo mimo jiné při vojenských invazích do kurdských regionů v Iráku a Sýrii. Nyní je Řecko také cílem dlouholeté turecké hlavy státu a vlády.

Vzhledem k načasování kombinovaných tureckých vojenských cvičení (EFES-2022) s přibližně 10 000 námořníky, letectvem a armádou, která se nedávno uskutečnila, byla eskalace diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi předvídatelná.

Ankara obviňuje Atény ze zřízení vojenské přítomnosti na ostrovech v Egejském moři nedaleko tureckého pobřeží – v rozporu s mezinárodními smlouvami, které zakazují militarizaci těchto ostrovů. Kromě toho byla provedena vyloďovací cvičení na řeckých ostrovech, což učinilo Řeky ještě ostražitějšími. Mezitím Atény tvrdí, že jsou v dosahu velké turecké vyloďovací flotily a nemohou zůstat nebráněny, což je důvod, proč tam bylo opevnění po celá desetiletí.

„Varuji Řecko, aby se vyhýbalo činům a prohlášením, které povedou k výčitkám svědomí. Přijďte k rozumu,“ řekl Erdoğan ve čtvrtek v televizním projevu k řecké vládě, když sledoval rozsáhlá turecká vojenská cvičení poblíž Izmiru na západním pobřeží země. „Turecko se nevzdá svých práv v Egejském moři a bude uplatňovat svá práva, která jsou stanovena mezinárodními dohodami, pokud jde o vyzbrojování ostrovů.“

„Vyzýváme Řecko, aby přestalo vyzbrojovat ostrovy, které mají nevojenský status, a jednalo v souladu s mezinárodními dohodami,“ řekl Erdogan v poslední den vojenského cvičení, které se konalo poblíž Izmiru na tureckém pobřeží Egejského moře. „Nedělám si legraci, myslím to vážně. Tento národ je odhodlaný.“

Z turecké opozice se nyní ozývají hlasy, že prezident Erdoğan by mohl zahájit válku s Řeckem, aby tyto volby odložil kvůli špatnému hodnocení průzkumů veřejného mínění a volbám plánovaným na příští rok.

Turecké stíhačky znovu a znovu narušují řecký vzdušný prostor a turecké lodě se také opakovaně objevují v řeckých vodách. V posledních dvou letech jde víceméně o setrvalý stav narušování vzdušného prostoru i výsostných vod ze strany Turecka. Erdogan již před dvěma lety dokonce prohlásil 23 řeckých ostrovů za turecké a dokonce představil i novou mapu, kde byly tyto ostrovy součástí Turecka.

Jediná otázka, která vyvstává, zní: Jak zoufalý musí být prezident Erdoğan, aby skutečně zahájil válku s Řeckem?

Řecko i Turecko jsou členy NATO. Jaká by byla reakce ostatních členských zemí? Hrály by „mrtvého brouka,“ tak, jako to dělají dosud v případě Tureckem okupovaného Kypru?

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 9 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Ostré varování: Zaútočí Erdoganovo Turecko brzy vojensky na Řecko?

  1. Cyprus nie je členským štátom NATO, dokonca ani partnerským štátom.
    No to nič nemení na tom, že ako vraví môj priateľ z Limassolu: „Oportunističtí turečtí prašiví psy“

  2. Nezabúdajme,že podobné útoky – pokiaľ sa fašistickým diktátorom Kaczynskému /homosexuál židovského pôvodu/ a Orbánovi /židovská manželka a židovské deti so židovskými menami a židovskou výchovou/ nepodarí hranice zmeniť „mierovou“ cestou – plánujú proti svojim susedom aj Poľsko a Maďarsko. Čiže najbližší Erdoganovi kamaráti a spojenci. A svojho sna o „prebudovaní“ Európy sa nikdy nevzdali a nevzdajú, podobne ako ich ďalší kamaráti Salvini , Thaci a už zvrhnutý Janša.. Mimochodom, o „garancii nemennosti hraníc a celistvosti členských štátov“ zo strany Bruselu svedčí jednoznačne okupácia severného Cypru, s ktorou už roky nikto nepohol a Turkov nevyhnal… Čiže hrozba z Maďarska a Poľska je desivo reálna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout