Rozhovor s Rasmusem Paludanem, kvůli jehož úmyslu pálit Korán se ve Švédsku rozpoutaly muslimské nepokoje

Rozhovor s Rasmusem Paludanem, kvůli jehož úmyslu pálit Korán se ve Švédsku rozpoutaly muslimské nepokoje

Ráno jste si zde mohli přečíst o nepokojích, k nimž došlo po oznámení, že na Zelený čtvrtek hodlá Rasmus Paludan – dánský právník a politik – pálit Korán. Politik je dobře známý nejen pálením Koránu, ale i  koupáním Koránu v prasečí krvi nebo páleném této muslimské knihy se stránkami proloženými slaninou.

Patří samozřejmě k těm lidem, na něž je vyhlášena fatva, takže již dlouhé roky žije pod dohledem.

Připomínám, že Paludan včera ani nestihl Korán zapálit, nepokoje začaly dřív, než se vůbec mohla akce začít konat…

Jak se díváte na násilí, které vypuklo?

„V první řadě jsem nikdy nepřišel ani do Skäggetorpu, ani do Navestadu (místa, kde nepokoje vypukly), ale ukazuje to, že švédský stát nemá monopol na násilí v těchto místech – a už dlouho ho nemá. Ti, kteří jsou v těchto oblastech u moci, rozhodli, že tam není svoboda slova.

Policie uprchla ze Skäggetorpu, kde se mělo konat vaše setkání.

„Myslím, že to bylo velmi špatné rozhodnutí. Nemá smysl mít služební zbraň, pokud nemáte vůli zbraň použít. Policie musí stát pevně, když se něco takového stane, jinak vysílá zločincům signál, že zločinci mají moc. Ale pokud policie vystřelí varovné výstřely, pak si možná zločinci myslí, že to bylo trochu moc a možná by měli trochu ustoupit. Ale teď si zločinci budou myslet, že policisté prchají jako psi nebo něco podobného. Je to tak pro ně signálem, že příště mohou na policii znovu zaútočit.“

Proč si myslíte, že se někteří obyvatelé uchylují k násilí tímto způsobem?

„Je zřejmé, že mnoho obyvatel v těchto místech nechápe, co je demokracie. Je to zvláštní věc, a i když jim to vysvětlíte, nepřijmou to ani nebudou respektovat. Nemyslí si, že by tam měla být svoboda slova, protože platí náboženská pravda. Nesmíte říkat nic, co je proti jejich náboženství, protože to je jejich kultura a pravidla. Je pro ně těžké fungovat ve společnosti, kde je svoboda projevu, oni vyznávají pravý opak.“

Také jsme viděli, že policie byla napadena po spálení koránu v Rosengårdu. Proč si myslíte, že to tak snadno vyústí v agresivní nepokoje?

„Pravděpodobně předpokládají, že pokud to uděláte, platí veto násilné osoby. Do jisté míry tomu tak bylo také proto, že policie neschválila žádné pálení Koránu v Rosengårdu. Ale bude to těžké, pokud o tom budou rozhodovat po celé zemi. Policie může říct,  že na všech místech, kde se lidé zlobí, nesmíte mít akci a pálit Korán, ale pak Švédové pochopí, že je to totální kapitulace. V celé zemi to bude těžké říct, takže budeme pokračovat.“

V médiích jste vykreslováni jako pravicoví extremisté. Morgan Johansson (švédský ministr vnitra) napsal, že přicházíte s vysoce extrémní nenávistnou zprávou. Jak se díváte na pojem pravicový extremismus a na to, že šíříte nenávist?

„Nejsem vůbec pravicový extremista. Ani nejsem extrémní. Extrémy jsou lidé, kteří jednají násilím nebo výhrůžkami a to já vůbec nedělám. Jsem patriot a libertarián. Nemyslím si, že lze libertariány označit za pravicové extremisty. Finančně mají pravdu, ale já si myslím, že libertarianismus je to, že člověk miluje svobodu a méně státu. Vlastenec jen znamená, že miluji Dány a Švédy (pozn.: Paludanův otec je Dán, matka Švédka).

Zeptali jsme se také sledujících na sociálních sítích, na co by se vás chtěli zeptat. Nejčastější otázky jsou, jaký je váš účel při pálení koránu a ponižování muslimů?

„Neponižuji muslimy. Je možné, že islám ponižuji, ale myslím si, že islám je tak špatný, že by měl být ponížen. Někteří muslimové by se mnou pravděpodobně souhlasili, kdyby věděli, co je islám. Zdá se, že vím o islámu mnohem více než mnoho muslimů. Mým cílem je ukázat, že si myslím, že islám je velmi hloupý, a také chci ukázat lidem, že můžu spálit svou vlastní knihu. Ve Švédsku musíte kritizovat myšlenku a tou je islám – islám je myšlenka. Pokud si myslíte, že islám je špatný, můžete tuto myšlenku kritizovat a ponižovat, jak chcete.“

Někteří lidé se domnívají, že vaše demonstrace budou pro švédské daňové poplatníky nákladné a že hlavní břemeno bude muset nést policejní personál. Jak se na takové argumenty díváte?

„Nejsem to já, kdo vystavuje švédskou policii násilí, a nejsem to já, kdo zapaluje auta. Švédští politici už 40 let rozhodují, že takoví lidé, kteří pálí auta a napadají policisty, mohou být ve Švédsku. Švédský lid si vybral politiky, kteří o tom rozhodli. Snažím se přesvědčit Švédy, že to bylo špatné rozhodnutí.“

Paludan říká, že má během velikonočního víkendu zamluveno několik demonstrací. Na Velký pátek demonstruje na stockholmském předměstí Rinkeby mezi 11.-15 hod. a poté v problémové oblasti Örebro Vivalla mezi 17.-20. O Velikonocích Paludan navštíví Landskronu ve Skåne. Kromě toho se Paludan chce v neděli vrátit do Linköpingu, aby dokončil přerušenou demonstraci, která se měla konat ve Skäggetorpu na Zelený čtvrtek.

Také dnes se konala demonstrace s pálením Koránu, ovšem akce byla po nějaké době přerušena:

Na Velký pátek uspořádal Rasmus Paludan další setkání na náměstí ve Švédsku, tentokrát v Rinkeby plném imigrantů. Demonstrace musela být několikrát přerušena kvůli házení kamenů a policie zatkla muže, který byl ozbrojen kuchyňským nožem.

Bylo krátce po 11. hodině dopoledne, kdy vůdce strany Stram Kurs Rasmus Paludan zahájil akci na náměstí jak projevy, tak pálením Koránu v Rinkeby.

Paludan řekl divákům na místě, že islám není kompatibilní se západními společnostmi.

„Islám se nemůže sladit s rozvinutou demokratickou společností. Ani ve světových dějinách neexistuje žádný příklad, že by islám harmonizoval s rozvinutou demokratickou společností. Nikdy se to nestalo a nikdy nestane, protože je to zcela nemožné,“ uvedl Paludan.

Policie akci na náměstí přerušila, když zbývala ještě hodina času. V souvislosti s demonstrací byly na Paludana házeny kameny i lahve.

Jeden policista byl zraněn a sedm lidí bylo zatčeno mimo jiné kvůli podezření z násilného výtržnictví. Policie také zadržela muže podezřelého z porušení zákona o noži poté, co na demonstraci nesl kuchyňský nůž.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 9 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout